official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STEFFEY George
1997
USA
1:30.49
19.77
2
KUUS Karl
1995
CAN
+1.10
28.52
3
RITCHIE Benjamin
2000
USA
+1.20
29.32
4
MARSHALL Tucker
1990
USA
+1.84
34.41
5
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+2.03
35.92
6
FUCIGNA Peter
1996
USA
+2.23
37.51
7
MOONEY Ryan
1996
USA
+2.74
41.57
8
SMITH Spencer
1998
USA
+3.19
45.15
9
MCLAUGHLIN Prescott
1992
USA
+3.35
46.42
10
WAGNER Kalle
1997
USA
+3.76
49.69
11
FERRI James
1996
USA
+3.81
50.08
12
DUKE William
1995
ARG
+4.14
52.71
13
MYAGKOV Fedor
1996
RUS
+4.26
53.67
14
MARTENS Peter
1995
USA
+4.32
54.14
15
LUIK Tonis
1995
EST
+4.58
56.21
16
MARTENS Colin
1995
USA
+4.78
57.80
16
TOMLINSON Henry
1995
USA
+4.78
57.80
18
KIRWOOD Clayton
1996
USA
+4.87
58.52
19
YATES Cooper
1997
CAN
+5.08
60.19
20
MIDDLETON Fraser
1998
GBR
+5.60
64.33
21
VAN DEURSEN Jake
1994
USA
+5.63
64.57
22
ALKIER Justin
1998
CAN
+6.25
69.50
23
FERRI Paul
1999
USA
+6.78
73.72
24
HARRISON Charles
1995
USA
+6.96
75.15
25
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+6.98
75.31
26
RYAN Bobby
1999
USA
+7.66
80.72
27
SNYDER Will
1998
USA
+7.98
83.26
28
MARTIN Max
2000
USA
+9.31
93.85
29
SNYDER Bennett
2001
USA
+9.62
96.31
30
MRAK Colden
1997
USA
+9.97
99.10
31
TERASHIMA Kai
2001
JPN
+10.17
100.69
32
TABER Benjamin
2000
USA
+11.36
110.16
33
ABDOW Alex
2001
USA
+12.18
116.68
34
COTE Matthieu
2000
USA
+13.09
123.92
35
WETZEL Evan
2000
USA
+21.21
188.53
36
RAUCH James
1999
USA
+22.08
195.45
37
MOONEY David
2000
USA
+22.13
195.85
38
EDICK Daniel
2001
USA
+28.43
245.98
39
FRENCHMAN Tyler
2001
USA
+35.30
300.64
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
DAIGLE Thomas
1999
CAN
VAN SLYKE Andrew
2001
USA
MIHARA Tatsuki
2001
JPN
FUJIMOTO Ryosuke
2001
JPN
REYNOLDS Jake
2001
USA
RONEY Wim
1999
AUS
DEMPSEY Hugh
2001
USA
SPANGLER Peter
1995
USA
TATSUZUKI Riku
1998
JPN
PROVANCE Carver
2000
USA
LUNDTEIGEN Garret
1997
USA
SAFFO John
1999
USA
MCGLAFLIN Trevor
2000
USA
LUNDTEIGEN Gunnar
1996
USA
HANLON Luke
1999
USA
FISCHER Michael
1998
USA
SHANTLER Thomas
1999
USA
CAMPBELL Pate
1997
USA
SHEILS Paul
1997
USA
STAMLER Max
1996
USA
HEJNA Ethan
1998
USA
SCHIBLI Jack
1995
USA
SCHMIDT Ryan
1997
USA
CARDAMONE Devon
1995
USA
JORDAN Colby
1996
USA
STUERCKE Hunter
1995
USA
KENNEY Patrick
1997
USA
HOLSCHER Diego
2001
CHI
BOUCHARD Zach
1997
USA
DOMONOSKE David
1997
USA
SULLIVAN Aleck
1996
USA
GAVETT Tim
1998
USA
PLANT Riley
1995
USA
BRAYTON Hunter
1999
USA
FRISK David
1997
SWE
WOOLSON Thomas
1993
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run