official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HOFSTEDT Adam
2002
SWE
1:46.34
17.90
2
MAECHLER Reto
2001
SUI
+0.63
22.22
3
SARCHETT Ryder
2003
USA
+1.08
25.31
4
FOURNIER Simon
1997
CAN
+1.50
28.20
5
MCCORMACK Declan
1999
CAN
+1.53
28.40
6
POULTER Jay
2003
USA
+1.76
29.98
7
FAUSA Louis Gustav
2000
NOR
+2.12
32.45
8
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+2.35
34.03
9
NIKIC Leon
1999
CRO
+2.53
35.27
10
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
+2.54
35.34
11
DUNN Logan
2001
CAN
+2.58
35.61
12
ALKIER Justin
1998
CAN
+2.68
36.30
13
STYREN Magnus Berge
2002
NOR
+3.04
38.77
14
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
+3.18
39.73
15
RIEMENSCHNEIDER Noah
2001
USA
+3.20
39.87
16
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+3.42
41.38
17
BRAYTON Hunter
1999
USA
+3.44
41.51
18
RICHEDA Nicolas
2002
USA
+3.48
41.79
19
RONNER Jan
2000
AUT
+3.66
43.03
20
SEYMOUR Trey
2000
USA
+3.90
44.67
21
HEAYDON Henry
2001
AUS
+3.92
44.81
22
VINTER Zak
1998
GBR
+4.36
47.83
23
HEDELIN Olof
1998
SWE
+4.49
48.72
24
LANE Tristan
1998
USA
+5.89
58.33
25
PUCKETT Cole
2000
USA
+6.61
63.28
26
POWELL Appollo
2003
USA
+7.64
70.35
27
SIMON Jordan
2003
USA
+7.98
72.68
28
RYAN Bobby
1999
USA
+8.44
75.84
29
IHNS Heiko
2002
CAN
+8.45
75.91
30
MARTIN Max
2000
USA
+8.55
76.59
31
KERTESZ-KNIGHT Jesse
2003
CAN
+10.12
87.37
32
BIGATEL Justin
2003
USA
+10.42
89.43
33
PARAZETTE Holden
2000
USA
+10.68
91.22
34
SHEARS Bredy
2003
CAN
+13.73
112.15
35
TIMM Dylan
2002
CAN
+24.42
185.54
36
ROBINSON Peter
2003
CAN
+29.30
219.04
Did not finish 2nd run
UNGER Caleb
2003
USA
ALARCON Bautista
2002
ARG
GRAVIER Tiziano
2002
ARG
GILLIS Daniel
2002
USA
BERVY Max
2000
USA
LINDQVIST Gustaf
2001
SWE
LANE Colby
1996
USA
BROWN Benny
2003
USA
BOWERS Jack
2000
USA
BIRKNER Alexander
1998
USA
KOGLER Tobias
1996
AUT
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
MARSHALL Tucker
1990
USA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
KERTESZ-KNIGHT Jake
2005
CAN
WALLACE Ben
2003
CAN
THOMPSON Gered
2004
CAN
BAIN Calder
2002
NZL
UNTERWURZACHER Maximilian
2003
AUT
WASSERMAN William
2004
USA
ROACH Hunter
2004
USA
CUNNINGHAM Jack
2002
GBR
DEGIROLAMO Ben
2003
USA
BUTTERWORTH Thomas
2002
GBR
DALTON Luc
2001
USA
SEYMOUR Chase
2000
USA
KIRWOOD Nick
2004
USA
CARRUTHERS Caeden
2001
CAN
VALADKA Aleksas
2003
CAN
PENNINGTON Trent
2002
USA
VAN SOEST Gerrit
2001
CAN
BLANDFORD Kyle
2003
CAN
MOLESKY Daniel
2001
CAN
MITTERTREINER Devin
2000
CAN
MOZEN Isaac
2001
USA
DETS Taras
2001
CAN
LANGAARD Mons
2001
NOR
KOHLHOFER Sebastian
2004
USA
HARRISON J Bridger
2001
USA
SOLA Heming
2003
CAN
PERKINS Tanner
2001
USA
TEMERTZOGLOU Zachary
2001
CAN
AINSLIE Rowen
2001
USA
BAILEY Axel
2001
USA
VINTER Owen
2001
GBR
REICH Jack
2002
USA
POITRAS Pierre-Elliot
2001
CAN
FLANIGAN Bode
2002
USA
DIGANGI Harrison
2002
USA
YATES Dawson
2000
CAN
LATULIPPE Louis
2002
CAN
JORDAN Tait
2002
CAN
GINI Silvano
2002
SUI
HILL Dawson
1999
CAN
WOOD Mackenzie
2002
CAN
HAUG Fredrik Willumsen
2001
NOR
CORNELIUS Cooper
1999
USA
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
VON SIEBENTHAL Patrick
2001
SUI
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
MATHERS Jeremy
2001
USA
MCADAM Hugh
2000
AUS
ERMESKOG Lucas
2003
SWE
KELLEY Robby
1990
USA
AX SWARTZ Fabian
2004
SWE
ROMANIN Nathan
2001
CAN
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
NELSON Isaiah
2001
USA
PALMQUIST Camden
2003
USA
FERRI James
1996
USA
PARAZETTE Oliver
2002
USA
LIEN Joachim Bakken
1997
NOR
DILLING Jacob
1999
USA
JORDAN Asher
1999
CAN
WALLACE Liam
1999
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run