official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HERBST Reinfried
1978
AUT
1:46:75
6.00
2
PRANGER Manfred
1978
AUT
+6
7.94
3
LEINO Jukka
1978
FIN
+46
10.91
4
KOGLER Stefan
1981
GER
+50
11.14
5
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+51
13.49
6
VILETTA Sandro
1986
SUI
+1:04
14.23
7
OBERT Anthony
1985
FRA
+1:05
14.29
8
HARGIN Mattias
1985
SWE
+1:19
15.09
9
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+1:46
16.63
10
TREJBAL Filip
1985
CZE
+1:55
17.14
11
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+1:57
17.26
12
HANSSON Martin
1975
SWE
+2:06
17.77
13
FALCOZ Lucas
1986
FRA
+2:15
18.29
14
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+2:16
18.34
15
SENONER Lucas
1983
ITA
+1:57
19.54
16
WANNINGER Christian
1981
GER
+1:59
19.66
17
KRYZL Krystof
1986
CZE
+2:15
20.57
18
HAUG Kristian
1988
NOR
+2:21
20.91
19
BAECK Axel
1987
SWE
+2:25
21.14
20
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+2:28
21.31
21
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+2:40
22.00
22
RIIS-JOHANNESSEN Jesper
1989
NOR
+2:48
22.46
23
STEHLE Dominik
1986
GER
+2:49
22.51
24
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+3:03
23.31
25
TIEZZA Luca
1981
ITA
+3:10
23.71
26
VRABLIK Martin
1982
CZE
+2:59
25.37
27
SKUBE Matic
1988
SLO
+3:10
26.00
28
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
+3:13
26.17
29
DOPFER Fritz
1987
GER
+3:21
26.63
30
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
+3:48
28.17
31
GODENZI Flavio
1984
SUI
+3:57
28.69
32
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
+4:16
29.77
33
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
+3:55
30.86
34
BROWN Roger G P
1981
USA
+4:14
31.94
35
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+4:17
32.11
36
DEBELJAK Jan
1988
SLO
+4:24
32.51
37
PITTSCHIELER Kurt
1984
ITA
+5:05
34.86
38
BAUMANN Thomas
1988
SWE
+5:02
36.97
39
OHKOSHI Ryuunosuke
1988
JPN
+5:17
37.83
40
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
+5:36
38.91
41
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
+6:07
40.69
42
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
+5:45
41.71
43
VIDOSA Roger
1984
AND
+7:21
49.49
44
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
+10:21
64.34
Did not finish 2nd run
SAXVALL Per
1989
SWE
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
SATO Sho
1986
JPN
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
MRAVLJA Anze
1987
SLO
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
HANADA Masashi
1986
JPN
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
KANTOLA Petteri
1986
FIN
NYLANDEN Petri
1985
FIN
QUARTEL DE Alwin
1983
NED
BJOERK Andre
1982
SWE
PICHOT Sebastien
1981
FRA
Did not finish 1st run
WADRZYK Maciej
1988
POL
ERIKSSON Ricko
1989
SWE
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
LINDGREN Tim
1989
SWE
YAMAMOTO Shinya
1988
JPN
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
LOESETH Lars Sunde
1982
NOR
ROGER Cedric
1987
FRA
NOBLE Andrew
1984
GBR
ISHII Tomoya
1989
JPN
KRIZAJ Andrej
1986
SLO
MOLLIN Bart
1981
BEL
GISIN Marc
1988
SUI
GRAF Bernhard
1988
AUT
SANDVIK Eian
1989
NOR
RIVAS Gabriel
1986
FRA
ROMAR Andreas
1989
FIN
LIORE Luca
1988
ITA
CAVALLINO Ivan
1986
ITA
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
ENOCSON Calle
1984
SWE
PROMOK Franz
1987
AUT
SEILER Jan
1983
SUI
BRENNA Petter
1986
NOR
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
VOGEL Markus
1984
SUI
SORREL Sebastien
1985
FRA
NICKERSON Warner
1981
USA
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
NORDH Fredrik
1984
SWE
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
WAGNER Hannes
1986
GER
BYLUND Peter
1979
SWE
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
TISSOT Maxime
1986
FRA
KUERNER Miha
1987
SLO
NOESIG Christoph
1985
AUT
MYHRER Andre
1983
SWE
BECHTER Patrick
1982
AUT
BAXTER Alain
1973
GBR
MORETTI Luca
1980
ITA
BROLENIUS Johan
1977
SWE
FISCHER Daniel
1985
GER
LIZEROUX Julien
1979
FRA
BRENNER Hannes
1984
AUT
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
Did not start 1st run