official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SCHLOPY Erik
1972
USA
1:29.82
5.00
2
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+0.31
6.97
3
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+0.87
10.52
4
GROS Sacha
1974
USA
+1.54
14.77
5
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+1.84
16.68
6
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+2.10
18.33
7
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+2.20
18.96
8
MARILA Mika
1973
FIN
+2.42
20.36
9
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
+2.51
20.93
10
STIANSEN Tom
1970
NOR
+2.65
21.82
11
MARINAC Martin
1979
AUT
+2.81
22.83
12
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+2.93
23.59
13
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+3.00
24.04
14
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+3.08
24.55
15
EGGER Pierre
1978
AUT
+3.09
24.61
16
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+3.27
25.75
17
VOGL Alois
1972
GER
+3.71
28.54
18
LEINO Jukka
1978
FIN
+3.73
28.67
19
HAYER Stanley
1973
CZE
+4.17
31.46
20
PASTORE Marco
1973
GER
+4.50
33.56
21
MAN DE Harald II
1973
NED
+4.69
34.76
22
BACHER Thomas
1983
AUT
+5.12
37.49
23
LEROY Andy
1975
USA
+5.27
38.44
24
SHEPHERD Tyler
1979
USA
+5.34
38.89
25
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
+5.55
40.22
26
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
+5.62
40.66
27
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+5.80
41.81
28
BRANDAUER Anton
1982
AUT
+6.66
47.26
29
RAJCAN Michal
1980
SVK
+7.03
49.61
30
SCHWEIGER Dominik
1982
AUT
+7.62
53.36
31
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+7.91
55.20
32
FRANK Andreas
1982
AUT
+8.42
58.43
33
BISIC Tahir
1981
BIH
+8.59
59.51
34
PLATTNER Roland
1984
AUT
+9.40
64.65
35
BRENNER Hannes
1984
AUT
+9.91
67.89
36
HOELLWARTH Daniel
1983
AUT
+10.77
73.35
37
OBERMOSER Andreas
1984
AUT
+11.61
78.68
38
ALBER Walter
1984
AUT
+11.76
79.63
39
NEUHAUSER Andreas
1979
AUT
+11.86
80.26
40
HOERTING Manfred
1984
AUT
+12.54
84.58
41
STRICKNER Martin
1984
AUT
+13.94
93.46
42
WANDERS Arjan
1978
NED
+16.50
109.71
43
EBENBICHLER Christoph
1983
AUT
+17.59
116.63
44
ZIMMERMANN Dominik
1984
AUT
+18.05
119.55
Did not finish 2nd run
BERGLUND Teddy
1978
USA
BRAUER Jonathon
1981
AUS
DREIER Christoph
1981
AUT
EXENBERGER Bernhard
1984
AUT
FIEGL David
1982
AUT
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
HABER Artur
1981
POL
HANSSON Martin
1975
SWE
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
LARSSON Markus
1979
SWE
MATT Mario
1979
AUT
OKADA Rishu
1978
JPN
PODGORNY Wojciech
1980
POL
ROTHROCK Tom
1978
USA
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
SEER Florian
1976
AUT
STAMPFER Marco
1981
AUT
LINDNER Georg
1983
AUT
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ALLGAEUER Michael
1978
AUT
AMPFERER Andreas
1982
AUT
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BOGENSPERGER Thomas
1982
AUT
BUCHACHER Markus
1984
AUT
BURTSCHER Christian
1985
AUT
EDER Peter
AUT
EGGER Peter
1984
AUT
ERTL Andreas
1975
GER
GATSCHER Hannes
1985
AUT
GRANDI Thomas
1972
CAN
GROEBER Stefan
1983
AUT
HAFELE Silvio
1985
AUT
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
HAYWOOD Todd
1977
NZL
HERBST Reinfried
1978
AUT
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
HIRSCHBICHLER Daniel
1984
AUT
HOGAN Brad
1979
USA
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
KOHLER Stefan Peter
1983
AUT
KOLL Alexander
1982
AUT
KOLLER Patrick
1983
AUT
LEMAIRE Marc
1976
BEL
MAIER Markus
1984
AUT
MOSER Stefan
1981
AUT
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
NEUMAYER Gerhard
1980
AUT
OLLIKKA Toni
1978
FIN
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
PALANDER Kalle
1977
FIN
POLSTER Daniel
1983
AUT
POPPERNITSCH Robert
1981
AUT
RAJALA Jukka
1982
FIN
REICHT Andreas
1984
AUT
ROENNMARK Per
1979
SWE
TRAYNER Gareth
1980
GBR
WILDAUER Dominik
1984
AUT
FUERSTAUER Niki
1980
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run