official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BOKAL Natasa
1967
SLO
1:43.72
2.00
2
BOSCH FORRELLAD Monica
1972
ESP
+0.59
5.19
3
ACCOLA Martina
1969
SUI
+0.64
5.46
4
BAKKE Trine
1975
NOR
+0.96
7.18
5
KAPPAURER Veronika
1971
AUT
+1.44
9.77
6
PASCAL-SAIONI Christel
1973
FRA
+1.68
11.07
7
BEHRINGER Simone
1976
GER
+1.84
11.93
8
KOZNICK Kristina
1975
USA
+1.90
12.26
9
NELSON Tasha
1974
USA
+1.95
12.53
9
STEGGALL Zali
1974
AUS
+1.95
12.53
11
DUVILLARD Kristina
1975
FRA
+2.02
12.91
12
ANDERSSON Kristina
1965
SWE
+2.04
13.01
13
PLANK Astrid
1971
ITA
+2.06
13.12
14
TICHY Katerina
1974
CAN
+2.58
15.93
15
REYMOND Sandra
1972
SUI
+3.11
18.79
16
DOVZAN Alenka
1976
SLO
+3.55
21.17
17
LAMBRIGGER Karin
1972
SUI
+3.84
22.73
18
SHEINBERG Carrie
1972
USA
+4.02
23.70
19
MULKERN Shaina
1977
USA
+4.44
25.97
20
OLAMO Petra
1974
FIN
+4.47
26.13
21
BIAVASCHI Elisabetta
1973
ITA
+5.36
30.94
22
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
+5.45
31.43
23
HOSSMANN Corina
1976
SUI
+5.94
34.07
24
HOLZMANN Alexandra
1976
AUT
+6.12
35.04
25
SCHLEPER Sarah
1979
USA
+7.11
40.39
26
GRUBER Christine
1975
ITA
+7.31
41.47
27
WALL Michelle
1977
AUS
+7.76
43.90
28
JONES Alice
1976
AUS
+8.20
46.27
29
WIKSTROEM Linda
1975
SWE
+8.45
47.62
30
POUTIAINEN Tanja
1980
FIN
+8.65
48.70
31
MARTIN Celine
1978
FRA
+9.13
51.29
32
JAY Sandra
1978
FRA
+9.60
53.83
33
LUCINE Aude
1977
FRA
+10.79
60.26
34
SHAFFER Alexandra
1976
USA
+10.92
60.96
35
MALIASOVA Natalia
1976
RUS
+10.94
61.07
36
AMBROGIONE Veronica
1978
ITA
+11.29
62.96
37
HARGIN Christine
1980
SWE
+11.53
64.25
38
KRALICEK Lena
1976
NOR
+14.05
77.86
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BERGMANN Monika
1978
GER
BRAITO Antje
1974
ITA
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
DAEPP Claudia
1976
SUI
DOLVA Marte Kinn
1978
NOR
GIANERA Laura
1976
ITA
SCHOEFFMANN Melanie
1975
AUT
EISATH Heidi
1978
ITA
FAESSLER Petra
1976
SUI
RODLING Titti
1970
SWE
RIEGLER Claudia
1976
NZL
GALLIZIO Morena
1974
ITA
GELI ESPANA Ana
1978
ESP
YDESKOG Linda
1973
SWE
HUSAROVA I. Jana
1980
SVK
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
KOEGL Elisabeth
1978
GER
LAMOUR Sarah
1979
FRA
KAEYHKOE Pia
1979
FIN
JANTUNEN Katja
1977
FIN
IWATSCHENKO Evgenija
1975
RUS
MILANI Barbara
1972
ITA
MULKERN Aimee
1977
USA
GIMLE Trude
1974
NOR
NEMETH Sandra
1979
AUT
HELANDER Ingrid
1972
SWE
HARRER Evelin
1977
AUT
GRUBER Dominique
1974
SUI
GRAU Vicky
1975
AND
PESONEN Anu
1980
FIN
PILLOUD Dominique
1977
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run