official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
ALASONATTI Luca
1974
ITA
1:24.60
48.81
2
ROCHE Antoine
1978
FRA
+0.66
53.33
3
BERTONCELLO Cristiano
1976
ITA
+0.75
53.95
4
BOTTA Frederic
1974
FRA
+0.91
55.05
5
SIGNORET Loic
1980
FRA
+1.93
62.04
6
BLEIN Stephane
1978
FRA
+2.08
63.07
7
BONIS Romain
1980
FRA
+2.12
63.34
8
CHASTRES Jean-Mathieu
1980
FRA
+2.45
65.61
9
GAU Georges-Henri
1979
FRA
+2.70
67.32
10
JAEGER Frank
1974
GER
+2.88
68.55
11
FAUROBERT Alix
1978
FRA
+2.97
69.17
12
N GUYEN Samuel
1973
FRA
+3.24
71.02
13
DIRKX Jeff
1981
BEL
+4.12
77.06
14
VUKOVIC Zelimir
1983
FRA
+5.12
83.91
15
GARNIER Quentin
1979
FRA
+5.59
87.13
16
COLLOMB CLERC Thomas
1978
FRA
+6.06
90.36
17
CARRIER Sebastien
1978
FRA
+7.42
99.68
18
FIORI Michael
1979
MON
+7.60
100.91
19
DE LA BARRE Fabien
1980
FRA
+7.94
103.24
20
COUDURIER Baptiste
1982
FRA
+8.82
109.28
21
DENIAU Iannis
1983
FRA
+8.89
109.76
22
SILVESTRO Franck
1978
FRA
+8.91
109.90
23
PRIETO Anthony
1982
FRA
+9.35
112.91
24
GARCINI Stephane
1976
FRA
+9.53
114.15
25
CALLIET Olivier
1978
FRA
+10.08
117.92
26
GERKAU Ronnie
1981
GER
+10.40
120.11
27
FALCH Rainer
1978
AUT
+10.82
122.99
28
DIRR Matthias
1976
GER
+11.94
130.67
29
GAMPER Alexis
1981
FRA
+12.97
137.73
30
DERNDORFER Meikel
1982
AUT
+13.01
138.00
31
SCHREURS Johan
1983
BEL
+13.29
139.92
32
GRILL Herbert
1954
AUT
+13.86
143.83
33
SCHWEIZER Yannick
1982
SUI
+14.03
145.00
34
ORENGO Nicolas
1975
FRA
+15.40
154.39
35
PRAT Sebastien
1982
MON
+15.76
156.86
36
ROMANO Vittorio
1981
ITA
+16.29
160.49
37
GARNIER Tanguy
1983
FRA
+16.99
165.29
38
PROTTI Federico
1981
ITA
+17.86
171.25
39
SALLES Julien
1977
FRA
+23.90
212.66
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
POLLINO Yohan
1982
FRA
PERDRIX Alexis
1981
FRA
AITKEN Blair
1980
GBR
NOBLE Lorne
1980
GBR
REBAUD Julien
1982
FRA
ROMANO Alessandro
1982
ITA
BAUDET Anthony
1979
FRA
SPILIOTIS Nicolas
1982
MON
TAPIE Nicolas
1982
FRA
TOURET Eric
1981
FRA
ULMER Marc-Andre
1981
GER
ZAJACKOWSKI Jan
1978
FRA
BRIARD Jocelyn
1982
FRA
FIORETTI Luc
1964
FRA
BROUSSOULOUX Benjamin
1982
FRA
BUREAU Yann
1978
FRA
COFFY Cedric
1978
FRA
CREPET Maxime
1979
FRA
ECHEVARRIA Richard
1974
FRA
FABRON Jean-Baptiste
1982
FRA
FLAUJAC Cedric
1981
MON
GIUSTO Alexandre
1979
FRA
GLUECK Gerarld
1954
AUT
MATHIEU David
1980
FRA
BENOIT-MANDRILLE Eric
1982
FRA
MONSERRAT Jordi
1982
FRA
HABERT Lois
1983
FRA
LIMON Julien
1980
FRA
BERNARD Samuel
1981
FRA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run