official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NEF Tanguy
1996
SUI
1:45.76
9.00
2
VIETZE Sandy
1993
USA
+1.20
20.12
3
WOOLSON Thomas
1993
USA
+1.84
26.05
4
ROEISLAND Max
1994
NOR
+1.99
27.44
4
GRAND Guillaume
1992
FRA
+1.99
27.44
6
PLANT Riley
1995
USA
+2.25
29.85
7
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+2.74
34.39
8
ROBERTSON Carter
1994
USA
+2.79
34.85
9
WILSON Matthew
1998
USA
+2.95
36.34
10
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+2.97
36.52
11
TALBOTT Marc
1995
USA
+3.17
38.37
12
KENNEY Patrick
1997
USA
+3.19
38.56
13
KUUS Karl
1995
CAN
+3.31
39.67
14
COOKSON Bryan
1994
CAN
+3.43
40.78
15
WAGNER Kalle
1997
USA
+3.53
41.71
16
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+3.64
42.73
17
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
+3.66
42.91
18
FRISK David
1997
SWE
+3.70
43.29
19
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+3.73
43.56
20
SHEILS Paul
1997
USA
+3.88
44.95
21
GRIMSRUD Mathias Mjelde
1993
NOR
+3.97
45.79
22
BOUCHARD Zach
1997
USA
+3.98
45.88
23
COULET Gabriel
1994
FRA
+4.23
48.20
24
DUFFY Danny
1994
USA
+4.32
49.03
25
ARMSTRONG Carter
1997
CAN
+4.33
49.12
26
VAN DEURSEN Jake
1994
USA
+4.34
49.22
27
CAMPBELL Pate
1997
USA
+4.35
49.31
28
RICHARD Max
1995
USA
+4.64
52.00
29
LUIK Tonis
1995
EST
+5.00
55.33
30
STEINKE Chris
1993
CAN
+5.04
55.70
31
STUERCKE Hunter
1995
USA
+5.09
56.17
32
STAMLER Max
1996
USA
+5.24
57.56
32
CARDAMONE Devon
1995
USA
+5.24
57.56
34
GUTSTEIN Trent
1998
USA
+5.32
58.30
35
BAILEY Bryan
1996
USA
+5.42
59.22
36
BRAYTON Hunter
1999
USA
+5.58
60.71
37
WILSON Cody
1996
USA
+5.72
62.00
38
WILSON Calvin
1998
USA
+5.75
62.28
39
RIVET Philippe
1992
CAN
+6.03
64.88
40
MUELLER Tagert
1997
USA
+6.09
65.43
41
DERWIN Colbey
1997
NZL
+6.14
65.89
42
GRAHAM Hayes
1994
USA
+6.22
66.64
43
DESPRES Jack
1998
USA
+6.37
68.03
44
KENNEDY John Austin
1994
CAN
+6.86
72.57
45
GENTILE Crowley
1998
USA
+6.88
72.75
46
CLERMONT Ryan
1997
USA
+6.94
73.31
47
KENDIG Carter
1998
USA
+6.97
73.59
48
SCHMIDT Ryan
1997
USA
+7.13
75.07
49
HEJNA Ethan
1998
USA
+8.25
85.45
Did not qualify for 2nd run
HORNBURG Lars
1997
USA
SMITH Dillon
1998
USA
WEEMAES Pieter
1997
NED
O ROURKE Sean
1995
USA
DORFMAN Robert
1998
GBR
TOWNSEND Michael
1996
USA
MANGIACOTTI Brian
1995
USA
MCINNIS Tristan
1995
USA
PALCHAK Cole
2000
USA
NEILL Ned
1999
AUS
SHANTLER Thomas
1999
USA
WILLIAMS Michael
1993
USA
MIDDLETON Fraser
1998
GBR
HANUS Matthew
1997
USA
HARTNETT Marc
1999
FRA
BERTRAM Christopher
1997
USA
MARTIN Logan
1997
USA
MORGAN Chauncey
1999
USA
CALARCO Matthew
1996
USA
BENEY William
1999
GBR
PRICE Cameron
1994
USA
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
BAO Dennis
1997
USA
WETZEL Tyler
1998
USA
MACOMBER Clark
1996
USA
MARSHALL James
1995
USA
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
FERRI Paul
1999
USA
FERRI Michael
1994
USA
MCLAUGHLIN Prescott
1992
USA
RYAN Bobby
1999
USA
HARRISON Charles
1995
USA
GAVETT Tim
1998
USA
TOMEI Pietro
1997
ITA
LILLEY Austin Michael
1998
USA
TAYLOR Aaron
1995
CAN
TOMII Taiga
1998
JPN
Disqualified 1st run