official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GEYER Jai
1990
GBR
1:19.05
41.73
2
HAUSHEER Yannick
1994
SUI
+0.04
42.04
3
FIEDLER Florian
1992
AUT
+0.97
49.22
4
AREGGER Kilian
1993
SUI
+1.78
55.47
5
MORGAN Bradley
1991
GBR
+1.89
56.31
6
COULL Jackson
1993
AUS
+2.23
58.94
7
KERNEN Jan
1993
SUI
+2.42
60.40
8
DUDLE Kevin
1993
SUI
+2.43
60.48
9
TSCHANZ Christian
1993
SUI
+3.06
65.34
10
WURZER Raphael
1991
AUT
+3.22
66.58
11
WIDL Maximilian
1995
GER
+3.25
66.81
12
NORCROSS WEBB Joseph
1992
GBR
+3.45
68.35
13
STEGMANN Maximilian
1994
GER
+3.73
70.51
14
THOMPSON Matthew
1993
GBR
+3.89
71.75
15
SEGAL Iurii
1995
RUS
+4.99
80.24
16
HEIDER Thomas
1993
GER
+5.00
80.31
17
TRUESDELL William
1989
USA
+5.19
81.78
18
BORSBOOM Olaf
1995
NED
+5.32
82.78
19
ORTNER Michael
1991
GER
+5.64
85.25
20
NUETZEL Randy
1994
SUI
+5.65
85.33
21
COOTE Wilbur
1994
NZL
+6.40
91.12
22
FISCHER Felix
1992
GER
+6.57
92.43
23
GRAAF, VAN DER Timo
1994
NED
+7.80
101.92
24
WAXENBERGER Florian
1992
GER
+7.89
102.61
25
LUETHI Tino
1994
SUI
+8.57
107.86
26
BOONSTRA Zico
1996
NED
+9.44
114.58
27
MAMAEV Alexandr
1996
RUS
+10.16
120.13
28
HILL Ashley Sam
1993
GBR
+10.37
121.75
29
MUELLER Julian
1994
GER
+10.59
123.45
30
VANHOOF Nicolas
1996
BEL
+10.94
126.15
31
HACKENBERG Sebastian
1995
GER
+11.26
128.62
32
HEINZMANN Simon
1995
SUI
+11.32
129.08
33
ZEHNDER Mario
1996
SUI
+11.77
132.55
34
GANAHL Patrick
1996
GER
+12.66
139.42
35
HOETZEL Linus
1996
GER
+12.79
140.43
36
BRAWAND Lukas
1994
SUI
+13.82
148.37
37
BISCHOF Pascal
1996
GER
+14.67
154.93
38
UEBERBACHER Julian
1996
AUT
+15.34
160.10
39
DENIFFEL Patrick
1996
GER
+15.46
161.03
40
RAU Loris
1995
GER
+17.66
178.01
41
CONNERY Kali
1996
GBR
+18.40
183.72
42
SCHILDERMANS Steve
1996
BEL
+36.28
321.69
Did not finish 2nd run
KRAFT Robin
1996
GER
BITZER Niklas
1995
GER
CUENCA Daniel
1993
ESP
VANDERSTICHELEN Maxime
1996
BEL
KOCH Tobias
1995
GER
VAN DEN BOGAERT Thomas
1983
BEL
DENIKIEWICZ Alex
1994
USA
KNOEPFLE Daniel
1993
GER
FUCHS Quirin
1995
GER
ARMSTRONG Max
1993
USA
SOKOLOV Dmitrij
1995
RUS
BIEG David
1991
GER
PLIESSNIG David
1993
AUT
TREMMEL Tobias
1988
GER
BOHN Raimund
1985
GER
WITZMANN Klaus Hermann
1984
GER
TONEATTI Michael
1993
SUI
TREMMEL Markus
1986
GER
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
MISTURA Alessandro
1996
AUT
WALLACE Timothy
1996
NZL
HAEBERLE Jochen
1996
GER
HINTERWALDNER Luis
1996
GER
SCHMIEDER Steffen
1995
GER
ANDREWS Sam
1996
NZL
BOECKSTENS Sebastian
1995
BEL
NITZSCHKE Max
1994
GER
VAN DEN BOGAERT Steven
1987
BEL
ROGG Daniel
1995
GER
WIMMER Simon
1996
GER
BUCHMANN Louis
1996
GER
HUBER Robin
1996
SUI
RESCH Cajetan
1996
GER
CRAWLEY Daniel
1991
GBR
STEYN Luke
1993
ZIM
HARRIS Brandon
1993
USA
BAUER Patrick
1995
GER
LEWIS Tom
1993
AUS
KAVELAR Sascha
1993
AUT
DENGLER Martin
1984
GER
ROBERTSON Sam
1993
AUS
HALLER Jens
1981
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run