official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
LARSSON Markus
1979
SWE
1:37.62
20.12
2
ERICSSON Andreas
1973
SWE
+0.37
22.32
3
KOHO-IIPPONEN Sampsa
1977
FIN
+0.41
22.56
4
LINDNER Gustav
1978
SWE
+0.59
23.63
5
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
+0.63
23.86
6
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
+0.84
25.11
7
ANDERSSON Mattias
1975
SWE
+0.91
25.53
8
SJOEGREN Daniel
1978
SWE
+1.09
26.60
9
HYVARINEN Kare
1977
FIN
+1.29
27.78
10
ENGLUND Emil
1973
SWE
+1.52
29.15
11
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+1.76
30.58
12
LEWEN Lars
1975
SWE
+1.80
30.81
13
LINDGREN Jonas
1976
SWE
+1.85
31.11
14
BYLIN Ville
1978
SWE
+2.18
33.07
15
LUNDSTROEM Henrik
1974
SWE
+2.97
37.77
16
ERIKSSON Mattias Il
1977
SWE
+3.53
41.09
17
HEIKKALA Petri
1974
FIN
+3.72
42.22
18
PIRSKANEN Tero
1979
FIN
+4.05
44.18
19
STEINWALL Fredrik
1977
SWE
+4.51
46.92
20
OLLIKKA Toni
1978
FIN
+4.60
47.45
21
LEINO Jukka
1978
FIN
+4.71
48.10
22
HALLIN Herman
1978
SWE
+4.93
49.41
23
KANGAS Mattias
1976
SWE
+5.15
50.72
23
ERIKSSON Markus
1979
SWE
+5.15
50.72
25
LAITINEN Jussi
1976
FIN
+5.23
51.19
26
HAUKKALA Juha
1978
FIN
+5.53
52.98
27
HELGESSON Gustaf
1979
SWE
+5.54
53.04
28
OEH Michael
1978
SWE
+5.73
54.16
29
ASPLUND Mattias
1975
SWE
+5.75
54.28
30
ANDERSSON Marcus
1981
SWE
+5.76
54.34
31
ANDERSSON Kalle
1978
SWE
+5.78
54.46
32
BENGTSSON Joar
1980
SWE
+6.11
56.42
33
SYBERG Goeran
1980
SWE
+7.07
62.13
34
RAUTIO Antti
1981
FIN
+7.28
63.37
35
HAAKANSTA Andreas
1980
SWE
+7.56
65.04
36
SANDNES Helge
1981
NOR
+7.62
65.39
37
AUVINEN Aki
1980
FIN
+8.26
69.20
38
ANDERSSON David J.
1979
SWE
+8.53
70.80
39
GENBERG Paul
1980
SUI
+8.57
71.04
40
KOJO Sampo
1980
FIN
+8.85
72.70
41
JOHNSEN Stefan
1978
NOR
+10.45
82.21
42
GUDMUNDSSON Sigurdur
1981
ISL
+10.50
82.50
43
KAITALA Jouni
1983
FIN
+10.73
83.87
44
BJOERK Andre
1982
SWE
+11.58
88.92
45
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
+12.11
92.07
46
JOHANSSON Christian
1981
SWE
+12.92
96.88
47
HOLUND Alexsander
1981
NOR
+15.35
111.32
48
JOHANSEN Lasse
1981
NOR
+18.24
128.49
49
KJOS Morten
1981
NOR
+18.84
132.06
50
RIMER Oeivinn
1981
NOR
+24.51
165.74
Did not finish 2nd run
NAEAES Nicklas
1973
SWE
ANDERSSON Martin I
1978
SWE
SAUER Johan
1978
SWE
ROENNMARK Per
1979
SWE
ERICSON Pontus
1982
SWE
OLSSON Christian
1979
SWE
NYKAENEN Niko-Petteri
1981
FIN
NORD Joakim
1978
SWE
NILSSON Anders
1980
SWE
MURANDER Claes
1981
SWE
FRIDRIKSSON Runar
1979
ISL
LINDH Fredrik
1975
SWE
LAHDENPERAE Simon
1980
SWE
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
HARJULA Mikael
1983
FIN
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ERIKSSON Magnus
1980
SWE
HOFSTAD Marcus
1980
NOR
HAARA Tobias
1980
SWE
ELIASSON Tommy
1980
SWE
LARSEN Terje Nordgaard
1980
NOR
KJOS Lars Ola
1978
NOR
BOTHELIUS Dennis
1980
SWE
MATHISEN Torje
1979
NOR
AULANKO Juuso
1979
FIN
SOMMERSEL Frode
1978
NOR
AULANKO Jussi
1982
FIN
KJOELMOEN Krister
1978
NOR
VIIRRET Tommi
1978
FIN
VILPPUNEN Topi
1980
FIN
Did not start 1st run