official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
ESCODA Gerard
1970
AND
1:30.66
24.43
2
NIKOLUSSI Richard
1977
AUS
+1.60
34.31
3
CURRA Stefan
1975
AUT
+1.99
36.72
4
WAREMAN Hayo
1974
NED
+2.46
39.63
5
ORMOND James
1973
GBR
+2.64
40.74
6
LOPEZ Santi
1975
AND
+3.46
45.80
7
GUTIERREZ Marc
1977
AND
+3.63
46.85
8
DRAXL Nicholas
1979
AUS
+4.16
50.13
9
GROB Thomas
1977
CHI
+4.61
52.91
10
SORREL Stephane
1966
FRA
+4.77
53.89
11
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+5.04
55.56
12
LANGMUIR Sean
1967
GBR
+5.27
56.98
13
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+5.33
57.35
14
GREEN Ross
1978
GBR
+5.81
60.32
15
KURUVILA Reuben
1979
USA
+7.25
69.21
16
LUSSNIG Stefan
1977
AUT
+8.34
75.95
17
ROCCA SERRA Maxime
1977
FRA
+9.31
81.94
18
MICKEL Finlay
1977
GBR
+9.37
82.31
19
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+9.43
82.68
20
SHEDDEN Angus
1976
GBR
+9.87
85.40
21
HALL Oliver
1976
GBR
+10.78
91.02
22
FRESHWATER Andrew
1973
GBR
+11.43
95.03
23
TOPLAK Rok
1980
SLO
+11.71
96.76
24
HEYES Jonathan
1980
GBR
+14.81
115.91
25
WALTERS Peter
1980
GBR
+15.31
119.00
26
BROWN Robert
1977
GBR
+16.09
123.82
27
CANNING Ainslie T
1979
USA
+16.09
123.82
28
SCHENKER William
1958
PUR
+16.92
128.94
29
STOJANOVSKI Aleksandar
1979
MKD
+17.04
129.68
30
LANNING Rory
1974
USA
+17.41
131.97
31
O NEIL Roderick
1980
GBR
+18.31
137.53
32
ELLIOT James
1977
GBR
+22.62
164.15
33
LACEY James
1981
GBR
+23.29
168.29
34
BROWN Andrew
1975
GBR
+24.83
177.80
35
DETERMEYER Richard
1967
GBR
+26.85
190.28
36
MILES Adrian
1972
GBR
+28.44
200.10
37
MILES Noel
1976
GBR
+35.60
244.33
38
COTTON Steve
GBR
+37.46
255.82
39
NOON Jerome
GBR
+37.47
255.88
Did not finish 2nd run
WILD Spencer
1969
GBR
WRIGHT Gordon
1977
GBR
BAGGETT Ross
1981
GBR
MCMILLAN Derek
1977
GBR
WESTMACOTT Guy
1977
GBR
MOSER Johan
1976
NED
WADE Richard
1976
GBR
PILARSKI Antoni
1975
GBR
SHEPHERD Mathew
1979
GBR
SHARP Simon
GBR
HOPPER Jonathan
1977
GBR
FABIAN Matej
1979
SVK
BRUNNER Manuel
1981
AUT
FAWKE Timothy
1976
GBR
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ROSE Angus
1973
NZL
DURGAN David
1977
GBR
SCHABAUER Werner
1980
AUT
SHARP Joseph
1980
GBR
DICKSON Michael
1975
AUS
CHOAT Jeff
GBR
SHNAPS David
1978
GBR
SNEZIC Iztok
1980
SLO
BRANCH Craig
1977
AUS
STRASSER Karl
1977
AUT
TEAT Jesse
1979
NZL
TRAYNER Gareth
1980
GBR
BEARDSLEY Ryan
1981
GBR
BEAR AJ
1977
AUS
ALDEA Juan Pablo
1980
CHI
HOWDEN Euan
1978
NZL
GRIMLEY Jason
1972
GBR
KLOCKER Bernd
1979
AUT
LIBRA Josef
1980
AUT
HELME Matthew
1978
GBR
HARRISON Michael
GBR
HALL Simon
1980
GBR
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
GARDINER Nigel
1977
NZL
FLEMING Neil
1977
GBR
ESCANDE Gilles
1978
FRA
PEARSON Al
1973
GBR
PICHLER Christian
1975
AUT
ENNION Paul John
1977
GBR
POSCHARNIK Achim
1977
AUT
PRESTAGE Euan
GBR
REILLY Mark
1976
GBR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run