official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
NIELSEN Rune
1976
NOR
1:39.36
32.48
2
JITLOFF Erik
1980
USA
+0.14
33.30
3
SCHUETZE Jed
1979
USA
+0.18
33.53
4
SWING Jesse
1979
USA
+2.23
45.50
5
JOHNSON Justin J
1977
USA
+2.49
47.02
6
NYMAN Steven
1982
USA
+2.51
47.13
7
LIGARE Todd
1982
USA
+3.02
50.11
8
RYGG Eric
1980
USA
+3.21
51.22
9
DRUMMOND Benjamin
1981
USA
+3.63
53.67
10
HOLMER Eric
1980
USA
+3.74
54.31
11
SHERMAN Brady
1978
USA
+3.96
55.60
12
JOHANSING Nathan
1980
USA
+5.25
63.13
13
SARCHETT Jeff
1964
USA
+5.33
63.59
14
FRIEDMAN Evan
1983
USA
+6.08
67.97
15
COLE Adam
1982
USA
+6.38
69.72
16
GUSHIKEN Robert K R
1979
USA
+6.52
70.54
17
SIMONS Dustin
1983
USA
+7.03
73.52
18
HORTON Andre
1979
USA
+7.23
74.68
19
CROUSE Thayer
1980
USA
+7.82
78.13
20
HEINRICH-WALLACE Mark
1982
USA
+8.14
80.00
21
MCKEAN Chris
1984
USA
+8.75
83.56
22
DIX Eric R
1982
USA
+9.58
88.40
23
RUSSELL Oliver
1983
USA
+9.75
89.39
24
YOUNG Dayton
1981
USA
+10.54
94.01
25
POST Griffin
1983
USA
+11.11
97.33
26
STRAW Eric
1983
USA
+12.27
104.10
27
THELEN Wes
1981
USA
+12.31
104.34
28
SMITH Wesley
1981
USA
+12.60
106.03
29
ERNEMANN Fritz
1982
USA
+12.64
106.26
30
BURDETT-GROSS Jared
1981
USA
+13.05
108.66
31
TELLER John
1983
USA
+13.29
110.06
32
LARSEN Kyle
1983
USA
+14.12
114.90
33
SMEDSRUD Tyler
1983
USA
+14.37
116.36
34
DILGER Michael
1981
USA
+14.65
118.00
35
MCCUSKEY Jon
1982
USA
+15.28
121.67
36
MANN Eric
1984
USA
+15.67
123.95
37
ORTMAN Arlis
1981
USA
+16.97
131.54
38
VOCKNER Max
1982
USA
+17.10
132.30
39
SPONAR Anton b
1982
USA
+19.20
144.56
40
SHENK Stephan
1984
USA
+20.46
151.91
41
DENTON Corey
1981
USA
+21.11
155.71
42
ANDREWS Brandon
1983
USA
+27.90
195.34
43
PEARL Ryan
1981
USA
+48.68
316.64
Did not finish 2nd run
KOHO-IIPPONEN Sampsa
1977
FIN
HUETHER Dillon Shane
1982
USA
GAYLORD Travis
1983
USA
GARNER Ian
1983
USA
SCHELL Jim Bob
1982
USA
FOSTER Jason
1981
USA
ESPING Fredrik
1974
SWE
DOMINGUEZ BARCELONA Javier
1974
ESP
TOWNSEND Cody
1983
USA
CALONDER Claudio
1974
SUI
RUDIGOZ Jean Christophe
1981
USA
ROOS Tyler
1983
USA
RIXON JR Carl H
1982
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
STADNICKY Nicholas
1982
USA
BOLDUC Aaron
1983
USA
WOODLAND Scott
1977
USA
WILCOX Michael
1980
USA
VINTON Andrew
1980
USA
COOK Gary F
1983
USA
TINKER Seth
1981
USA
DANIELS Elliot G
1978
USA
DARK Tom A
1982
USA
GRAY Parker K
1979
USA
GUENTHER Maik
1983
GER
RICHMOND Bryan
1983
USA
HANSEN Shayne
1980
USA
PHILLIPPS Adam
1981
USA
RENNER Ahren
1983
USA
REED Charlie
1983
USA
POTVIN Ryan
1982
USA
HARRIS Cory
1984
USA
NACCA Joseph G
1979
USA
MCKAY Dan
1983
USA
SHAFFER Peter
1977
USA
LUBING Sam
1983
USA
KLINTBERG Per
1973
SWE
HAWTHORNE Taylor
1980
USA
HARRISON Jeffrey M
1984
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run