official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BRAND Olivier
1980
SUI
2:23.64
24.91
2
EGGER Pierre
1978
AUT
+0.31
26.59
3
POPPERNITSCH Robert
1981
AUT
+0.57
28.01
4
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
+0.80
29.25
5
GOERGL Stephan
1978
AUT
+0.81
29.31
6
GRUBER Manfred
1980
AUT
+1.39
32.46
7
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.78
34.58
8
WALL Bradley
1979
AUS
+1.96
35.55
9
PESSENTHEINER Robert
1978
AUT
+2.08
36.20
10
STREITBERGER Georg
1981
AUT
+2.47
38.32
11
MARINAC Martin
1979
AUT
+2.74
39.79
12
KRAUS Martin
1980
GER
+3.37
43.21
13
SCHILD Josef
1980
AUT
+3.46
43.70
14
REICHELT Hannes
1980
AUT
+3.54
44.13
15
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+4.33
48.42
16
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
+4.35
48.53
17
PRANGER Manfred
1978
AUT
+4.45
49.07
18
KORNBERGER Christoph
1981
AUT
+4.50
49.35
19
WIESER Andi
1980
SLO
+5.33
53.85
20
LOVEY Ludovic
1981
SUI
+5.42
54.34
21
BRAND Bjoern
1979
SUI
+5.47
54.61
22
WANNINGER Christian
1981
GER
+5.95
57.22
23
MATHIS Pascal
1980
SUI
+6.28
59.01
24
JULEN Paul-Marc
1981
SUI
+6.43
59.83
25
HEREGGER Bjoern
1982
AUT
+7.17
63.84
25
MATTI Bernhard
1981
SUI
+7.17
63.84
27
KOZLAR Igor
1979
SLO
+7.30
64.55
28
ZUEGER Daniel
1979
SUI
+7.46
65.42
29
MOSER Stefan
1981
AUT
+7.68
66.61
30
ZWAHLEN Silvan
1980
SUI
+7.73
66.89
31
TRINKL Harald
1981
AUT
+8.00
68.35
32
PUSCHITZ Martin
1979
AUT
+8.13
69.06
33
SPORN Andrej
1981
SLO
+8.30
69.98
34
KONO Katsuyuki
1981
JPN
+8.63
71.77
35
MANSER Roger
1981
SUI
+8.71
72.21
35
POGACNIK Matej
1981
SLO
+8.71
72.21
37
GORZA Ales
1980
SLO
+8.93
73.40
38
FANGER Fabian
1981
SUI
+8.95
73.51
39
LESAR Matej
1981
SLO
+10.11
79.81
40
JENEWEIN Johann
1981
AUT
+10.40
81.38
41
STEHLE Johannes
1981
GER
+10.97
84.48
42
EPP Silvan
1981
SUI
+11.25
86.00
43
KOBER Marcel
1981
GER
+11.40
86.81
44
RIESEMANN Bernhard
1981
GER
+11.61
87.96
45
EMMENGGER Thomas
1981
SUI
+11.70
88.44
46
PERREN Robi
1982
SUI
+11.80
88.99
47
BRUNNER Josef
1980
GER
+11.89
89.48
48
MALAR Curdin Andri
1981
SUI
+12.01
90.13
49
SCHMOELZ Markus
1981
AUT
+12.54
93.01
50
RUPPEN Michel
1982
SUI
+12.66
93.66
51
GRASSER Gernot
1982
AUT
+12.81
94.47
52
KUHN Johann
1980
GER
+13.47
98.06
53
PASCHE Guillaume
1982
SUI
+13.62
98.87
54
BRANDNER Martin
1982
GER
+14.00
100.93
55
WANDERS Arjan
1978
NED
+14.22
102.13
56
KOLLER Bernhard
1980
AUT
+14.43
103.27
57
LEU Florent
1981
SUI
+14.63
104.35
58
KURIYAMA Hiroki
1980
JPN
+15.21
107.50
59
KOTTERISCH Hans
1982
GER
+15.45
108.81
60
GEROLD Florian
1982
GER
+16.00
111.79
61
KORNBERGER Siegfried
1982
AUT
+16.21
112.93
62
STRODL Peter
1982
GER
+16.43
114.13
63
BERNHARD Michael
1981
GER
+16.65
115.32
64
BRAND Fabio
1982
SUI
+16.87
116.52
65
SCHWEINSTEIGER Tobias
1982
GER
+17.22
118.42
66
GOOD Markus
1981
SUI
+17.30
118.85
67
ZNIDARSIC Marko
1981
SLO
+17.55
120.21
68
JURES Luka
1982
SLO
+18.17
123.58
69
KANTER Pascal
1982
GER
+18.78
126.89
70
STANEK Janus
1981
GER
+18.84
127.22
71
FRUEHWIRTH Florian
1981
AUT
+18.91
127.60
72
RAMUS Matic
1982
SLO
+19.30
129.71
73
BOLLIGER Silvan
1982
SUI
+19.36
130.04
74
BAJT Luka
1982
SLO
+19.52
130.91
75
RATEJ Jan
1982
SLO
+19.62
131.45
76
SCHWER Christoph
1982
GER
+19.63
131.51
77
POGACAR Jure
1981
SLO
+19.71
131.94
78
SALEJ Rok
1981
SLO
+19.80
132.43
79
KANIC Matevz
1982
SLO
+20.12
134.17
80
HOFFMANN Wolfgang
1981
GER
+20.86
138.18
81
PETZ Richard
1982
AUT
+21.51
141.71
82
KNIFIC Jaka
1982
SLO
+24.96
160.45
83
JAUN Michael
1981
SUI
+25.12
161.32
84
SCHLUMPF Georg
1982
SUI
+31.63
196.67
Did not finish 2nd run
BLUMBERG Juergen
1981
GER
DIETL Matthias
1979
AUT
DREIER Christoph
1981
AUT
GONITIANER Niclas
1978
GER
GOOD Markus
1979
SUI
GRAFINGER Thomas
1982
AUT
GRUBER Simon
1980
GER
GRUGGER Johann
1981
AUT
KIELMANN Martin
1979
GER
KOERBLER Christian
1981
AUT
KOSMAC Miha
1982
SLO
KUENSTNER Markus
1982
AUT
LESKOVAR Marko
1982
SLO
LIERZER Florian
1981
AUT
MANHART Benedikt
1979
GER
RAVNIK Ziga
1980
SLO
REIM Ludwig
1982
GER
REITER Hannes
1981
AUT
RICKENBACH Dino
1978
SUI
SCHAUBACH Dejan
1979
SLO
SCHEUERER Christian
1980
AUT
SCHWARZLMUELLER Gottfried
1981
AUT
SKERBINEK Primoz
1980
SLO
WAIDHOFER Harald
1981
AUT
ZAVIRSEK Gasper
1981
SLO
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BACHSTEIN Bernd
1981
GER
BRAJOVIC Grega
1981
SLO
BRIKER Mathias
1981
SUI
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
DEFAGO Daniel
1980
SUI
DRAXL Nicholas
1979
AUS
ERTL Hubert
1979
GER
FLAUTNER Peter
1981
AUT
GRUBER Florian
1981
AUT
HAGL Andreas
1982
GER
HELLWEGER Martin
1982
AUT
HOFER Beni
1978
SUI
HORN Andreas
1978
GER
KAESLIN Philipp
1981
SUI
KINZNER Bernhard
1980
AUT
KOGLER Stefan
1981
GER
KUMER Dejan
1982
SLO
MANDELC Grega
1978
SLO
PECHTL Arno
1981
AUT
PREK Ales
1981
SLO
RIBNIKAR Jernej
1981
SLO
RUTAR Rok
1982
SLO
SCHWEINSTEIGER Christopher
1981
GER
STOCKER Martin
1979
AUT
ZANGERL Andreas
1981
AUT
ZURBUCHEN Werner
1981
SUI
Disqualified 1st run