official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BAECK Axel
1987
SWE
1:45.29
6.00
2
YULE Daniel
1993
SUI
+0.73
10.30
3
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+1.13
12.65
4
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+1.24
13.30
5
HARGIN Mattias
1985
SWE
+1.33
13.83
6
RYDING David
1986
GBR
+1.68
15.89
7
TISSOT Maxime
1986
FRA
+1.77
16.42
8
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
+1.79
16.54
9
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+2.11
18.42
10
THOULE Nicolas
1990
FRA
+2.13
18.54
11
SPENCE Brad
1984
CAN
+2.14
18.60
12
MUFFAT-JEANDET Victor
1989
FRA
+2.21
19.01
13
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
+2.49
20.66
13
PRANGER Manfred
1978
AUT
+2.49
20.66
13
SOLEVAAG Sebastian-Foss
1991
NOR
+2.49
20.66
16
KRYZL Krystof
1986
CZE
+2.56
21.07
17
ZENHAEUSERN Ramon
1992
SUI
+2.57
21.13
18
SKUBE Matic
1988
SLO
+2.58
21.19
19
BUFFET Robin
1991
FRA
+2.59
21.25
20
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+2.62
21.43
21
STRASSER Linus
1992
GER
+2.76
22.25
22
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+2.86
22.84
23
JOHANSEN Truls
1989
NOR
+2.90
23.08
24
ZUBCIC Filip
1993
CRO
+2.96
23.43
25
MATT Michael
1993
AUT
+3.58
27.08
26
SAXVALL Per
1989
SWE
+3.99
29.50
27
RONCI Giordano
1992
ITA
+4.53
32.67
28
CARRERAS Pol
1990
ESP
+5.24
36.86
29
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
+5.70
39.56
30
PRISADOV Stefan
1990
BUL
+6.07
41.74
31
KUERNER Miha
1987
SLO
+6.14
42.16
32
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
+6.36
43.45
33
MURISIER Justin
1992
SUI
+6.51
44.33
34
RIZZO Maxime
1993
FRA
+6.56
44.63
35
BUDAL Martin
1989
NOR
+6.80
46.04
36
KRANJEC Zan
1992
SLO
+6.92
46.75
37
PHILP Trevor
1992
CAN
+7.18
48.28
38
OIKAWA Takahiro
1989
JPN
+7.27
48.81
39
STAURSET Bjoern Tore
1988
NOR
+7.37
49.40
40
SUNDQUIST Max-gordon
1994
SWE
+8.27
54.70
41
DAMIAN Johannes
1992
ITA
+8.32
54.99
42
MATHIS Marcel
1991
AUT
+8.54
56.29
43
LIBERATORE Federico
1995
ITA
+8.55
56.35
44
LUNDBAECK Gustav
1993
SWE
+8.74
57.47
45
MLINSEK Filip
1988
SLO
+9.15
59.88
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
KOTZMANN Adam
1993
CZE
GIULIANO Steven
1994
ITA
NOVIKOV Vladislav
1993
RUS
VRABLIK Martin
1982
CZE
BENIAIDZE Alex
1991
GEO
FRANCESCHETTI Pietro
1993
ITA
DA VILLA Davide
1995
ITA
RIORDA Luca
1993
ITA
RZEPECKI Filip
1992
POL
MENEGALLI Nicolo
1994
ITA
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
PONCET Federico
1992
ITA
ROMANO Francesco
1991
ITA
BERNDT Ondrej
1988
CZE
LANDINI Michele
1990
ITA
FALAT Matej
1993
SVK
ZINGERLE Alex
1992
ITA
GALEOTTI Greg
1992
FRA
HENTTINEN Jens
1993
FIN
STEDING Daniel
1992
SWE
DONALDSON David
1986
CAN
WIESER Manuel
1990
AUT
NARITA Hideyuki
1993
JPN
MOLLIN Bart
1981
BEL
TUMLER Marco
1988
SUI
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
ISHII Tomoya
1989
JPN
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
JAZBEC Patrick
1989
SLO
RASANEN Joonas
1989
FIN
ZVEJNIEKS Kristaps
1992
LAT
KONO Kyosuke
1991
JPN
SCHWARZ Marco
1995
AUT
TREJBAL Filip
1985
CZE
TAKEDA Ryu
1984
JPN
HOLZMANN Sebastian
1993
GER
PERAUDO Adam
1987
ITA
PLACE Francois
1989
FRA
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
BROWN Philip
1991
CAN
AERNI Luca
1993
SUI
SASAKI Akira
1981
JPN
FELLER Manuel
1992
AUT
SCHMID Philipp
1986
GER
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
RIVAS Gabriel
1986
FRA
DIGRUBER Marc
1988
AUT
VIDOVIC Matej
1993
CRO
GINI Marc
1984
SUI
JANYK Michael
1982
CAN
VALENCIC Mitja
1978
SLO
VOGEL Markus
1984
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run