official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LIGETY Ted
1984
USA
2:34.16
0.00
2
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+0.45
2.86
3
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+0.88
5.59
4
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+1.10
6.99
5
OLSSON Matts
1988
SWE
+1.23
7.82
6
NANI Roberto
1988
ITA
+1.41
8.96
7
MUFFAT-JEANDET Victor
1989
FRA
+1.55
9.85
8
EISATH Florian
1984
ITA
+1.77
11.25
9
JITLOFF Tim
1985
USA
+1.88
11.95
10
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+2.12
13.48
11
JANKA Carlo
1986
SUI
+2.23
14.18
12
COOK Dustin
1989
CAN
+2.26
14.37
13
KRISTOFFERSEN Henrik
1994
NOR
+2.43
15.45
14
SANDELL Marcus
1987
FIN
+2.73
17.35
15
DOPFER Fritz
1987
GER
+2.85
18.12
16
ZUBCIC Filip
1993
CRO
+2.86
18.18
17
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+2.89
18.37
18
PHILP Trevor
1992
CAN
+3.25
20.66
19
FORD Tommy
1989
USA
+3.46
22.00
20
LUITZ Stefan
1992
GER
+3.67
23.33
21
TORSTI Samu
1991
FIN
+3.73
23.71
22
BROWN Phil
1991
CAN
+3.83
24.35
23
KRYZL Krystof
1986
CZE
+3.85
24.47
24
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+4.19
26.64
25
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
+4.25
27.02
26
RUBIE Brennan
1991
USA
+4.31
27.40
27
ZURBRIGGEN Elia
1990
SUI
+4.49
28.54
28
READ Erik
1991
CAN
+4.57
29.05
29
CHODOUNSKY David
1984
USA
+4.74
30.13
30
MURISIER Justin
1992
SUI
+4.79
30.45
31
WINDINGSTAD Rasmus
1993
NOR
+4.83
30.70
32
ZAMPA Andreas
1993
SVK
+7.30
46.41
33
KOSI Klemen
1991
SLO
+7.59
48.25
34
RAPOSO Charlie
1996
GBR
+7.85
49.90
35
PRISADOV Stefan
1990
BUL
+8.44
53.65
36
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+8.80
55.94
37
ZVEJNIEKS Kristaps
1992
LAT
+9.21
58.55
38
GOWER Jack
1994
GBR
+9.31
59.18
39
BARWOOD Adam
1992
NZL
+9.78
62.17
40
JUNG Dong-hyun
1988
KOR
+10.30
65.48
41
MARCHANT Armand
1997
BEL
+10.96
69.67
42
KOLEGA Elias
1996
CRO
+11.51
73.17
43
KIM Hyeon-tae
1990
KOR
+12.72
80.86
44
BENIAIDZE Alex
1991
GEO
+13.61
86.52
45
VUKELIC William
1998
CRO
+13.82
87.85
46
LAIKERT Igor
1991
BIH
+14.47
91.99
47
BARBU Alexandru
1987
ROU
+15.33
97.45
48
KRISTGEIRSSON Einar Kristinn
1994
ISL
+15.44
98.15
49
CARVALLO Nicolas
1991
CHI
+15.98
101.59
50
KYUNG Sung-hyun
1990
KOR
+16.72
106.29
51
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+17.69
112.46
52
ZAKURDAEV Igor
1987
KAZ
+19.59
124.53
Did not qualify for 2nd run
53
FARKAS Norbert
1992
HUN
54
MACEDO Michel
1998
BRA
55
KOVBASNYUK Ivan
1993
UKR
56
DEHARI Dardan
1990
MKD
57
TOLA Erjon
1986
ALB
58
MC MILLAN Patrick
1991
IRL
59
DYRBYE NAESTED Casper
1996
DEN
60
TUKHTAEV Kamiljon
1997
UZB
61
TIMOFEEV Evgeniy
1994
KGZ
62
BIRAN Itamar
1998
ISR
62
MOHBAT Alexandre
1995
LIB
64
HADZIC Tarik
1994
MNE
65
ZAVECKAS Rokas
1996
LTU
66
OSCH Geoffrey
1994
LUX
67
OETTL REYES Manfred
1993
PER
68
PIERI Pieris
1996
CYP
69
ZHANG Xiaosong
1997
CHN
70
THAKUR Himanshu
1994
IND
Did not qualify for final race
71
GELASHVILI Jaba
1993
GEO
72
PARK hyuk
1990
KOR
73
KOZANASHVILI Nikoloz
1995
GEO
74
PFINGSTHORN Sebastian
1994
CHI
75
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
76
FINNSSON Magnus
1993
ISL
77
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
78
LOKMIC Emir
1997
BIH
79
RUDIC Marko
1990
BIH
80
ONSKULIS Martins
1994
LAT
81
ANTONIOU Ioannis
1995
GRE
82
STANISIC Strahinja
1995
SRB
83
RODE Roberts
1987
LAT
84
SZOLLOS Barnabas
1998
HUN
85
BOZHINOVSKI Luka
1998
MKD
86
BENEDEK Patrik
1997
HUN
87
PROIOS Ioannis
1995
GRE
88
NASHOKU Marjan
1995
MKD
89
ARBEZ Maxime
1996
IRL
90
MARIOTTI Alessandro
1998
SMR
91
FENIANOS Naim
1992
LIB
92
FOGELIS Daniels
1994
LAT
93
JONSTRUP Jeppe
1996
DEN
94
MACEDO Tobias
1996
BRA
95
TIAN Yuheng
1985
CHN
96
GHAZARYAN Arsen
1992
ARM
97
FENIANOS Tarek
1990
LIB
98
BABIKOV Dmitriy
1990
UZB
99
BORISOV Ivan
1979
KGZ
100
GOUTT Yohan Goncalves
1994
TLS
101
KHAN Arif Mohd
1990
IND
102
VON HOHENLOHE Hubertus
1959
MEX
103
LAL Hira
1980
IND
104
MANUKYAN Yura
1991
ARM
105
GORDEEV Maksim
1995
KGZ
106
WU Meng-che
1995
TPE
107
ROY Jean-Pierre
1963
HAI
108
WILLIAMS Michael Elliott
1969
JAM
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MICHELOTTI Vincenzo Romano
1996
SMR
VUKOVIC Andrija
1994
SRB
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
POPOV Albert
1997
BUL
SMITH Warren Cummings
1992
EST
FEASEY Willis
1992
NZL
LAIDLAW Luke
1992
AUS
PREBBLE Nick
1993
NZL
PIRINEN Eemeli
1993
FIN
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
BRIGOVIC Sebastian
1992
CRO
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
ANDRIENKO Aleksander
1990
RUS
ZAMPA Adam
1990
SVK
KRANJEC Zan
1992
SLO
MYHRER Andre
1983
SWE
NOESIG Christoph
1985
AUT
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
FANARA Thomas
1981
FRA
RAICH Benjamin
1978
AUT
Did not start 1st run
Did not finish 2nd run in qualification race
Disqualified 2nd run in qualification race
Did not start 2nd run in qualification race
Did not finish 1st run in qualification race
Disqualified 1st run in qualification race
Did not start 1st run in qualification race