official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
1:43.46
6.00
2
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+0.34
8.00
3
KASPER Nolan
1989
USA
+0.43
8.54
4
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+0.46
8.71
5
CHODOUNSKY David
1984
USA
+0.64
9.77
6
TREJBAL Filip
1985
CZE
+0.81
10.78
7
MURISIER Justin
1992
SUI
+0.86
11.07
8
STUTZ Paul
1983
CAN
+0.87
11.13
9
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+1.10
12.49
10
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.13
12.66
11
THALER Patrick
1978
ITA
+1.19
13.02
12
GINI Marc
1984
SUI
+1.36
14.02
13
SCHMID Philipp
1986
GER
+1.42
14.37
14
KRYZL Krystof
1986
CZE
+1.43
14.43
15
VOGEL Markus
1984
SUI
+1.72
16.14
16
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
+1.91
17.26
17
ZUEV Stepan
1988
RUS
+1.93
17.38
18
WHITE Trevor
1984
CAN
+2.12
18.50
18
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
+2.12
18.50
18
DOPFER Fritz
1987
GER
+2.12
18.50
18
DIGRUBER Marc
1988
AUT
+2.12
18.50
22
NANI Roberto
1988
ITA
+2.31
19.62
23
STRICKER Martin
1991
SUI
+2.32
19.68
24
THOULE Nicolas
1990
FRA
+2.34
19.80
25
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+2.47
20.56
26
WIESER Manuel
1990
AUT
+2.87
22.92
27
ZAMPA Adam
1990
SVK
+2.95
23.39
28
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+3.27
25.28
29
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+4.94
35.13
30
STAURSET Bjoern Tore
1988
NOR
+5.13
36.25
31
KUERNER Miha
1987
SLO
+5.29
37.19
32
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+5.44
38.07
33
GROSS Stefano
1986
ITA
+7.03
47.45
34
SOLEVAAG Sebastian-Foss
1991
NOR
+7.98
53.05
35
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
+7.99
53.11
36
GASPERIN Timi
1990
SLO
+8.08
53.64
37
KEJZAR Rok
1993
SLO
+9.58
62.48
38
PLACE Francois
1989
FRA
+12.02
76.87
39
KOSI Klemen
1991
SLO
+27.53
168.32
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
ROMANO Francesco
1991
ITA
BACHER Fabian
1993
ITA
ZINGERLE Alex
1992
ITA
ZIKA Adam
1989
CZE
LUITZ Stefan
1992
GER
SIRAN Vladimir
1991
SVK
KRANJEC Zan
1992
SLO
VELECIC Tomaz
1987
SLO
ZERAK Misel
1992
SLO
ROGER Brice
1990
FRA
BUFFET Robin
1991
FRA
YULE Daniel
1993
SUI
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
FERRARINI Marco
1987
ITA
MLINSEK Filip
1988
SLO
ALAERTS Kai
1989
BEL
RYDING David
1986
GBR
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
BALLERIN Andrea
1989
ITA
SAXVALL Per
1989
SWE
HAUG Kristian
1988
NOR
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
LINDH Calle
1990
SWE
JITLOFF Tim
1985
USA
TIPPELREITHER Lukas
1991
AUT
TUMLER Marco
1988
SUI
MALMSTROM Victor
1991
FIN
VRABLIK Martin
1982
CZE
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
OEHAGEN Johan
1987
SWE
BECHTER Patrick
1982
AUT
BIGGS Patrick
1982
CAN
PALANDER Kalle
1977
FIN
DREIER Christoph
1981
AUT
LIEBL Sebastian
1989
GER
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
BONER Sandro
1988
SUI
BRANDENBURG Will
1987
USA
GREGORAK Will
1990
USA
NOESIG Christoph
1985
AUT
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
SKUBE Matic
1988
SLO
TISSOT Maxime
1986
FRA
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
Did not start 1st run