official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
1:26.41
9.85
2
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+0.48
13.07
3
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+1.36
18.98
4
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+1.38
19.11
5
GEISSER Thomas
1977
SUI
+1.66
20.99
6
REITER Hannes
1981
AUT
+2.06
23.68
7
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+2.24
24.89
8
GRUBER Manfred
1980
AUT
+2.31
25.36
9
ALSTER Christoph
1980
AUT
+2.70
27.97
10
BENKERT Franz
1978
GER
+2.70
27.97
11
POOL Thomas
1974
SUI
+2.71
28.04
12
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+2.85
28.98
13
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
+2.97
29.79
14
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+3.09
30.59
15
DESVIGNES Gregory
1979
FRA
+3.11
30.72
16
SASAKI Akira
1981
JPN
+3.16
31.06
17
PRANGER Manfred
1978
AUT
+3.18
31.19
18
BARRE Cyril
1978
FRA
+3.25
31.66
19
WYSSEN Koebi
1974
SUI
+3.29
31.93
20
HUR Seung Wook
1972
KOR
+3.58
33.88
21
EGGER Pierre
1978
AUT
+3.60
34.01
22
BRAND Bjoern
1979
SUI
+3.62
34.15
23
GARNIER Thibault
1981
FRA
+3.70
34.69
24
GONITIANER Niclas
1978
GER
+3.92
36.16
25
KORNBERGER Christoph
1981
AUT
+4.06
37.10
26
FRANK Andreas
1982
AUT
+4.76
41.80
27
STRUGER Peter
1982
AUT
+4.99
43.34
28
ROVIRA CAUS Alberto
1976
ESP
+5.01
43.48
29
FROEIS Alexander
1981
AUT
+5.21
44.82
30
KOGLER Stefan
1981
GER
+5.34
45.69
31
BANK Ondrej
1980
CZE
+5.53
46.97
32
BECHTER Patrick
1982
AUT
+5.66
47.84
33
RAJCAN Michal
1980
SVK
+5.67
47.91
34
MOSER Stefan
1981
AUT
+5.82
48.91
35
WAREMAN Hayo
1974
NED
+6.77
55.29
36
PRASSBERGER Christian
1977
GER
+7.13
57.71
37
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+7.19
58.11
38
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
+7.29
58.78
39
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
+7.48
60.06
40
SCHEIBER Mario
1983
AUT
+7.64
61.13
41
BAXTER Noel
1981
GBR
+7.76
61.94
42
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+7.86
62.61
43
AMPFERER Andreas
1982
AUT
+7.89
62.81
44
SCHMOELZ Markus
1981
AUT
+7.94
63.14
45
EGGER Simon
1982
AUT
+8.17
64.69
46
VALERUZ Patrick
1982
ITA
+8.20
64.89
47
GRUGGER Johann
1981
AUT
+8.44
66.50
48
STAMPFER Marco
1981
AUT
+8.46
66.64
49
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
+8.47
66.70
50
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+9.16
71.33
51
KATHREIN Harald
1983
AUT
+9.17
71.40
52
KUENSTNER Markus
1982
AUT
+9.59
74.22
53
STEHLE Johannes
1981
GER
+9.80
75.63
54
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+9.86
76.03
55
HOLZMEISTER Martin
1982
AUT
+10.38
79.52
56
BRENNER Hannes
1984
AUT
+10.73
81.87
57
HINTERBERGER Werner
1983
AUT
+11.09
84.29
58
HOPFGARTNER Alfred
1983
AUT
+11.69
88.32
59
DIRKX Jeff
1981
BEL
+11.96
90.13
60
STEINER Michael
1982
AUT
+12.22
91.87
61
HOELLWARTH Daniel
1983
AUT
+12.53
93.95
62
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
+13.19
98.38
63
WEISSENBACHER Richard
1984
AUT
+15.63
114.76
64
MOON Jung-In
1981
KOR
+16.41
120.00
65
MOSER Christian
1984
NED
+18.55
134.36
66
FRISCH Jeffrey
1984
ITA
+19.85
143.09
67
VUJOVIC Gojko
1982
JUG
+20.17
145.23
68
MARCHI Matteo
1984
ITA
+22.65
161.88
Did not finish 2nd run
AUDERER Wolfgang
1981
AUT
BOGENSPERGER Thomas
1982
AUT
COSTAZZA Paolo
1982
ITA
FIEGL David
1982
AUT
FRANZ Thomas
1980
AUT
GANAHL Markus
1975
LIE
GRASSER Gernot
1982
AUT
GUIDOLIN Michael
1984
LIE
HELLWEGER Martin
1982
AUT
HEREGGER Bjoern
1982
AUT
HERMANN Samuel
1983
LIE
HOFER Juri
1982
ITA
MARSCHNIG Claus
1982
AUT
MCMILLAN Paul
1983
GBR
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
POPPERNITSCH Robert
1981
AUT
SCHAFFERER Marco Johan
1984
BIH
SCHWEIGER Dominik
1982
AUT
STREITBERGER Georg
1981
AUT
VALES Jan
1982
CZE
VRABLIK Martin
1982
CZE
ZANGERL Thomas
1983
AUT
ZINK Patrick
1984
AUT
FUERSTAUER Niki
1980
AUT
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
AJIKI Masaharu
1980
JPN
ALLGAEUER Michael
1978
AUT
BRANDAUER Anton
1982
AUT
BUERZLE Stefan
1979
LIE
BUIS Berry
1983
NED
BULAJIC Bojan
1980
JUG
DREIER Christoph
1981
AUT
ENGL Kurt
1979
AUT
ERTL Andreas
1975
GER
FAVIERES Yannick
1978
FRA
GAPPMAIER Christian
1981
AUT
HOERL Wolfgang
1983
AUT
HOLICKY Jan
1974
CZE
HOLZER Florian
1983
ITA
HWANG Jung Yoon
1984
KOR
JEANDIN Kevin
1982
FRA
KOERBLER Christian
1981
AUT
KOK Sander
1984
NED
KOLL Alexander
1982
AUT
LANG Sandro
1983
LIE
LANSER Patrick
1984
NED
LECHNER Dennis
1982
ITA
MAXA Marcel
1974
CZE
NEUMAYER Gerhard
1980
AUT
PEINTNER Gerd
1983
ITA
POLSTER Daniel
1983
AUT
POVINELLI Christopher
1984
ITA
RAUDASCHL Florian
1982
AUT
REBUFFET David
1980
FRA
REICHELT Hannes
1980
AUT
SCHILD Josef
1980
AUT
SPIES Georg
1983
AUT
STOCKER Michael
1983
AUT
TATSCHL Andreas
1982
AUT
TRAYNER Gareth
1980
GBR
TRUSCHNER Christoph
1983
AUT
WALCHHOFER Patrick
1984
AUT
WALDENHOFER Andreas
1984
AUT
WEIDINGER Christian
1982
AUT
WEISSENBORN Wilhelm
1983
AUT
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run