official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ROSS Michael
1980
NZL
1:38.59
12.09
2
SCHLOPY Erik
1972
USA
+0.61
15.80
3
GANGE Scott
1980
AUS
+3.42
32.90
4
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
+4.06
36.80
5
BLOOM Randall
1985
USA
+4.87
41.73
6
ISHIYAMA Yuki
1987
JPN
+6.66
52.62
7
MOONAN Tavis L m
1985
USA
+6.75
53.17
8
KIM Min Sung
1985
KOR
+6.99
54.63
9
KOBAYASHI Hiromu
1989
JPN
+9.61
70.57
10
EVERETT Andrew
1984
USA
+11.18
80.13
11
FUJII Moriyuki
1975
JPN
+11.41
81.53
12
EYLES Michael
1987
NZL
+13.21
92.48
13
JUNG Dong-Hyun
1988
KOR
+15.99
109.40
14
POIRIER Ian
1984
USA
+18.50
124.68
15
NARITA Manabu
1983
JPN
+19.79
132.53
16
STEENS Ben
1990
NZL
+23.38
154.38
17
CANTIN Tony
1979
FRA
+23.89
157.48
18
SUZUKI Yuuta
1988
JPN
+24.74
162.65
19
WYLIE Andrew
1989
NZL
+25.40
166.67
20
SAKAI Shigeki
1987
JPN
+26.73
174.76
21
OKAMOTO Hiroyuki
1989
JPN
+27.58
179.94
22
HASHIZUME Atsushi
1989
JPN
+30.69
198.86
23
BORGIA Edoardo
1988
ITA
+32.56
210.24
24
SAKAGUCHI Yuuki
1989
JPN
+33.64
216.82
25
FUSE Takashi
1990
JPN
+42.00
267.69
26
LEE Do-Sik
1990
KOR
+42.80
272.56
27
BENNETT Phillip
1988
NZL
+45.52
289.12
28
YOSHIDA Masaharu
1990
JPN
+46.32
293.98
29
PREBBLE Sam
1989
NZL
+47.77
302.81
30
SUZUKI Eijiroh
1987
JPN
+51.23
323.87
31
TILL Alistair
1990
NZL
+54.65
344.68
32
YAMAO Yuujun
1990
JPN
+57.95
364.76
Did not finish 2nd run
TAKEUCHI Akiyuki
1990
JPN
JOHNSON Matthew
1990
NZL
TAN Derek
1973
NZL
SKINNER Benjamin
1985
AUS
LEE Seung-Won
1988
KOR
MORIKAWA Chikara
1988
JPN
MORE-MOLYNEUX Tristan
1986
GBR
CAMPBELL John
1987
GBR
MIIDA Yuta
1983
JPN
SATO Motonori
1986
JPN
ASANO Hitoshi
1986
JPN
NISHIZAWA Hiroki
1984
JPN
BARRETT Evan
1986
USA
SAITO Takuma
1987
JPN
PELLETIER James
1984
USA
KURODA Toshiaki
1984
JPN
LOCHHEAD Ian
1984
USA
COLPITTS Chris
1986
USA
ARNOTT James
1982
NZL
TAKEDA Ryu
1984
JPN
KATAGIRI Kensaku
1984
JPN
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
KATO Koichi
1983
JPN
INOKO Kazuho
1984
JPN
SAITO Yoshihiro
1978
JPN
GRIFFITHS Hugo
1990
GBR
TOZAKI Mio
1990
JPN
SAITO Kazuki
1986
JPN
CHEW Peter
1990
AUS
BRINGANS Cameron
1988
NZL
KENYON Thomas
1988
GBR
UEDA Naoki
1986
JPN
RIDLEY Tom
1989
NZL
HILL Rory
1989
NZL
JOHNSON Tom
1989
NZL
JAMPOLSKY Grant
1989
USA
GRUBER Alex
1989
USA
HIRAGA Atsunari
1989
JPN
MCCOLLAM Michael
1988
NZL
WINSLOE Leighton
1989
NZL
STEIN Joshua
1988
USA
LEE Ciaran
1980
IRL
KIMURA Shohma
1989
JPN
JUNG Da-Woon
1986
KOR
JI Young Ha
1980
KOR
KAWANO Hideaki
1984
JPN
CAFE Tim
1987
NZL
GREIG Andrew
1985
NZL
COHEE Nick
1988
USA
WEHAN Bryce
1988
USA
WATANABE Satoshi
1983
JPN
CORIELL Scott
1985
USA
MIZUGUCHI Tadashi
1985
JPN
MCDONALD Paul
1984
USA
COLLINS Shane
1986
USA
TERASHIMA Shunsuke
1984
JPN
BRIDGWATER Mark
1985
NZL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run