official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
DICK Lukas
1996
GER
1:14.40
30.68
2
DATZER Fabian
1992
GER
+0.51
34.93
3
PRESTEREL Luka
1993
SLO
+1.13
40.10
3
STANCEL Simon
1988
SVK
+1.13
40.10
5
VETTER Alexander
1993
GER
+1.22
40.85
6
POLINKOVSKIY Viktor
1993
RUS
+1.65
44.43
7
BAYER Alexander
1995
GER
+1.67
44.60
8
HEGELE Georg
1996
GER
+2.02
47.51
9
HUG Manuel
1996
LIE
+2.38
50.51
10
SPERINDE Simone
1993
ITA
+2.75
53.60
11
HILZINGER Alexander
1994
LIE
+2.85
54.43
12
JOCHER Simon
1996
GER
+3.03
55.93
13
STARZYK Pawel
1993
POL
+3.07
56.26
14
STEGMANN Maximilian
1994
GER
+3.08
56.35
15
MEISEN Adrian
1997
GER
+3.09
56.43
16
ERTL Nikolaus
1995
GER
+3.28
58.01
17
ROSSI Patrick
1996
ITA
+3.34
58.51
18
SUGAI Ryo
1991
JPN
+3.59
60.60
19
CERMAK Jan
1988
CZE
+3.66
61.18
20
HAAS, VAN DER Spike
1997
NED
+4.00
64.01
21
MOLEMA Elias
1994
ITA
+4.31
66.60
22
HELL Damian
1997
ITA
+5.26
74.51
23
HENDERSON Paul
1995
GBR
+5.54
76.85
24
LIPP Franz-Josef
1997
GER
+5.67
77.93
25
STEPAN Martin
1995
CZE
+5.77
78.76
26
BIEG David
1991
GER
+6.27
82.93
27
BORSBOOM Olaf
1995
NED
+6.31
83.26
28
SCHWEIGHOFER Quirin
1997
GER
+6.36
83.68
29
LEWIS Barney
1995
GBR
+6.39
83.93
30
NORRIS Kieran
1995
GBR
+6.52
85.01
31
FEICHTER Michael
1997
ITA
+7.06
89.51
32
TONEATTI Michael
1993
SUI
+7.58
93.85
33
KEKESI Marton
1995
HUN
+8.02
97.51
34
STIEDL Marian
1992
AUT
+8.21
99.10
35
GABRIELLI Tizian
1997
ITA
+8.48
101.35
36
BENC Patrik
1997
CZE
+8.92
105.01
37
FABJAN Kristof
1997
SLO
+9.07
106.26
38
HEIDER Thomas
1993
GER
+9.16
107.01
39
RIDDELL Luke
1996
IRL
+9.45
109.43
40
GLASGOW Peter
1994
GBR
+9.54
110.18
41
LEONARDI CATTOLICA Edoardo
1997
ITA
+10.71
119.93
42
OETTL REYES Manfred
1993
PER
+10.98
122.18
43
THOMAS Marco
1997
GER
+11.52
126.68
44
BREITFUSS Gregor
1997
AUT
+11.91
129.93
45
PLATTER Filip
1997
SWE
+12.57
135.43
46
KUCERA Leon
1997
GER
+12.77
137.10
47
MERKT Hannes
1997
GER
+12.78
137.18
48
GUNTLISBERGEN Youri
1997
NED
+12.82
137.51
49
SEDLMEIER Andreas
1993
GER
+13.14
140.18
50
BLEICHER Lukas
1997
GER
+13.23
140.93
51
BUCHNER Patrick
1997
GER
+13.94
146.85
52
KRAFT Robin
1996
GER
+14.01
147.43
53
VANDERMAESEN Jan
1997
BEL
+14.05
147.76
54
LO COCO Domenico
1996
ITA
+14.40
150.68
55
GEMMELL Nicholas
1997
NZL
+15.15
156.93
56
REUTTER Marco
1997
GER
+16.05
164.43
57
BRANDL Manuel
1997
GER
+16.97
172.10
58
SCHELLMANN Moritz
1997
AUT
+20.21
199.10
59
DURACH Linus
1997
GER
+22.04
214.35
Did not finish 2nd run
VORACEK Jiri
1997
CZE
HAUCK Christoph
1997
GER
KALAN Peter
1997
SLO
ARNOUT Dries
1995
BEL
CASEY Edward
1997
AUS
PFOEDERL Thomas
1997
GER
FOREJTEK Filip
1997
CZE
NANTSCHEV Nikolai
1996
GER
BOKOR Balwin
1996
AUT
GRATZ Fabian
1997
GER
LANZENBERGER Marc
1996
AUT
SACCHI Tommaso
1990
ITA
KOLB Leopold
1997
GER
JUTZ Tobias
1995
GER
BAGGIO Max
1995
GBR
KAVCIC Jani
1996
SLO
PORWOL Philipp
1995
GER
GAUER Nico
1996
LIE
HLADIK Sebastian
1996
GER
KRAHNERT Lucas
1995
GER
ILEWICZ Jakub
1987
POL
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
PAVLOVIC Sava
1997
SRB
RATH Philipp
1997
GER
DIERKESMANN Constantin
1997
GER
SCHMITT Maximilian
1993
GER
SCHMID Tobias
1997
GER
ROTKAMM Urs
1997
GER
RUPNIK Matevz
1997
SLO
LEBER Bjoern
1997
GER
ROMANOV Ilia
1975
RUS
MUELLER Nico
1997
GER
LINDEN, VAN DER Martijn
1995
NED
ZNENAHLIK Stefan
1997
AUT
WILSON Connor
1996
RSA
KOCH Tobias
1995
GER
WILLIS Robbie
1996
GBR
KARBON Moritz
1996
ITA
RAKOVEC Andraz
1997
SLO
WALLACE Timothy
1996
NZL
HOEK Matthijs
1997
NED
SIZOV Vitali
1977
RUS
MERTENS Mats
1997
BEL
CONNERY Kali
1996
GBR
POLAK Luka
1997
SLO
TREBILCOCK Robert
1993
GBR
UNGERSBOECK Daniel
1996
AUT
WILLEMS Armin
1996
NED
SCHWARZ Thomas
1992
GER
GAUSS David
1996
GER
GANAHL Patrick
1996
GER
BENEDEK Patrik
1997
HUN
BELTRAME Alessandro
1996
ITA
BUCHWISER Lawrence
1995
GBR
STRAKA Jan
1997
CZE
LEITNER Simon
1997
AUT
FLAMM Leon
1997
GER
EDER Philip
1995
AUT
KADERAVEK David
1993
GER
BACHSLEITNER Niklas
1996
GER
BAUR Tobias
1997
GER
BROZMAN Branislav
1996
SVK
MIGLIORI Lorenzo
1991
ITA
DORSCH Ferdinand
1997
GER
KREUZER Simon
1996
GER
WIDL Maximilian
1995
GER
HEINZMANN Simon
1995
SUI
PETRIK Tomas
1996
SVK
KOEHLER Joel
1997
GER
SZOLLOS Benjamin
1996
HUN
BOLSINGER Nico
1994
GER
ZAVECKAS Rokas
1996
LTU
GULL Fabrizio
1992
SUI
WURZER Raphael
1991
AUT
LANZINGER Christoph
1995
AUT
VERBEKE Tom
1997
BEL
KUCERA Jan
1996
CZE
ONDERCANIN Daniel
1994
SVK
WILLEMS Bjoern
1996
NED
SZCZEPANIK Wojciech
1988
POL
HITTHALER Simon
1996
ITA
GROSS David
1994
ITA
NORYS Frederik
1996
GER
EMMERT Fabian
1994
GER
TREMMEL Markus
1986
GER
OSTERHAMMER Michael
1995
GER
MURIN Roman
1995
SVK
HYSKA Martin
1994
SVK
RICHTER Fabian
1994
AUT
ABRAMOVIC Marko
1996
CRO
WEHRLE Tristan
1995
GER
SUGAI Kan
1993
JPN
REISSNER David
1994
AUT
EBNER Josef
1994
AUT
FIEDLER Florian
1992
AUT
VUKELIC Leo
1993
CRO
GELASHVILI Jaba
1993
GEO
MEISEN Bastian
1996
GER
PRSALA Vojta
1991
CZE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run