official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KILDE Aleksander Aamodt
1992
NOR
2:05,30
12.26
2
LEITINGER Roland
1991
AUT
+0.49
15.74
3
NEUMAYER Christopher
1992
AUT
+1.16
20.50
4
WIESER Manuel
1990
AUT
+1.24
21.07
4
WALCH Magnus
1992
AUT
+1.24
21.07
6
SCHWAIGER Dominik
1991
GER
+1.32
21.64
7
STIEGLER Seppi
1988
USA
+1.66
24.05
8
MAAS Max
1994
GER
+1.73
24.55
9
HOLZMANN Sebastian
1993
GER
+1.97
26.25
10
ST-GERMAIN Wiliam
1992
CAN
+2.04
26.75
11
KOSI Klemen
1991
SLO
+2.09
27.11
12
MATT Michael
1993
AUT
+2.29
28.53
13
HETTEGGER Thomas
1994
AUT
+2.31
28.67
14
DRESSEN Thomas
1993
GER
+2.75
31.79
15
ZIMMERMANN Paul
1993
AUT
+2.78
32.01
16
CHEVALIER Luc Henri
1992
AUS
+2.82
32.29
17
MEINERS Maarten
1992
NED
+2.86
32.57
18
PREBBLE Nick
1993
NZL
+3.00
33.57
19
GREGORAK Will
1990
USA
+3.01
33.64
20
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+3.02
33.71
21
LINDEBNER Anton
1991
GER
+3.23
35.20
22
PELTOLA Kalle
1993
FIN
+3.84
39.54
23
LENGAUER-STOCKNER Hannes
1993
AUT
+4.20
42.09
24
VIETZE Sandy
1993
USA
+4.43
43.73
25
NIEMELA Arttu
1994
FIN
+4.54
44.51
26
RASCHNER Dominik
1994
AUT
+4.79
46.28
27
NOCKER Clemens
1996
AUT
+4.86
46.78
28
LAENGST Heiner
1994
GER
+4.94
47.35
29
PRISADOV Stefan
1990
BUL
+4.99
47.70
30
EIDE Peder Dahlum
1994
NOR
+5.12
48.63
31
FRANZ Werner Jun.
1994
AUT
+5.23
49.41
32
JENEWEIN Kevin
1993
AUT
+5.36
50.33
33
PORWOL Philipp
1995
GER
+5.38
50.47
34
LAHNSTEINER Maximilian
1996
AUT
+5.40
50.62
35
GRAF Mathias Elmar
1996
AUT
+5.57
51.82
36
STEINKE Chris
1993
CAN
+5.72
52.89
37
DVORNIK Aljaz
1995
SLO
+5.77
53.24
37
BARWOOD Adam
1992
NZL
+5.77
53.24
39
ZEIRINGER Fabian
1996
AUT
+5.94
54.45
40
DUFFY Drew
1995
USA
+6.06
55.30
41
ILIANO Nicholas
1992
SUI
+6.27
56.80
42
GSTREIN Fabio
1997
AUT
+6.36
57.43
43
BUSENGDAL Vegard
1993
NOR
+6.47
58.22
44
SCHUESSLER BEDARD William
1993
CAN
+6.64
59.42
45
PATRICKSSON Axel William
1992
NOR
+6.68
59.71
46
GINNIS Alexander
1994
USA
+6.93
61.48
47
DUERAGER Matthaeus
1994
AUT
+6.96
61.70
48
PERTL Adrian
1996
AUT
+7.20
63.40
49
BORODAYKIN Artem
1994
RUS
+7.32
64.25
50
OBAUER Gotthard
1996
AUT
+7.45
65.18
51
BORGNAES Christian
1996
AUT
+7.47
65.32
52
BERGER Kristoffer
1993
NOR
+7.61
66.31
53
HACKER Pirmin
1996
AUT
+7.62
66.38
54
WIMMLER Maximillian
1994
AUT
+7.67
66.74
55
KOLGOTIN Pavel
1994
RUS
+8.32
71.36
56
TULUPOV Evgenij
1995
RUS
+8.35
71.57
57
STEINKOGLER Alexander
1995
AUT
+9.03
76.40
58
SENCAR Dusan
1996
SLO
+9.08
76.75
59
ZOGG Tim
1994
SUI
+9.24
77.89
60
ORTNER Felix
1996
AUT
+9.47
79.52
61
GRUBER Christof
1995
AUT
+9.79
81.80
62
SCHROECKSNADEL Moritz
1995
AUT
+9.81
81.94
63
FEURSTEIN Patrick
1996
AUT
+9.90
82.58
64
VOEGELI Fabio
1994
SUI
+10.00
83.29
65
FALAT Matej
1993
SVK
+10.28
85.28
66
RANTALA Aleksi
1995
FIN
+10.29
85.35
67
SMOLENSKIY Anton
1995
RUS
+10.41
86.20
68
KOGLER Tobias
1996
AUT
+10.43
86.34
69
SVENSK Mikael
1994
FIN
+10.65
87.91
70
RHOMBERG Adrian
1996
AUT
+11.46
93.66
71
MATHIS Andreas
1996
AUT
+11.65
95.01
72
ROBERTSON Sam
1993
AUS
+12.07
97.99
73
TROPPER Niklas
1995
AUT
+12.76
102.89
74
WILLEMS Armin
1996
NED
+14.63
116.18
75
TRELEVSKI Dmitry
1983
KGZ
+15.92
125.34
76
HADZIC Tarik
1994
MNE
+18.85
146.15
77
TIMOFEEV Evgeniy
1994
KGZ
+19.09
147.86
78
KOSIC Bojan
1990
MNE
+26.71
201.98
79
LALIC Darko
1980
NED
+53.29
390.78
Did not finish 2nd run
SENDLHOFER Lukas
1996
AUT
WILLEMS Bjoern
1996
NED
LEITGEB Richard
1994
AUT
CANAL Roger
1993
SUI
NEUREITER Patrick
1993
AUT
KIENREICH Julian
1996
AUT
SKOGEN Olav
1994
NOR
GRUBER Christian
1993
GER
DUFFY Danny
1994
USA
DRACK Fabian
1995
AUT
NAKKI Aleksi
1993
FIN
SPIK Jakob
1994
SLO
SIRAN Vladimir
1991
SVK
TRAXL Michael
1993
AUT
LAJOIE Vincent
1993
CAN
KAINER Helmut
1993
AUT
SAUGESTAD Stian
1992
NOR
DEBELAK Tilen
1991
SLO
STRASSER Linus
1992
GER
LAIDLAW Luke
1992
AUS
NOVIKOV Vladislav
1993
RUS
CONE Robert
1992
USA
GRAF Bernhard
1988
AUT
ANKENY Michael
1991
USA
WERRY Tyler
1991
CAN
PIRINEN Eemeli
1993
FIN
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MINIC Mladen
1993
MNE
KERBER Maximilian
1997
AUT
GRUBER David Lukas
1996
AUT
VOGLREITER Stephan
1995
AUT
SCHWEIGER Sebastian
1996
AUT
SULZER Gregor
1995
AUT
NOBER Kevin
1996
AUT
LADNER Marco
1996
AUT
KARELLY Manuel
1993
AUT
GELASHVILI Jaba
1993
GEO
SUGAI Kan
1993
JPN
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
HAIDER Bernhard
1995
AUT
FENDER Laurin
1996
AUT
RAGGINGER Christian
1993
AUT
BREZNIK Jan
1993
SLO
DEHARI Dardan
1990
MKD
KNAUSS Mario
1995
AUT
PREYMANN Clemens
1991
AUT
STEMMER Viktor
1994
AUT
TAKATS Tristan
1995
AUT
HOFSTAEDTER Christoph
1995
AUT
STUKOV Maksim
1994
RUS
BAARDSETH Jeppe
1995
NOR
OFFENHAUSER Michael
1993
AUT
ANNEWANTER Manuel
1995
AUT
SCHWARZ Marco
1995
AUT
KETTERER David
1993
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
RASSER Guenther
1996
AUT
BUCHWISER Lawrence
1995
GBR
WECHSELBERGER Mathias
1997
AUT
STUECKLBERGER Martin
1996
AUT
BUSTA Julian
1997
AUT
RUELAND Simon
1997
AUT
MARKO Moritz
1997
AUT
LUERZER Sebastian Leonhard
1995
AUT
STANGL Christoph
1996
AUT
PERNER Florian
1996
AUT
BABINSKY Stefan
1996
AUT
KRAUTSCHNEIDER Thomas
1992
AUT
KOTZMANN Adam
1993
CZE
RAPOSO Charles
1996
GBR