official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
PUCKETT P Casey
1972
USA
2:21.70
11.68
2
LAVOIE Vincent
1977
CAN
+0.07
12.07
3
MILLER Bode
1977
USA
+0.14
12.45
4
LEROY Andy
1975
USA
+0.28
13.22
5
GSTATTER Manfred
1979
AUT
+0.79
16.03
6
VONN Thomas
1975
USA
+0.86
16.41
7
HOGAN Brad
1979
USA
+1.27
18.67
8
PUCKETT Christopher
1970
USA
+1.70
21.04
9
GIANNELLI Mike
1977
CAN
+1.72
21.15
10
SPENCER Dane
1977
USA
+2.05
22.96
11
BORTIS Michel
1970
SUI
+3.08
28.63
12
MINAHAN John
1978
USA
+3.13
28.91
13
MULLEN Chad
1974
CAN
+3.14
28.96
14
STELL Kevin
1977
USA
+3.15
29.02
15
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+3.20
29.29
16
MC BEATH Darin
1976
CAN
+3.23
29.46
17
OJA Magnus
1971
SWE
+3.42
30.51
18
ALSTER Christoph
1980
AUT
+3.47
30.78
19
GUAY Kristian
1979
CAN
+3.70
32.05
20
KENNISON Scott
1978
USA
+3.75
32.32
21
MAXA Marcel
1974
CZE
+3.80
32.60
22
PHILLIPS Christopher
1976
USA
+3.85
32.87
23
THIBAULT Gabriel
1976
CAN
+4.27
35.18
24
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+4.43
36.07
25
FISCHER Brett
1977
USA
+4.92
38.76
26
WOLK Chad
1976
USA
+5.09
39.70
27
HERBST Reinfried
1978
AUT
+5.50
41.96
28
KRAUS Tomas
1974
CZE
+5.70
43.06
29
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+5.76
43.39
30
NOLTING Josh
1976
USA
+5.84
43.83
31
READ Michael
1979
CAN
+5.85
43.88
32
HUTKA Andrej
1975
SVK
+5.89
44.10
33
ROTHROCK Tom
1978
USA
+5.96
44.49
34
GUAY Erik
1981
CAN
+6.04
44.93
35
PREVUZNAK Andrej
1978
SVK
+6.57
47.85
35
BERG Christopher
1978
USA
+6.57
47.85
37
MCKINLAY Brent
1977
CAN
+6.65
48.29
37
VAGELATOS Alexis
1977
CAN
+6.65
48.29
39
SOLTYS Ivan
1979
SVK
+6.98
50.10
40
STARE Matjaz
1972
SLO
+7.00
50.21
41
FEDUN Robert
1978
CAN
+7.04
50.43
42
MACKIE Scott
1977
CAN
+7.19
51.26
43
BERTHOU Jerker
1977
SWE
+7.31
51.92
44
GRAY Gordon
1981
USA
+8.30
57.37
Did not qualify for 2nd run
BERGLUND Teddy
1978
USA
MULLANY David
1979
USA
BOUTIN Francis
1980
CAN
SCHIRF Michael
1979
USA
RUSSEL Anthony
1979
FRA
RUSTEN John E
1980
USA
MC EACHREN Daniel
1981
CAN
SMITH Justin M
1979
USA
BADGER Storey
1977
CAN
ANDERSON Peter D
1982
USA
TRANSUE Joshua
1980
USA
URAKI Ryuuta
1979
JPN
WALOSZEK Christopher
1977
CAN
WESTLING Mathias
1976
SWE
WOROBEL Jesse
1977
USA
MC NEIL David
1978
CAN
DRUMMOND Drew
1979
USA
HART Justin
1982
USA
HAYWOOD Todd
1977
NZL
HEATH Alexander
1978
RSA
HIEBERT Luke
1979
USA
HOLMES David
1979
CAN
HORACEK David
1972
CZE
HUDEC Jan
1981
CAN
KELLY Kevin
1981
CAN
ERDMAN Taylor
1980
USA
KNIGHT Splinter
1980
USA
LEBLANC Daniel N
1979
USA
ENDRES Peter
1981
USA
BROWN Patrick
1978
CAN
CHOROGWICKI Martin
1978
SVK
EPSTEIN Paul
1982
USA
MARSHALL Jesse
1980
USA
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run