official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KNIGHT Chip
1975
USA
1:56.41
16.22
2
HUME Jeff
1979
CAN
+0.36
18.72
3
FIALA Jakub
1975
USA
+0.43
19.21
4
MARTIN J andrew
1974
USA
+0.59
20.33
5
GUAY Erik
1981
CAN
+0.62
20.53
6
KUENDIG Alex
1975
SUI
+0.94
22.76
7
ANDERSON David
1979
CAN
+1.08
23.73
8
CULBERT Cameron
1977
CAN
+1.13
24.08
9
TRANSUE Joshua
1980
USA
+1.27
25.06
10
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.33
25.47
11
SHEPHERD Tyler
1979
USA
+1.49
26.59
12
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+1.77
28.54
13
WHITHAM Josh
1981
USA
+1.78
28.61
14
FISCHER Brett
1977
USA
+1.80
28.74
15
MCCONATHY Chad
1980
USA
+1.83
28.95
16
OVERGAARD Stefan
1978
CAN
+2.21
31.60
17
HUDEC Jan
1981
CAN
+2.26
31.95
18
MADDEX Jesse
1980
USA
+2.29
32.15
19
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+2.53
33.82
20
PRADO Mike
1979
USA
+2.75
35.35
21
BERGLUND Teddy
1978
USA
+2.76
35.42
22
RUSTEN John E
1980
USA
+3.04
37.37
23
MACLEAN Richard
1981
CAN
+3.18
38.35
24
RIXON JR Carl H
1982
USA
+3.40
39.88
25
KALTSAS Hunter G
1980
USA
+4.05
44.40
26
BERTOLIN David
1982
CAN
+4.40
46.84
27
HORTON Andre
1979
USA
+4.41
46.91
28
THORNHILL Benjamin
1983
CAN
+4.75
49.27
29
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+5.16
52.12
30
BISIC Tahir
1981
BIH
+6.04
58.25
31
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+6.54
61.73
32
COCHRANE Sean
1980
CAN
+6.62
62.28
33
LUND Peter
1981
CAN
+7.19
66.25
34
GRAY Parker K
1979
USA
+7.53
68.61
35
GRAY Gordon
1981
USA
+8.07
72.37
36
STUTZ Paul
1983
CAN
+8.10
72.58
37
CIVITARESE Aaron
1981
CAN
+8.44
74.95
38
FINDLAY Everett
1983
CAN
+8.50
75.36
39
LUCAN Jaroslav
1982
CZE
+8.76
77.17
40
BARNES Cameron
1983
CAN
+9.13
79.75
40
O FLYNN Michael
1982
CAN
+9.13
79.75
42
BROWN Adam
1982
CAN
+9.92
85.25
43
DOCKMAN Ryan
1981
CAN
+10.12
86.64
44
ADAMS Jon
1981
CAN
+10.37
88.38
45
O BRIEN Alan
1980
CAN
+10.52
89.42
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
MC EACHREN Daniel
1981
CAN
SPENCE Brad
1984
CAN
STEPHENSON Geoffrey
1979
USA
HUME Scott
1982
CAN
MAGNOWSKI Brooks
1981
CAN
RYGG Eric
1980
USA
CAMPBELL Joshua
1980
CAN
ROTHROCK Tom
1978
USA
GROS Sacha
1974
USA
MC GUIRE John
1981
CAN
MERMILLOD Pierre
1982
FRA
MERMILLOD Thomas
1984
FRA
ANDERSON Scott
1982
CAN
ZAMANSKY Jake
1981
USA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
SAUNDERS Robert
1981
USA
THOMPSON Bob
1981
CAN
GREEN Ross
1978
GBR
KANGAS Ben
1981
CAN
SMYTHE Adam
1981
CAN
FISHER Shawn
1982
CAN
SHELLEY Eric
1982
CAN
FINLAYSON James
1980
CAN
FALLS Christopher
1983
CAN
READ Michael
1979
CAN
COOPER Sean
1983
CAN
PATTERSON Luke
1983
CAN
OSBORNE-PARADIS Manuel
1984
CAN
MURRAY J.P.
1981
CAN
DUNCAN David
1982
CAN