official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
1:17.58
23.46
2
MAITRE Thomas
1992
FRA
+1.75
39.70
3
HORWITZ Kai
1998
CHI
+1.77
39.89
4
BRACHNER Patrick
1992
AZE
+2.45
46.20
5
FIGUEROA Andres
1996
CHI
+2.58
47.40
6
SOMWEBER Andre
1998
AUT
+2.84
49.82
7
BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
1992
BOL
+3.05
51.77
8
PAOLY Thibault
1998
FRA
+3.36
54.64
9
VON APPEN Henrik
1994
CHI
+3.51
56.04
10
KERBER Maximilian
1997
AUT
+3.54
56.31
11
COLLOMBET Ryan
1998
FRA
+3.82
58.91
12
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
+3.90
59.65
13
LEON Diego
1999
CHI
+3.92
59.84
14
GRAVIER Balthazar
1999
ARG
+4.05
61.05
15
EVIA Y ROCA Enrique
1985
ARG
+4.85
68.47
16
RONCALLO Juan Ignacio
1998
ARG
+4.88
68.75
17
VORRE Marcus
1998
DEN
+4.90
68.94
18
BEGINO Juan Cruz
2000
ARG
+4.91
69.03
19
BARTHELEMY Remi
1999
FRA
+4.99
69.77
20
GUTSTEIN Trent
1998
USA
+5.19
71.63
21
PELTOLA Olli
1998
FIN
+5.31
72.74
22
GUERRERO Hermogenes
1998
CHI
+5.42
73.76
23
ALLENDES Francisco
1999
CHI
+5.79
77.20
24
VALLECILLO Juan Pablo
1999
ARG
+6.26
81.56
25
OPPLIGER Lucas
1996
CHI
+6.48
83.60
26
CANTERO Tomas
2000
ARG
+7.13
89.63
27
VAN DITMAR Felipe
1999
ARG
+8.87
105.78
28
PUGLIESE Francisco
1999
ARG
+8.90
106.06
29
PALLANDRE Emile
1999
FRA
+8.94
106.43
30
CARACCI Juan Agustin
1999
CHI
+9.07
107.64
31
DRAJZIBNER Matias
1999
ARG
+9.46
111.26
32
MARINOVIC Antonio
1998
CHI
+9.71
113.58
33
LOPEZ DAVALOS Lautaro
1999
ARG
+9.77
114.13
34
CASTRO Mateo
2000
CHI
+10.72
122.95
35
NOBIS Mark
2000
ARG
+10.96
125.18
36
SOLENO Tomas
1998
ARG
+11.38
129.07
37
WHEWELL Coli Luan
1999
ARG
+11.45
129.72
38
SIGNE Valentin
2000
CHI
+12.45
139.01
39
BOCK Christophe
1998
LUX
+12.57
140.12
40
HABER Ramiro
1998
ARG
+14.45
157.57
41
DOLCE Valentino
1999
ARG
+20.10
210.00
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
TEUBER Robert
2000
CHI
KOCH Benjamin
2000
CHI
ALONSO Bautista
2000
ARG
SCHILKRUT Ian
2000
CHI
MANQUILEPE Miguel
1998
CHI
CHAPMAN Lloyd
1999
GBR
CLEMENT Cristobal
1999
CHI
SCHMITT Thomas
1999
FRA
LUQUET Tomas
2000
ARG
MURTAGH Federico
1994
ARG
OSCH Matthieu
1999
LUX
REINIKE Mario
1998
CHI
PIROZZI Roberto
1999
CHI
TALOTTA Adrien
1998
FRA
VON APPEN Sven
1997
CHI
VITIELLO Juan Jose
1996
ARG
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
MONTES Agustin
2000
CHI
VENEZIAN Max
2000
CHI
SANHUEZA Jose Tomas
2000
CHI
OLIVARES Antonio
2000
CHI
FELMER Antonio
2000
CHI
VILLAGRA Sebastian
2000
CHI
VELASCO Eugenio
1996
CHI
VAN DITMAR Delfin
2000
ARG
RANDRIAMIARISOA Andy
1984
MAD
CLARO Antonio
1998
CHI
VALENZUELA Emilio
2000
ARG
TORRES SCHULTEN Manuel
1997
ARG
EGUIGUREN Rafael
1998
CHI
CLEMENT Rafael
1999
CHI
BARALO Elliott
1998
FRA
SERI Gianluca
1997
ITA
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
POETTOZ Michael
1998
COL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run