official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LIGETY Ted
1984
USA
1:33.26
8.00
2
COCHRAN James
1981
USA
+0.09
8.58
3
MARSHALL Cody B
1982
USA
+1.32
16.49
3
KNIGHT Chip
1975
USA
+1.32
16.49
5
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.49
17.59
6
ROBERTS Drew
1985
USA
+1.85
19.90
7
CHODOUNSKY David
1984
USA
+2.39
23.38
8
HUGHES Stefan
1986
USA
+3.31
29.30
9
NYMAN Steven
1982
USA
+3.37
29.68
10
BROWN Zachary
1984
USA
+3.43
30.07
11
HARDY Greg
1983
USA
+3.72
31.93
12
DEVORE Colin
1986
USA
+4.26
35.41
13
MCNAMARA Sean
1985
USA
+4.90
39.52
14
EPSTEIN Paul
1982
USA
+5.05
40.49
15
WALL Bradley
1979
AUS
+5.27
41.91
16
MACARTNEY Scott
1978
USA
+5.41
42.81
17
HEINRICH-WALLACE Mark
1982
USA
+5.64
44.29
18
HELDMAN Bump
1988
USA
+5.97
46.41
19
WEIBRECHT Ethan
1988
USA
+6.52
49.95
19
BRYAN Joshua Stephen
1984
USA
+6.52
49.95
21
FORD Tommy
1989
USA
+7.14
53.94
22
BURAAS Eirik M.
1985
NOR
+8.31
61.46
23
MANN Eric
1984
USA
+9.37
68.28
24
ASOIAN Nathan
1985
USA
+9.64
70.02
25
SPENST Taggart
1988
USA
+9.65
70.08
26
SULLIVAN Marco
1980
USA
+10.16
73.37
27
POEHLING Bobby
1986
USA
+10.62
76.33
28
EVERETT Andrew
1984
USA
+10.73
77.03
29
KEMP John
1990
USA
+10.80
77.48
30
BRYANT Dylan
1987
USA
+11.31
80.76
31
MCCONNELL Cory
1988
USA
+12.18
86.36
32
SWENSSON Joey
1986
USA
+12.75
90.03
33
TARBERRY Ace
1988
USA
+14.64
102.19
34
MOSER Greg
1989
CAN
+16.65
115.12
35
ANDERSEN Eric
1987
USA
+20.15
137.64
36
BARBATO Massimo Maria
1989
ITA
+21.65
147.29
Did not finish 2nd run
GHENT KYLE David
1989
CAN
JACKSON Trevor
1989
CAN
BROUSSEAU Brendan
1987
USA
LONG Braden
1989
CAN
GILBERT Erik
1986
USA
JUDYCKI Linton
1988
USA
ACOSTA Alex
1987
USA
CESOLINI Tony
1984
USA
LUND Jacob
1987
USA
LAMAR Toby
1985
USA
THORSON Tague
1985
USA
REED Clayton
1985
USA
WEISS Evan C
1984
USA
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
SALMINI Carlo
1976
ITA
CHARTRAND Philippe
1990
CAN
LIBERT Alexandre
1989
CAN
SWEETSER Samuel
1984
USA
HOPPER Alexander
1988
CAN
WORKMAN Cody
1988
CAN
VEST-BURTON Taylor
1990
USA
BABBITT Ben
1984
USA
DEA Mike
1989
CAN
SCHWARTZ Zachary
1988
USA
KERR Errol
1986
USA
GANONG Travis
1988
USA
WEINBERG Cale
1987
CAN
O NEILL James
1985
CAN
BLOOM Randall
1985
USA
COLLINS Shane
1986
USA
HARRIS Martin
1988
USA
JOHNSON Austin
1987
USA
HUNTER Jonathan
1987
USA
WILSON Ryan
1987
USA
TELLER John
1983
USA
JOHNSON Erik
1983
USA
TARBERRY Alexander Stone
1985
USA
BRANDENBURG Will
1987
USA
FRANK Chris
1983
USA
WEIBRECHT Andrew
1986
USA
GOODING Marsh
1986
USA
VEENIS Scott R
1984
USA
KELLEY Timothy
1986
USA
WAGNER Andrew
1985
USA
COLPITTS Chris
1986
USA
RIXON JR Carl H
1982
USA
ZAMANSKY Jake
1981
USA
JOHNSON Karl
1983
USA
DYKSTERHOUSE Richard
1975
USA
MILLER Bode
1977
USA
BROWN Roger P
1981
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run