official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GUNLEIKSRUD Halvor Hilde
2000
NOR
1:48.65
15.00
2
BRAEKKEN Theodor
2004
NOR
+0.58
18.90
3
AMIEZ Steven
1998
FRA
+0.77
20.17
4
NEF Tanguy
1996
SUI
+1.17
22.86
5
RUELAND Simon
1997
AUT
+1.22
23.20
6
DIGRUBER Marc
1988
AUT
+1.25
23.40
7
TAYLOR Laurie
1996
GBR
+1.30
23.73
8
SIMONET Sandro
1995
SUI
+1.39
24.34
9
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
+1.44
24.68
10
ITEN Matthias
1999
SUI
+1.48
24.94
11
MAROVT Tijan
1998
SLO
+1.56
25.48
12
STURM Joshua
2001
AUT
+1.64
26.02
13
MAURBERGER Simon
1995
ITA
+1.66
26.15
14
AX SWARTZ Fabian
2004
SWE
+1.78
26.96
15
HIMMELSBACH Fabian
1999
GER
+1.91
27.83
16
BARBERA Corrado
2002
ITA
+2.30
30.45
17
MAECHLER Reto
2001
SUI
+2.32
30.59
18
HANSSON William
2001
SWE
+2.33
30.65
19
CANINS Matteo
1998
ITA
+2.91
34.55
20
GREBER Jakob
2003
AUT
+2.95
34.82
21
AZZOLIN Antoine
2003
FRA
+3.30
37.17
22
SAMBUIS Baptiste
2002
FRA
+3.31
37.24
23
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+3.76
40.26
24
RASSAT Paco
1998
FRA
+4.18
43.08
25
WAHLQVIST Filip
2001
NOR
+5.22
50.07
26
MOSCHINI Lorenzo
1997
ITA
+5.45
51.62
27
AIHARA Shiro
2001
JPN
+5.47
51.75
28
MEISEN Adrian
1997
GER
+5.55
52.29
29
ESTEVE Axel
1994
AND
+5.61
52.69
30
LOPEZ Theo
2000
FRA
+5.69
53.23
31
SLETTALOEKKEN Joergen
2001
NOR
+6.61
59.41
32
PALAMARAS Nickco
2004
GER
+7.37
64.52
33
DI PAOLO Gianlorenzo
2001
ITA
+7.50
65.39
34
BRAENDHOLM Jesper
1999
SWE
+7.62
66.20
35
PUENTE TASIAS Alejandro
1994
ESP
+7.65
66.40
36
HERRMANN Luc
2000
SUI
+8.21
70.16
37
FERRI James
1996
USA
+9.24
77.08
38
PETANJKO William
2003
CRO
+9.44
78.43
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
WITTE Jonas
2003
GER
HOLMES Robert
2002
GBR
AMDAHL Andreas Soensterud
2001
NOR
WAHLQVIST Jesper
2002
NOR
ROHRMOSER Lucas
2002
AUT
SEIDLER Ralph
2002
AUT
MEISSL Christoph
2000
AUT
KIPPEL Dionys
1998
SUI
BIANCHINI Augustin
2000
FRA
LINDQVIST Axel
2000
SWE
HOFSTEDT Adam
2002
SWE
RASCHNER Dominik
1994
AUT
AAGESEN Tinius
2001
NOR
JONSSON William
2001
SWE
SOEVIK Christian Oliveira
2001
NOR
MATT Michael
1993
AUT
STROLZ Johannes
1992
AUT
LUETOLF Joel
2000
SUI
DESGRIPPES Hugo
2000
FRA
PRAMSTALLER Kilian
2002
AUT
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
URQUHART Aidan
2004
GBR
SKABAR Jonas
2004
FRA
LINDENMAYER Felix
2002
GER
PIZIO Alessandro
2001
ITA
GEISSLER-HAUBER Max
2002
GER
TOERNQVIST David
1998
SWE
DIMIER CHAMBET Sacha
2002
FRA
RIUS GIMENEZ Alex
1998
AND
ZERHOCH Dominik
2001
GER
GSTREIN Nicolas
2002
AUT
ORECCHIONI Diego
2000
FRA
PIZZATO Stefano
2003
ITA
PLONER Manuel
2001
ITA
VACCARI Hans
1996
ITA
SACCARDI Tommaso
2001
ITA
WALLACE Liam
1999
CAN
JORDAN Asher
1999
CAN
JANUTIN Fadri
2000
SUI
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
JORDAN Asher
CAN
ICR 628.8 Competitor continues to race after committing a gate fault or after a complete stop or violates the rule loss of one ski
Impairment of their starting position