official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HERBST Reinfried
1978
AUT
1:35.94
6.00
2
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+1.55
15.86
3
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+1.76
17.19
4
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.19
19.92
5
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+2.50
21.90
6
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+2.58
22.40
6
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+2.58
22.40
8
HARGIN Mattias
1985
SWE
+2.68
23.04
8
MARSHALL Cody
1982
USA
+2.68
23.04
10
JANYK Michael
1982
CAN
+2.74
23.42
11
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
+2.79
23.74
12
GINI Marc
1984
SUI
+2.80
23.80
13
BECHTER Patrick
1982
AUT
+2.87
24.25
14
SASAKI Akira
1981
JPN
+3.04
25.33
15
SKUBE Matic
1988
SLO
+3.06
25.46
16
BRENNER Hannes
1984
AUT
+3.09
25.65
17
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+3.15
26.03
18
WANNINGER Christian
1981
GER
+3.18
26.22
19
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+3.27
26.79
20
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+3.29
26.92
21
KRYZL Krystof
1986
CZE
+3.44
27.87
22
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+3.45
27.94
23
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+3.55
28.57
24
JITLOFF Tim
1985
USA
+3.73
29.72
25
VILETTA Sandro
1986
SUI
+3.85
30.48
26
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+4.43
34.17
27
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+4.71
35.95
28
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+4.74
36.14
29
BAXTER Alain
1973
GBR
+5.27
39.51
30
IMBODEN Urs
1975
MDA
+5.72
42.37
31
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+5.83
43.07
32
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
+6.31
46.12
33
MRAVLJA Anze
1987
SLO
+6.37
46.50
34
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+6.73
48.79
35
BAECK Axel
1987
SWE
+6.95
50.19
36
GASPERIN Timi
1990
SLO
+8.08
57.37
37
OBERT Anthony
1985
FRA
+9.22
64.62
38
MCDONALD Paul
1984
USA
+13.23
90.12
39
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
+15.56
104.93
40
SORREL Sebastien
1985
FRA
+23.29
154.08
Did not finish 2nd run
PERNEK Jure
1990
SLO
ROBERTSON Matthew
1983
AUS
VIDOSA Roger
1984
AND
CHODOUNSKY David
1984
USA
TISSOT Maxime
1986
FRA
THALER Matthias
1984
ITA
COUSINEAU Julien
1981
CAN
NICKERSON Warner
1981
USA
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
FALCOZ Lucas
1986
FRA
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
BYLUND Peter
1979
SWE
BROLENIUS Johan
1977
SWE
VAJDIC Bernard
1980
SLO
LEINO Jukka
1978
FIN
KOGLER Stefan
1981
GER
YUASA Naoki
1983
JPN
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
JIMENEZ Diego
1987
ESP
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
HRIBAR Timotej
1990
SLO
DONALDSON David
1986
CAN
RYDING David
1986
GBR
JECL Simon
1986
SLO
KRIZAJ Andrej
1986
SLO
KUERNER Miha
1987
SLO
FRANCHINI Silvestro
1987
ITA
SCHMID Philipp
1986
GER
RIVAS Gabriel
1986
FRA
ENOCSON Calle
1984
SWE
ZORICIC Nick
1983
CAN
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
MAIER Markus
1984
AUT
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
GROSS Stefano
1986
ITA
PAQUIN Paul
1986
FRA
BRENNA Petter
1986
NOR
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
CUCHE Dimitri
1985
SUI
SEILER Jan
1983
SUI
STEHLE Dominik
1986
GER
VOGEL Markus
1984
SUI
VRABLIK Martin
1982
CZE
BRANDENBURG Will
1987
USA
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
SENONER Lucas
1983
ITA
VERDECCHIA Marco
1983
ITA
NOESIG Christoph
1985
AUT
TIEZZA Luca
1981
ITA
WHITE Trevor
1984
CAN
BARRETT Scott
1983
CAN
NORDH Fredrik
1984
SWE
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
BIGGS Patrick
1982
CAN
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
HOERL Wolfgang
1983
AUT
KELLEY Tim
1986
USA
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
COCHRAN Jimmy
1981
USA
KOLL Alexander
1982
AUT
TREJBAL Filip
1985
CZE
Disqualified 1st run