official results
Rank
Athlete
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HENTTINEN Jens
FIN
1:25.34
25.68
2
SAELLSTROEM Martin
SWE
+0.20
27.13
3
HEDMAN Bjoern
SWE
+0.26
27.57
4
SUNDQUIST Max-gordon
SWE
+0.32
28.00
4
LUNDBAECK Gustav
SWE
+0.32
28.00
6
JANSSON Emil
SWE
+0.54
29.60
7
DAHL Juho
FIN
+0.71
30.84
8
NYBERG Jonas
SWE
+0.73
30.98
9
KLEIN Isak
SWE
+1.01
33.02
10
ENGVOLL Morten
NOR
+1.75
38.39
11
KUUKKA Justus
FIN
+1.83
38.98
12
SAEFVENBERG Johan
SWE
+1.98
40.06
13
VAHAPASSI Oskari
FIN
+2.24
41.95
14
NYBERG Erik
SWE
+2.26
42.10
15
GRAHN Dan Axel
SWE
+2.38
42.97
16
SUNDQVIST Fredrik
SWE
+2.41
43.19
17
KOSKI Max
FIN
+2.65
44.93
18
WISEN Christopher
SWE
+2.66
45.01
19
HANSSON Nils
SWE
+2.68
45.15
20
LINDSTROEM Jesper
SWE
+3.04
47.77
20
ERIKSSON Jakob
SWE
+3.04
47.77
22
NAESLUND Carl
SWE
+3.17
48.71
23
SUNDSTROEM Oscar
SWE
+3.22
49.07
24
GABRIELSSON Bjoern
SWE
+3.55
51.47
25
GRYM Hannes
SWE
+3.76
53.00
26
JONSSON Linus
SWE
+4.00
54.74
27
HEDENBERG Wilhelm
SWE
+4.28
56.77
28
DAHLGREN Jimmy
SWE
+4.40
57.65
29
SALMINEN Christoph
SWE
+4.46
58.08
30
SOEDERBERG Henrik
SWE
+4.51
58.45
31
HULT Otto
SWE
+5.09
62.66
32
FRANZEN William
SWE
+5.56
66.07
33
SALLINEN Joona
FIN
+5.62
66.51
34
INGVES Oskar
SWE
+6.76
74.79
35
SUNDQVIST Filip
SWE
+6.89
75.74
36
RIDDARSTROEM Peter
SWE
+7.07
77.04
37
FALLGREN Henrik
SWE
+7.15
77.63
38
OHLSSON Erik
SWE
+7.19
77.92
39
GRAPE LARSSON David
SWE
+7.33
78.93
40
THOMSSON Rasmus
SWE
+8.34
86.27
41
HILTULA Mattis
SWE
+8.62
88.30
42
LUNDGREN Gustav
SWE
+8.93
90.56
43
EDSAAS Erik
SWE
+9.50
94.70
44
SVELS Anders
FIN
+9.52
94.84
45
PETTERSSON Alfred
SWE
+9.87
97.39
46
HENTTINEN Elias
FIN
+10.22
99.93
47
VEZZOLI Carl-Fredrik
SWE
+10.57
102.47
48
FORS KAELLSTRAND Maans
SWE
+10.66
103.13
49
ENQVIST Niclas
SWE
+11.98
112.72
50
LOENNBERG Philip
SWE
+12.98
119.98
51
NAES Adam
SWE
+17.39
152.02
52
KRAAIK Simon
SWE
+17.40
152.09
53
LIAN KRANE Martin
NOR
+17.87
155.51
54
LIAN KRANE Mats
NOR
+27.14
222.85
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
THORWID Oscar
SWE
WIDMARK Michael
SWE
JANSSON Henrik
SWE
OEHMAN Adam
SWE
MYHR Daniel
SWE
NILSEN Thomas
NOR
STARFELT Maerten
SWE
GRANLUND Joel
SWE
SJOESTROEM Daniel
SWE
FRANKENBERG GLANTZ Trolle
SWE
EDSTROEM Carl Wilhelm
SWE
ASPLUND Emil
SWE
LARSSON Lukas
SWE
BORGENSTAM Sebastian
SWE
MALM Anton
SWE
MULTAN Filip
SWE
STACKEFAELT Jonas
SWE
WICKBERS Linus
SWE
WALLER Anton
SWE
GUNNARSSON Fredrik
SWE
JAMTEBO Alexander
SWE
EDEBLOM Viktor
SWE
ASK Jesper
SWE
JOHANSSON Marcus
SWE
WESTERLUND Michael
SWE
STEIN-LAGERHEIM Casper
SWE
JAKOBSEN Kristoffer
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run