official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MILLER Bode
1977
USA
2:45.93
0.00
2
KNAUSS Hans
1971
AUT
+0.03
0.16
3
SCHLOPY Erik
1972
USA
+0.04
0.21
4
GORZA Ales
1980
SLO
+0.39
2.02
5
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+0.84
4.35
6
PALANDER Kalle
1977
FIN
+0.89
4.61
7
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+0.93
4.82
8
SCHIEPPATI Alberto
1981
ITA
+1.04
5.39
9
CHENAL Joel
1973
FRA
+1.06
5.49
9
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.06
5.49
11
COVILI Frederic
1975
FRA
+1.38
7.15
12
CUCHE Didier
1974
SUI
+1.40
7.26
12
NYBERG Fredrik
1969
SWE
+1.40
7.26
14
MAYER Christian
1972
AUT
+1.42
7.36
15
RIEDER Arnold
1976
ITA
+1.44
7.46
16
RAHLVES Daron
1973
USA
+1.58
8.19
17
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+1.59
8.24
18
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
+1.62
8.40
19
BUECHEL Marco
1971
LIE
+1.66
8.60
20
HOFFMANN Ambrosi
1977
SUI
+1.67
8.66
21
SPENCER Dane
1977
USA
+1.74
9.02
22
DEFAGO Didier
1977
SUI
+1.84
9.54
23
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
+2.03
10.52
24
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.32
12.02
24
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+2.32
12.02
26
BAXTER Alain
1973
GBR
+3.68
19.07
27
RAJALA Jukka
1982
FIN
+4.35
22.55
28
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+4.91
25.45
29
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+5.34
27.68
30
GANAHL Markus
1975
LIE
+5.35
27.73
31
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+6.52
33.79
32
VOGT Achim
1970
LIE
+6.99
36.23
33
RIEGLER Michael
1979
LIE
+7.32
37.94
34
WANNINGER Christian
1981
GER
+7.56
39.18
35
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+7.62
39.49
36
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
+8.59
44.52
37
WALL Bradley
1979
AUS
+8.68
44.99
38
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
+9.08
47.06
39
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+9.98
51.73
40
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
+10.03
51.98
41
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+10.92
56.60
42
RAJCAN Michal
1980
SVK
+11.15
57.79
43
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
+12.22
63.34
44
KONOVALOV Anton
1985
RUS
+12.38
64.16
45
ALBERTSEN Johnny
1977
DEN
+13.45
69.71
46
ROVIRA CAUS Albert
1976
ESP
+13.74
71.21
47
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
+13.79
71.47
48
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+14.06
72.87
49
ROSS Michael
1980
NZL
+15.02
77.85
50
PUMPALOV Angel
1978
BUL
+16.13
83.60
51
FOLEY Thomas
1979
IRL
+16.56
85.83
52
HUDIK Maros
1982
SVK
+16.63
86.19
53
TRIPODAKIS Pavlos
1982
GRE
+16.76
86.87
54
GREBENTSCHARSKI Ivan
1977
BUL
+17.21
89.20
55
LENNERT Akannguaq
1982
DEN
+17.64
91.43
56
STOEVLEBAEK Krister
1978
DEN
+18.54
96.09
57
RENZHIN Mikail
1978
ISR
+21.38
110.81
58
TORRES Augustin
1978
ARG
+21.39
110.86
59
MARKOVSKI Gjorgi
1986
MKD
+22.51
116.67
59
CHRISTODOULOU Theodoros
1977
CYP
+22.51
116.67
61
SECK Leyti
1981
SEN
+23.42
121.38
62
NAN Ion
1980
ROU
+24.44
126.67
63
LAST Eyal
1983
ISR
+24.85
128.80
64
RUMIANCEV Vitalij
1985
LTU
+26.19
135.74
65
VERCAUTEREN Dax
1984
BEL
+26.71
138.44
66
DEGANI Shahar
1985
ISR
+28.18
146.05
67
MAKHARASHVILI Robert
1981
GEO
+29.04
150.51
68
BARBAI Aron
1980
HUN
+29.12
150.93
69
KAWAMURA Ricardo T.
1984
BRA
+31.20
161.71
70
O CONNOR Shane
1973
IRL
+31.68
164.19
71
KHALIL Rachid
1981
LIB
+32.02
165.96
72
SPECK Gregory
1982
LUX
+32.69
169.43
73
BAKRADZE Tengiz
1980
GEO
+34.11
176.79
74
TRELEVSKI Alexander
1982
KGZ
+36.84
190.94
75
SHNAPS Michael
1984
RSA
+37.16
192.60
76
VON HOHENLOHE Hubertus
1959
MEX
+39.22
203.27
77
AZZIMANI Samir
1977
MAR
+43.77
226.86
78
KAYROUZ Jean-Claude
1975
LIB
+48.97
253.81
79
GUEYE Lamine
1960
SEN
+52.22
270.65
80
HUNEIDI Bashar
1962
KUW
+57.41
297.55
81
HARUTYUNYAN Arman
1979
ARM
+1:23.24
431.43
82
BOUKAMOUN Ali
1972
ALG
+1:39.01
513.16
83
NERSISYAN Mher
1984
ARM
+2:02.44
634.60
Did not finish 2nd run
GIORDANI Gian Matteo
1984
SMR
DJORDJEVIC Veljko
1984
JUG
SCHREURS Johan
1983
BEL
HAYWOOD Todd
1977
NZL
GROB Duncan
1980
CHI
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
DOT CASELLAS Oriol
1979
ESP
ANTOR Alex
1979
AND
DEANE Luke
1982
AUS
BECIRBEGOVIC Enis
1976
BIH
SASAKI Akira
1981
JPN
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
HAYER Stanley
1973
CZE
LEINO Jukka
1978
FIN
SEMPLE Ryan
1982
CAN
VALENCIC Mitja
1978
SLO
COUSINEAU Julien
1981
CAN
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
MILLET Vincent
1973
FRA
GRANDI Thomas
1972
CAN
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
GUERRI Mourad
1975
ALG
BORISOV Ivan
1979
KGZ
BARBU BOGDAN Nicolae
1980
ROU
BRUNNER Manuel
1981
GRN
MOLLIN Bart
1981
BEL
HEATH Alexander
1978
RSA
LUBELLAN Peter
1982
SVK
STARKAS Kostas
1976
GRE
BANK Ondrej
1980
CZE
OTAKI Tetsuya
1978
JPN
ERTL Andreas
1975
GER
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run