official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KOZNICK Kristina
1975
USA
1:40.49
-4.00
2
ROTEN MEIER Karin
1976
SUI
+0.84
0.85
3
WIBERG Pernilla
1970
SWE
+0.88
1.08
4
PRETNAR Spela
1973
SLO
+1.39
4.02
5
SALVENMOSER Ingrid
1967
AUT
+1.73
5.99
6
FLEMMEN Andrine
1974
NOR
+1.79
6.33
7
EGGER Sabine
1977
AUT
+1.84
6.62
8
NOWEN Ylva
1970
SWE
+2.06
7.89
9
MAGONI Lara
1969
ITA
+2.08
8.01
10
ERTL Martina
1973
GER
+2.65
11.30
11
EDER Elfi
1970
GRN
+2.83
12.33
12
STEGGALL Zali
1974
AUS
+2.88
12.62
13
WACHTER Anita
1967
AUT
+2.94
12.97
14
KOELLERER Karin
1970
AUT
+3.15
14.18
15
BOKAL Natasa
1967
SLO
+3.67
17.18
16
GERG Hilde
1975
GER
+3.68
17.24
17
BERGMANN Monika
1978
GER
+3.69
17.30
18
YDESKOG Linda
1973
SWE
+3.72
17.47
19
WOLF Stefanie
1979
GER
+3.90
18.51
20
GERG Annemarie
1975
GER
+4.15
19.95
21
NELSON Tasha
1974
USA
+4.28
20.70
22
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
+4.29
20.76
23
OESTER Marlies
1976
SUI
+4.45
21.68
24
RIEGLER Claudia
1976
NZL
+4.51
22.03
25
PEQUEGNOT Laure
1975
FRA
+4.52
22.09
26
HAELLDAHL Sandra
1977
SWE
+4.70
23.13
27
PICCARD Leila
1971
FRA
+5.71
28.96
Did not qualify for 2nd run
PITKANEN Riitta
1977
FIN
SHAFFER Alexandra
1976
USA
POUTIAINEN Tanja
1980
FIN
PASCAL-SAIONI Christel
1973
FRA
OTTOSSON Anna
1976
SWE
OLAMO Petra
1974
FIN
VIDAL Vanessa
1974
FRA
SMERCIAKOVA Zuzana
1977
SVK
RICHARD Helene
1976
FRA
KOSTELIC Janica
1982
CRO
NEUENSCHWANDER Katrin
1971
SUI
RIENDA CONTRERAS Maria Jose
1975
ESP
MILANI Barbara
1972
ITA
ROHREGGER Eveline
1977
AUT
CERESA Annalisa
1978
ITA
GALLIZIO Morena
1974
ITA
GIMLE Trude
1974
NOR
FORTKORD Martina
1973
SWE
GRAU Vicky
1975
AND
HALTMAYR Petra
1975
GER
DUVILLARD Kristina
1975
FRA
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
IKEDA Kazuko
1974
JPN
KORTEN Jeannette
1976
AUS
BEHRINGER Simone
1976
GER
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
GIUS Nicole
1980
ITA
FEHR Diana
1974
LIE
RUIZ CASTILLO Carolina
1981
ESP
BARSI Kinga
1976
HUN
GALINDO SANTOLARIA Ana
1973
ESP
LALIVE Caroline
1979
USA
GOETSCHL Renate
1975
AUT
HARGIN Janette
1977
SWE
HIROI Noriyo
1976
JPN
HOSSMANN Corina
1976
SUI
PAERSON Anja
1981
SWE
AKHMETELI Sofia
1981
GEO
KUMMER Lilian
1975
SUI
NEF Sonja
1972
SUI
Disqualified 1st run