official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SARCHETT Jeff
1964
USA
1:29.30
46.04
2
PRADO Mike
1979
USA
+0.56
49.55
3
DOWNING Joe
1976
USA
+0.62
49.93
4
DAUSZ Kris
1976
USA
+0.90
51.68
5
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.26
53.94
6
WILLARD Dax
1978
USA
+1.52
55.57
7
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
+1.66
56.45
8
WALKER Anthony
USA
+1.89
57.89
9
SMITH Cody
1978
USA
+2.16
59.59
10
DOSTAL Igor
1975
CAN
+2.52
61.84
11
GALLAHER Dan
1979
USA
+3.29
66.67
12
SARCHETT Robin
1974
USA
+4.05
71.44
13
VAITKUS Linas
1973
LTU
+5.42
80.03
14
PETERSEN Heath
1977
USA
+6.10
84.29
15
SIMMONS Jon
1979
USA
+6.48
86.68
16
WHITHAM Josh
1981
USA
+7.22
91.32
17
HOLCOMB Steven
1980
USA
+8.28
97.96
18
DILLON Bryan
1979
USA
+8.72
100.72
19
CALL Bridger
1978
USA
+8.79
101.16
20
SHAFFER Peter
1977
USA
+8.84
101.48
21
LANDWEHR Jamie
1977
USA
+9.09
103.04
22
GIORDANO Luke
1978
USA
+9.17
103.55
23
BROWN Dawson S
1980
USA
+9.74
107.12
24
SCHUETZE Jed
1979
USA
+10.49
111.82
25
RYGG Eric
1980
USA
+10.71
113.20
26
ULIN Chris
1978
USA
+11.24
116.53
27
LOEFFLER Alexander
1975
USA
+11.41
117.59
28
HOLMER Eric
1980
USA
+11.50
118.16
29
MCNEAL Matthew
1980
USA
+11.64
119.03
30
WHITE Aaron N.
1978
USA
+11.75
119.72
31
MOSKOWITZ Aaron
1978
ISR
+11.89
120.60
32
BEARDSLEY Mathew
1979
USA
+11.91
120.73
33
REDMAN Matthew P
1978
USA
+12.47
124.24
34
VOLLENWEIDER Brent G
1979
USA
+13.03
127.75
35
LAIDLAW James S
1980
USA
+13.52
130.82
36
SHEPLER Dustin
1978
USA
+14.15
134.77
37
LUDLOW Doug
1979
USA
+14.52
137.09
38
ROHRBACH Nick
1978
USA
+14.66
137.97
39
BRUNO Nicholas R
1978
USA
+14.69
138.16
40
STEWART Rob
1979
USA
+14.91
139.54
41
BUCHBAUER Jasper
1979
USA
+15.13
140.92
42
JOHANSING Nathan
1980
USA
+15.65
144.18
43
JITLOFF Erik
1980
USA
+16.72
150.89
44
METZGAR Cameron
1980
USA
+18.50
162.05
45
LAMB David W
1981
USA
+19.05
165.50
46
SPAINHOWER Woody
1981
USA
+23.35
192.47
47
LAMBERSON Ben
1979
USA
+28.58
225.27
Did not finish 2nd run
SAKAGUCHI Ken
1976
JPN
SCHOFIELD Levi
1979
USA
STONE Bryan
1977
USA
SMERDON Ricky
1976
USA
SWING Jesse
1979
USA
CRAVEN Mike
1974
USA
DAVENPORT Chip
1980
USA
HANLEY John J
1979
USA
JACOBSON Brett
1979
USA
JOHNSON Nathan
1977
USA
LADD Andrew
1978
USA
LATHAM Zachary
1979
USA
NIEMKIEWICZ Michal
1977
POL
PATTEN Jamin
1978
USA
TIPTON Lucas
1979
USA
SULLIVAN Marco
1980
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
TURNEY Eric
1977
USA
STODDART Jeremy
1978
USA
VASSILOPOULOS Kyle S
1981
USA
WALKER Matt
1977
USA
ADAMS Ryan
1980
USA
YUROSEK Jeremy
1980
USA
KAWAJA Billy
1978
CAN
BARRON Eric
1980
USA
BERGLUND Teddy
1978
USA
CARTER John
1979
USA
HANCOCK Ben
1979
USA
HANSEN Josh
1979
USA
SIPE Joey
1981
USA
PITTE Ivan
1980
ARG
PRISK Karl R
1975
USA
RARITY Matt
1977
USA
RUSTEN John E
1980
USA
SCHNEEBERGER Micha
1976
SUI
Did not start 1st run