official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
FRANZOSO Matteo
1999
ITA
1:19.08
22.61
2
CORDONE Stefano
1999
ITA
+0.42
26.49
2
SACCARDI Tommaso
2001
ITA
+0.42
26.49
4
NIEMEYER Nicola
1994
SUI
+0.59
28.06
5
SINNESBERGER Thierry
1995
SUI
+0.62
28.33
6
BIASCI Marco
1997
ITA
+1.05
32.30
7
CANCLINI Fabiano
1998
ITA
+1.29
34.52
8
ZAMPOLINI Andrea
1998
ITA
+1.34
34.98
9
TEDDE Michael
1998
ITA
+1.47
36.18
10
SALINI Alessandro
1998
ITA
+1.74
38.67
11
FABBRI Tommaso
1997
ITA
+1.76
38.86
11
LUPOTTO Edoardo
1999
ITA
+1.76
38.86
13
SCURI Alessandro
1997
ITA
+1.98
40.89
14
SANTACROCE Francesco
2001
ITA
+2.46
45.32
15
BERNARDI Mattia
2000
ITA
+2.89
49.29
16
TOMATIS Alberto
2000
ITA
+3.30
53.07
17
DAMANTI Davide
2001
ITA
+3.31
53.17
18
VIETTI Federico
1997
ITA
+3.58
55.66
19
KUWALL Duncan
1998
GBR
+3.68
56.58
20
CALZATI Andrea
1999
ITA
+4.38
63.04
21
LARIVIERE Thomas
2002
ITA
+4.49
64.06
22
PEAQUIN Alessandro
2001
ITA
+4.78
66.73
23
FUSCO Filippo
2002
ITA
+5.84
76.52
24
TEDESCHINI Sandro
2000
ITA
+6.68
84.27
25
SAVEGNAGO Gianmaria
1998
ITA
+6.84
85.75
26
SOLERA Federico
2000
ITA
+8.53
101.35
27
VARESE Lorenzo Carlo
2001
ITA
+8.56
101.63
28
GALLONE Lorenzo
2002
ITA
+13.49
147.14
29
MANZARA Marcello
2001
ITA
+13.82
150.18
30
VALPERGA Stefano
2002
ITA
+13.85
150.46
31
RASERO Tommaso
2002
ITA
+17.52
184.34
32
PENNONE Mattia
2002
ITA
+19.07
198.65
Did not finish 2nd run
GRUNER Giorgio
2001
ITA
PICCOLO Alessio
2001
ITA
PENNINO Stefano Maria
2002
ITA
ALLEMAND Marco Aurelio
2001
ITA
WILSON Connor
1996
RSA
MARMARELLIS Christos
2002
GRE
COLOMBINO Andrea
2000
ITA
ALASONATTI Jacopo
2001
ITA
RECCHIA Alex
2001
ITA
LANFRANCONI Lorenzo
2002
ITA
ALONSO Bautista
2000
ARG
IOZZELLI Davide
1999
ITA
KRAUSE Werner
2000
GER
TARANZANO Luca
1998
ITA
PROIOS Ioannis
1995
GRE
VAN LOON Patrick
1998
ITA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MIRAGLIO Riccardo
2002
ITA
GAMBATESA Fabio
2002
ITA
LAGRO Carlo Roberto
2001
ITA
ROSSONI Federico
2001
ITA
CASSANO Mattia
2002
ITA
VALFRE DI BONZO Carlo Alberto
2001
ITA
RIVA ROVEDA Lorenzo
2002
ITA
LONGHI Jhonatan
1988
BRA
PINTOR Ludovico
2002
ITA
MATHIEU Vittorio
2002
ITA
PINI Nicola
2002
SUI
SACCHET Tomas
2002
ITA
AMBROSIANI Matteo
2001
ITA
GIOVANNETTI Giulio
2002
ITA
COCCOZ Stephan
2002
ITA
NIVRE Fredrik
1999
SWE
GASPERETTI Mattia
2001
ITA
SCARABOSIO Alessandro
2002
ITA
NARDO Alessio
1998
ITA
STERN Francesco
2001
SUI
AVALLONE Umberto
2001
ITA
OCCHI Lorenzo
1999
ITA
BIELLER Peter
2001
ITA
CHRISTEY David
1999
GBR
TIMON Alberto
2001
ITA
ZANCHETTA Tommaso
2000
ITA
CORDONE Carlo
2001
ITA
BERRETTA Lorenzo
2001
ITA
FURUHJELM Edvard
2000
FIN
DA PRADA Simone
2000
ITA
KICK Euan
1997
GBR
AVALLONE Benedetto
1998
ITA
VAN DITMAR Delfin
2000
ARG
RICCUCCI Alessandro
1997
ITA
DESTEFANIS Roberto
2001
ITA
ALLIOD Benjamin Jacques
2000
ITA
TREBILCOCK Robert
1993
GBR
BARBERA Corrado
2002
ITA
FRANZOSO Michele
2001
ITA
SCARABOSIO Alvise
1999
ITA
ZERHOCH Dominik
2001
GER
ALLEMAND Daniel
1998
ITA
PIZIO Alessandro
2001
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
JAEN Ferran
2002
ESP
GOULA BALLESTER Francesc
2001
ESP
CAPDEFERRO David
2002
ESP
SALA EGUARAS Lluc
2001
ESP
BERNEY Joan
2000
ESP
STEINDL Tobias
2001
GER
REIBENSCHUH Tim
2000
SUI
JULLIEN Guillaume
2001
FRA
AGUILA Pol
2000
ESP
GIRARD Corentin
2002
FRA
FLORITZ Nico
2001
GER
SAMBUIS Baptiste
2002
FRA
ZINANT Eliot
2001
FRA