official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NEF Tanguy
1996
SUI
1:39.48
10.26
2
WINTERS Luke
1997
USA
+0.14
11.27
3
KASPER Nolan
1989
USA
+0.15
11.35
4
RADAMUS River
1998
USA
+0.34
12.72
5
MARSHALL Tucker
1990
USA
+1.01
17.57
6
STEFFEY George
1997
USA
+1.08
18.08
7
VIETZE Sandy
1993
USA
+1.23
19.16
8
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+1.29
19.60
9
CRAWFORD James
1997
CAN
+1.30
19.67
9
SEYMOUR Jett
1998
USA
+1.30
19.67
11
SEGER Brodie
1995
CAN
+1.50
21.12
12
PHILP Huston
1997
CAN
+1.55
21.48
13
WOOLSON Thomas
1993
USA
+1.56
21.55
14
READ Jeffrey
1997
CAN
+1.74
22.85
15
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+1.88
23.87
16
ANKENY Michael
1991
USA
+1.98
24.59
17
TORIBIO Devon
1999
USA
+2.01
24.81
18
UNTERBERGER Dominic
1994
CAN
+2.06
25.17
19
FRANCESCHETTI Pietro
1993
ITA
+2.11
25.53
20
DUFFY Drew
1995
USA
+2.41
27.70
21
KUUS Karl
1995
CAN
+2.44
27.92
22
NACIUK Anthony
1994
CAN
+2.51
28.43
23
BAKKE Morten Ungersness
1994
NOR
+2.61
29.15
24
SCOTT Alec
1997
AUS
+2.81
30.60
25
FOURNIER Simon
1997
CAN
+2.86
30.96
26
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+2.87
31.03
27
DUPRATT Samuel
1993
USA
+3.23
33.64
28
MILLER Andrew
1998
USA
+4.30
41.38
29
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
+4.53
43.05
30
VINTER Zak
1998
GBR
+4.72
44.42
31
CARRY Patrick
1995
CAN
+4.80
45.00
32
JORDAN Asher
1999
CAN
+5.10
47.17
33
WATSON Hunter
1999
CAN
+5.29
48.55
34
GREIG Rob
1994
CAN
+5.48
49.92
35
KEANE Jack
1998
USA
+5.62
50.94
36
DVORACEK Addison
1996
USA
+6.29
55.78
37
COOKSON Bryan
1994
CAN
+6.40
56.58
38
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
+6.66
58.46
39
FORTIN Alexandre
1997
CAN
+6.99
60.85
40
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+8.31
70.40
41
KOWALCZYK Myles
2000
CAN
+8.41
71.13
42
GONEAU William
1999
CAN
+9.15
76.48
43
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+10.79
88.35
44
BOZHINOVSKI Luka
1998
MKD
+11.39
92.70
Did not finish 2nd run
GRABINSKI Adrien
1999
CAN
WRIGHT Bronson
1993
USA
REMME Ryley
1994
CAN
BELL Jeffrey
1993
CAN
KEANE Brendan
1999
USA
MACALUSO Matthew
1999
USA
GILE Bridger
1999
USA
GRASIC Martin
1995
CAN
SEGER Riley
1997
CAN
ALEXANDER Cameron
1997
CAN
SOETAERT Michael
1996
CAN
RITCHIE Benjamin
2000
USA
MCCORMACK Declan
1999
CAN
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
HAMBLET Chad
1999
USA
DONALD Gavin
1999
CAN
PETKOVIC Konstantin
2000
CAN
MOLLARD Leo
2000
FRA
BONNAZ Benjamin
2000
FRA
VALENTIN Alexander
1999
CAN
MAXWELL Trevor
1997
USA
WEBSTER Ryan
1998
CAN
MUSGRAVE Angus
1999
CAN
WALL Sam
1998
CAN
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
ONSKULIS Martins
1994
LAT
COOK Carson
1998
CAN
HILL Dawson
1999
CAN
NEGOMIR Kyle
1998
USA
COCHRANE Kelvin
1999
CAN
VITTECOQ Justin
1999
CAN
HOLSCHER Diego
2001
CHI
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
THROM Benjamin
1996
USA
GAVETT Tim
1998
USA
BURKS Jared
1997
CAN
MASSON Adrien
1997
FRA
SALVADORES Xavier
1996
AND
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
LORIOT Florian
1998
FRA
CRUZ Erik
1994
ESP
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
FRISK David
1997
SWE
WALLACE Liam
1999
CAN
CASSMAN Ludwig
1995
SWE
LUUKKO Max
1994
FIN
ENGVOLL Morten
1992
NOR
DRILLER Garret
1996
USA
SANTANIELLO Nick
1995
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run