official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KOBLAR Jernej
1971
SLO
1:30.53
24.85
2
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+0.42
27.49
3
REBERSAK Jernej
1977
SLO
+1.05
31.46
4
SPAROVEC Gregor
1977
SLO
+1.87
36.62
5
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+3.17
44.81
6
PEN Peter
1973
SLO
+5.95
62.31
7
POWELL Wes
1984
USA
+6.55
66.09
8
COWIN Spencer
1985
USA
+7.08
69.43
9
DONOVAN Patrick
1982
USA
+7.21
70.25
10
GAYME Mikael
1979
CHI
+7.85
74.28
11
PITTE Ivan
1980
ARG
+10.21
89.13
12
BARBAI Aron
1980
HUN
+11.83
99.33
13
BRIZZI Ramiro
1985
ARG
+12.08
100.91
14
ANGUITA Cristian
1984
CHI
+12.58
104.06
15
SANCHEZ Marcos
1980
ARG
+12.61
104.25
16
RODILLO Martin
1984
CHI
+12.81
105.51
17
RIXON JR Carl H
1982
USA
+13.20
107.96
18
EVIA Y ROCA Enrique
1985
ARG
+13.45
109.53
19
MARCACCINI Matias
1985
ARG
+14.44
115.77
20
BRICENO Armando
1984
CHI
+16.42
128.23
21
GEIST Sasha
1984
ARG
+18.35
140.39
22
GRABER Francis
1982
CHI
+18.54
141.58
23
MANDRU JORGE
1986
CHI
+18.74
142.84
24
IBANEZ Juan Eduardo
1985
CHI
+19.85
149.83
25
FARRARONS SIMARI Santiago A.
1986
ARG
+20.33
152.85
26
MARTINIC JORGE
1986
CHI
+24.32
177.97
27
COURT Guillermo
1984
CHI
+24.79
180.93
28
COLABELLI Diego Emilio
1986
ARG
+26.34
190.69
29
GARCIA BADIOLA Matias Imanol
1985
ARG
+26.61
192.39
30
JERMAN Nicolas
1985
ARG
+28.80
206.18
31
REBOLLEDO MARIANO
1986
ARG
+30.03
213.93
32
GRABER Alain
1985
CHI
+31.34
222.17
33
GUEYE LAMINE
1960
SEN
+33.50
235.77
34
STUDER Adam
1977
USA
+39.98
276.57
35
BRIZZI Nicolas
1986
ARG
+41.61
286.84
36
CIEZA Patricio
1986
ARG
+43.55
299.05
37
VERNET Tomas
1980
ARG
+44.86
307.30
38
ROMANELLI Ricardo
1986
ARG
+49.45
336.20
39
BARY Ernesto de
1986
ARG
+1:02.98
421.39
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MARTINEZ B. Maximiliano
1986
ARG
MOLINA FRANCISCO
1986
CHI
RANEA Francisco
1986
ARG
HENTSCH Nikolai
1983
BRA
SANCHEZ Martin
1984
ARG
VASCONCELOS Thiago K.
1982
BRA
BROWN Winnie
1979
CHI
ALLEN Juan Alberto
1984
ARG
AGUIRRE Facundo
1985
ARG
TORRES Augustin
1978
ARG
GARCIA JURJO Agustin
1980
ARG
YUNEZ PUGNI Ezequiel
1984
ARG
GROB Thomas
1977
CHI
GROB Teofilo
1980
CHI
MONJE Oscar
1982
CHI
GROB Duncan
1980
CHI
ARSEL Nicolas
1982
ARG
SKERBINEK Primoz
1980
SLO
VINCZE Peter
1975
HUN
JERMAN Andrej
1978
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run