official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
MAXA Marcel
1974
CZE
1:48.85
23.72
2
GUAY Kristian
1979
CAN
+1.34
30.61
3
RINFRET Thomas
1981
CAN
+2.12
34.63
4
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+2.34
35.76
5
KRAUS Tomas
1974
CZE
+2.57
36.94
6
GUAY Erik
1981
CAN
+3.11
39.72
7
PREVUZNAK Andrej
1978
SVK
+3.32
40.80
8
HOLMES David
1979
CAN
+4.06
44.61
9
HEATH Alexander
1978
RSA
+4.30
45.84
10
HORACEK David
1972
CZE
+4.36
46.15
11
KELLY Kevin
1981
CAN
+4.38
46.25
12
PILARSKI Antoni
1975
GBR
+4.72
48.00
13
FAWKE Timothy
1976
GBR
+5.08
49.86
14
MC NEIL David
1978
CAN
+6.70
58.19
15
KOWAL Justin
1979
CAN
+6.96
59.53
16
ACTON Gavan
1979
CAN
+7.36
61.58
17
YAMAZAKI Jun
1977
JPN
+8.21
65.96
18
MORENCY Guillaume
1981
CAN
+9.29
71.51
19
STRATTON Michael
1981
CAN
+10.22
76.30
20
BUTLER Ryan
1981
CAN
+10.36
77.02
21
URAKI Ryuuta
1979
JPN
+10.43
77.38
22
DOLEZEL Thomas
1981
CAN
+10.76
79.08
23
RUSTEN John E
1980
USA
+11.90
84.94
24
MURRAY J.P.
1981
CAN
+12.14
86.18
25
BOILY Jocelyn
1982
CAN
+12.76
89.37
26
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+13.59
93.64
27
BEAULIEU Jonathan
1981
CAN
+14.37
97.65
28
SHEPHERD Mathew
1979
GBR
+14.45
98.06
29
LEVESQUE Patrick
1980
CAN
+14.95
100.63
30
VARSLAVANS Andrew
1981
CAN
+15.43
103.10
31
SAVARD Francois
1981
CAN
+15.43
103.10
32
RAPATEL Jean-Francois
1974
CAN
+16.60
109.12
33
DAVIDSON Johnny
1981
CAN
+19.41
123.58
34
TRUSOCK Brett
1980
USA
+19.60
124.56
35
MACH Alex
1982
CAN
+20.69
130.16
36
FUGERE Sebastien
1982
CAN
+21.51
134.38
37
POIRIER Francois Pierre
1982
CAN
+21.59
134.79
38
ENNION Paul John
1977
GBR
+21.81
135.93
39
KOOP David
1982
USA
+23.02
142.15
40
BIGGS Patrick
1982
CAN
+24.27
148.58
41
WHELAN Kevin
1982
CAN
+24.27
148.58
42
SAVAGE-FOURNIER Francois S
1982
CAN
+24.79
151.26
43
ANTILLA Derek
1981
CAN
+36.22
210.06
44
LEHOUX Yan
CAN
+38.82
223.44
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
AITKEN Blair
1980
GBR
BELANGER Felix
1976
CAN
BERGERON Mathieu
1982
CAN
BIGGS Andrew
1981
CAN
CAMPBELL Joshua
1980
CAN
CHOROGWICKI Martin
1978
SVK
FEDUN Robert
1978
CAN
HAYAMI James
1980
CAN
HEPPLER Ryan
1980
CAN
HOGAN Brad
1979
USA
HUTKA Andrej
1975
SVK
MC GUIRE John
1981
CAN
PACKMAN Alex
1982
CAN
ROBERT David
1982
CAN
SEKI Naoya
1980
JPN
SEON Chris
1980
CAN
THERRIEN Seth
1981
USA
THOMPSON Cameron
1981
CAN
TICHY Martin
1973
CAN
WALOSZEK Christopher
1977
CAN
WILLIAMS Neil
1982
CAN
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
ANDERSON Peter D
1982
USA
AYERS Stuart
1981
CAN
BEAUDOIN Carl
1977
CAN
BEAUDOIN Ian
1979
CAN
BEAULIEU Brian
1981
CAN
BERTOLIN David
1982
CAN
CARTER Bennett
1980
CAN
COLLIER Erik W
1980
USA
COURTIS Christopher
1982
CAN
DAVIDSON Robbie
1978
CAN
DELUCO Matthew
1981
CAN
DOUGHERTY Justin
1979
CAN
ESTEY Jamie
1981
CAN
EVANS Ross
1979
CAN
FARAGALLI Bernardo
1979
CAN
FLYNN Kevin
1976
USA
GAGNE Francois
1979
CAN
GALIC Michael
1978
CAN
GILLHAM Jason
1982
CAN
GRANT Michael
1981
CAN
HUDON Pierre Francois
1982
CAN
LAFLEUR Jean Marc
1982
CAN
MALLETT Troy
1980
CAN
MARUYAMA Tomohiko
1977
JPN
MCKENZIE Jason
1978
USA
OUIMET Daniel-Eric
1969
CAN
PHIPPEN Matthew
1981
CAN
POWELL Charlie
1980
CAN
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
SANNELLA Justin
1980
CAN
SMITH Jeremy
1982
CAN
SOLTYS Ivan
1979
SVK
TARIO Trevor
1980
CAN
TICHY Michael
1981
CAN
TRAYNER Gareth
1980
GBR
TREMBLAY Jerome
1982
CAN
WEST Jeremiah
1980
USA
WIGHT Peter
1981
CAN