official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BACHER Fabian
1993
ITA
1:20.08
9.77
2
BAUDIN Loic
1997
FRA
+0.82
17.14
3
COLOMBI Nicolo
1991
ITA
+0.98
18.58
4
SALARICH Joaquim
1994
ESP
+1.10
19.66
5
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+1.27
21.19
6
DEL CAMPO Juan
1994
ESP
+1.60
24.16
7
HIMMELSBACH Fabian
1999
GER
+1.62
24.34
8
TESTA Andrea
1991
ITA
+1.65
24.61
9
SQUASSINO Andrea
1995
ITA
+1.81
26.04
10
LAGIER Jeremie
1998
FRA
+1.84
26.31
10
PUENTE TASIAS Alejandro
1994
ESP
+1.84
26.31
12
SORIO Francesco
1997
ITA
+1.86
26.49
13
FRANCESCHETTI Pietro
1993
ITA
+2.70
34.05
14
BIASCI Marco
1997
ITA
+2.98
36.56
15
CANCLINI Fabiano
1998
ITA
+3.12
37.82
16
FRANZOSO Matteo
1999
ITA
+3.13
37.91
17
AMIEZ Steven
1998
FRA
+3.22
38.72
18
SETTE Daniele
1992
SUI
+3.33
39.71
19
YOUNG Joseph
1996
CAN
+3.36
39.98
20
VAGHI Matteo
1996
ITA
+3.45
40.79
21
DORN Carlo
1998
GER
+3.56
41.78
22
ANDREIS Sebastiano
1997
ITA
+3.75
43.49
23
ALLEGRINI Riccardo
2000
ITA
+3.97
45.46
24
STEINMAIR Matthias
1997
ITA
+5.93
63.09
25
GRAMMEL Anton
1998
GER
+6.29
66.32
26
CONFORTOLA Matteo
1995
ITA
+6.61
69.20
27
BERNARDI Mattia
2000
ITA
+7.87
80.53
28
CORDONE Stefano
1999
ITA
+8.63
87.36
29
MAZZOCCO Nicolo
1999
ITA
+9.14
91.95
30
HEEL Tobias
1996
ITA
+9.36
93.93
31
RICCUCCI Alessandro
1997
ITA
+9.42
94.47
32
BONARELLI Aurelio
1997
ITA
+9.75
97.43
33
SCURI Alessandro
1997
ITA
+10.02
99.86
34
MILANESI Alessandro Martino
2000
ITA
+10.15
101.03
35
SNYDER Will
1998
USA
+10.38
103.10
36
CIOTOLI Simone
1998
ITA
+10.84
107.23
37
KATO Hajime
1998
JPN
+11.62
114.25
38
KROELL Raphael
2000
ITA
+12.06
118.20
39
TEDESCHINI Sandro
2000
ITA
+13.72
133.13
40
CIRILLI Umberto
1999
ITA
+14.70
141.94
41
RODARTE Luke
1998
USA
+17.56
167.65
Did not finish 2nd run
VASSELLI Fabrizio
1999
ITA
PIETRANTONI Andrea
2000
ITA
TEDESCHINI Simone
1995
ITA
BRIGUORI Francesco
2000
ITA
FACCIA Stefano
2000
ITA
GORI Pietro
1998
ITA
FACCHINI Elia
2000
ITA
KNORPP Griffin
1998
USA
SOMELET Matis
1998
FRA
ZAZZARO Giovanni
1999
ITA
ALKIER Justin
1998
CAN
POMPEI Giovanni
1997
ITA
KUHNLE Yannick
1998
GER
RASSAT Paco
1998
FRA
GENTILLI Francesco
1998
ITA
DORSCH Ferdinand
1997
GER
HOFER Alex
1994
ITA
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
PANDOLFI Edoardo
1999
ITA
SANTOPRETE Eugenio
2000
ITA
INTERMESOLI Giovanni
2000
ITA
FENELLI Arnaldo
2000
ITA
FANUCCI Jacopo
1998
ITA
GRAMM Lukas
2000
ITA
ZANOTTO Alessandro
2000
ITA
TENDI COBIANCHI Alessandro
1998
ITA
DI MATTEO Alessandro
1998
ITA
ILIANO Nicholas
1992
SUI
FLEURANCE Louis
1998
FRA
ALLIOD Benjamin
2000
ITA
DE ZAN Diego
1999
ITA
FETSCHER Moritz
1999
GER
ALLEMAND Daniel
1998
ITA
SIEGMUND Tim
1998
GER
PASINI Giovanni
1994
ITA
SCURI Sebastiano
1994
ITA
MOLING Samuel
1998
ITA
PARISI Davide
1996
ITA
DZIEDZIC Andrzej
1995
POL
GRECCHI Riccardo
1996
ITA
YATES Cooper
1997
CAN
PFEIFER Manuel
1998
ITA
MIZZONI Piergiorgio
1995
ITA
NARDI Tommaso
1999
ITA
BLANC Alexis
1998
FRA
HELL Damian
1997
ITA
BICOCCHI Matteo
1997
ITA
SCAGLIONE Giacomo
1997
ITA
CANINS Matteo
1998
ITA
LEKAENE Sacha
1998
FRA
HOFER Michael
1997
ITA
TARANZANO Luca
1998
ITA
PADELLO Paolo
1997
ITA
BLENGINI Alberto
1997
ITA
GRATZ Fabian
1997
GER
LIBERATORE Federico
1995
ITA
TUMLER Marco
1988
SUI
ROTA Nicola
1989
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run