official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
TEFRE Mathias
1999
NOR
1:42.46
24.83
2
LINDSTOEL Joachim Jagge
1997
NOR
+0.21
26.33
3
GINNIS AJ
1994
USA
+1.02
32.10
4
ALKIER Justin
1998
CAN
+1.09
32.60
5
GAVETT Tim
1998
USA
+1.41
34.88
6
NERSNAES Peder
2000
NOR
+1.75
37.30
7
WEISEL Kipling
1995
USA
+2.27
41.00
7
YATES Cooper
1997
CAN
+2.27
41.00
9
SMITH Spencer
1998
USA
+2.39
41.86
10
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+2.84
45.06
11
KENNEY Patrick
1997
USA
+2.98
46.06
12
FRISK David
1997
SWE
+3.34
48.63
13
DERWIN Colbey
1997
NZL
+3.45
49.41
14
KEANE Jack
1998
USA
+3.46
49.48
15
COOPER Michael
1997
USA
+3.59
50.41
16
VAN VUUREN Arie
1997
GBR
+3.61
50.55
17
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
+3.73
51.41
18
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
+3.89
52.55
19
ARMSTRONG Carter
1997
CAN
+3.92
52.76
20
DUFF Sam
2000
CAN
+4.35
55.82
21
GUTSTEIN Trent
1998
USA
+4.56
57.32
22
KENOSH Tommy
2000
USA
+5.33
62.80
23
FUCIGNA Peter
1996
USA
+5.38
63.16
24
SOLBAKKEN Marius
1998
NOR
+6.30
69.72
25
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
+6.91
74.06
26
CLERMONT Ryan
1997
USA
+7.11
75.49
27
KORNYA William
2000
CAN
+7.46
77.98
28
SCHMIDT Ryan
1997
USA
+7.81
80.47
29
BENEY William
1999
GBR
+7.90
81.12
29
SCHNEIDER Fredi
1999
USA
+7.90
81.12
31
SHEILS Paul
1997
USA
+8.05
82.18
32
PARYS Maxx
2002
USA
+8.18
83.11
33
GILLIS Joseph
1998
USA
+8.26
83.68
34
GONZALEZ Ander
1997
ESP
+8.84
87.81
35
CAMPBELL Payton
1997
USA
+9.05
89.31
36
KNORPP Griffin
1998
USA
+9.90
95.36
37
JORDAN Colby
1996
USA
+9.97
95.86
38
WILSON Cody
1996
USA
+9.99
96.01
39
BERTRAM Christopher
1997
USA
+10.07
96.58
40
MCKIM Liam
1998
USA
+10.21
97.57
41
POITRAS Pierre-Elliot
2001
CAN
+10.26
97.93
42
JANCO Cole
1997
USA
+10.50
99.64
43
WRIGHT Spencer
1999
USA
+13.04
117.74
44
WOOLSON Ian
1999
USA
+19.54
164.05
45
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+29.71
236.51
46
COUGHLIN Patrick
2001
USA
+31.92
252.25
Did not finish 2nd run
PRICE Matthew
1999
USA
THOMAS Dylan
2002
USA
LALONDE Mathys
2000
CAN
STRAUCH Tucker
2000
USA
GENTILE Crowley
1998
USA
MARTIN Logan
1997
USA
LILLEY Austin Michael
1998
USA
RIIBER Nikolai
2000
NOR
TRUDEAU William
1999
USA
KANNEGIESER William
1997
USA
LANIEL Jeremy
2001
CAN
WATSON Hunter
1999
CAN
DOMONOSKE David
1997
USA
MILLER Andrew
1998
USA
Did not qualify for 2nd run
SMITH Dillon
1998
USA
HUMPHREYS R J
1998
USA
TARANTELLI Uberto
2000
GBR
VANDERHOEF Otto
1999
USA
NODDINGS Max
2000
USA
TABER Benjamin
2000
USA
KEARING Henry
1998
USA
DEKKO Zachary
2000
USA
WILSON Calvin
1998
USA
KENDIG Carter
1998
USA
MORGAN Chauncey
1999
USA
MACEDO Michel
1998
BRA
BOUCHARD Zach
1997
USA
Did not finish 1st run
HORNBURG Lars
1997
USA
DORFMAN Robert
1998
GBR
KENDIG Hunter
1999
USA
WINGARD Max
1999
USA
CADARIU Sasha
1998
GER
LAZZARI Giovanni
1999
USA
BAILEY Axel
2001
USA
FISCHER Michael
1998
USA
SAMPSON Mitchell
2000
USA
GALLAGHER Patrick
1998
USA
FORSYTH Jack
2000
CAN
SELTZER Brian
1999
USA
DESPRES Jack
1998
USA
SNYDER Will
1998
USA
HORWITZ Kai
1998
CHI
KUUS Karl
1995
CAN
MCCONVILLE Corey
1997
CAN
DUFFY Drew
1995
USA
Did not start 1st run