official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
1:13.12
16.17
2
BAXTER Alain
1973
GBR
+0.73
21.96
3
RAJALA Jukka
1982
FIN
+2.02
32.19
4
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+2.49
35.92
5
BISIC Tahir
1981
BIH
+3.25
41.95
6
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
+3.47
43.69
7
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
+4.05
48.30
8
DEL BOSCO Christopher
1982
USA
+4.33
50.52
9
WAREMAN Hayo
1974
NED
+4.54
52.18
10
BRYNJOLFSSON Sveinn
1975
ISL
+5.24
57.73
11
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+5.43
59.24
12
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+5.44
59.32
13
MAGNUSSON Kristinn
1981
ISL
+5.48
59.64
14
HEYES Jonathan
1980
GBR
+5.49
59.72
15
SHIELDS Derek
1981
USA
+6.98
71.54
16
OBERMOSER Andreas
1984
AUT
+7.10
72.49
17
MAIER Markus
1984
AUT
+7.14
72.81
18
KONO Katsuyuki
1981
JPN
+7.16
72.96
19
BAGGETT Ross
1981
GBR
+7.88
78.68
20
O NEIL Roderick
1980
GBR
+7.98
79.47
21
MICKEL Finlay
1977
GBR
+8.09
80.34
22
SPASOV Kiril
1979
BUL
+8.13
80.66
23
BROWN Samuel
1980
GBR
+9.30
89.94
24
MARKOV Georgi
1979
BUL
+9.85
94.30
25
CRUICKSHANK Roger
1982
GBR
+9.98
95.33
26
HOCHSTAFFL Mario
1984
AUT
+11.05
103.82
27
ARNOLD Kurt
1982
AUT
+11.38
106.44
28
HUTCHISON Robin
1981
GBR
+11.76
109.45
29
HOUSTON David
1982
GBR
+11.80
109.77
30
PICHLER Christian
1984
AUT
+13.32
121.83
31
HUTCHISON Thomas
1983
GBR
+13.39
122.38
32
CUTOVIC Stevan
1984
JUG
+13.93
126.67
33
MORISON Angus
1980
GBR
+19.45
170.45
34
LEITNER Philipp
1984
AUT
+19.73
172.67
35
FOLEY Thomas
1979
IRL
+21.69
188.22
36
LEE Ciaran
1980
IRL
+28.32
240.81
37
ALVES JR. Luiz Fernando
1983
BRA
+31.47
265.80
Did not finish 2nd run
HARRISON David
1984
GBR
CLOUGH Thomas
1983
GBR
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
COOK David
1980
GBR
OLLIKKA Toni
1978
FIN
MCMILLAN Paul
1983
GBR
POSCH Dominik
1983
AUT
TAYLOR Henry
1981
GBR
LIBRA Josef
1980
AUT
GAPPMAIER Christian
1981
AUT
VIIRRET Tommi
1978
FIN
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
AUER Burkhard
1984
AUT
Did not finish 1st run
PARK Christopher
1981
GBR
NOBLE Lorne
1980
GBR
COCHRANE Craig
1980
GBR
HARDENBERG Arne
1973
DEN
OLIVEIRA Christopher
1981
GBR
AITKEN Blair
1980
GBR
FUERSTAUER Niki
1980
AUT
BUSH Andrew
1981
GBR
PANOVSKI Dejan
1980
MKD
VUCKOVIC Marko
1984
JUG
ZIRKNITZER Hannes
1981
AUS
BROWN Robert
1977
GBR
BOGDANOVSKI Goce
1983
MKD
WHISTLER James
1981
GBR
WESSELS Canyon
1981
NED
WALKER Sebastian
1982
GBR
VASCONCELOS Thiago K.
1982
BRA
MARTINOVSKI Martin
1983
MKD
KONO Kenji
1983
JPN
GREBENTSCHARSKI Ivan
1977
BUL
GREEN Ross
1978
GBR
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
EXENBERGER Bernhard
1984
AUT
HUETTENBRENNER Martin
1983
AUT
DICKSON Michael
1975
AUS
MELLMER Johannes
1983
AUT
MICHELI Bernhard
1984
AUT
CROUCH Daniel
1979
GBR
MOORE John
1981
GBR
NAITO So
1980
JPN
HAFSTEIN Johann Haukur
1979
ISL
HOLMES Oliver
1983
GBR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run