official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LINDSTOEL Joachim Jagge
1997
NOR
1:28.33
25.48
2
STRAND Simen
1999
NOR
+1.83
40.60
3
MORGAN Oliver
2001
USA
+2.33
44.74
4
HEDELIN Olof
1998
SWE
+2.41
45.40
5
SOLBAKKEN Marius
1998
NOR
+2.43
45.56
6
MEISEN Bastian
1996
GER
+2.46
45.81
7
NERSNAES Peder
2000
NOR
+2.48
45.98
8
FRISK David
1997
SWE
+2.52
46.31
9
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
+2.58
46.80
10
KVENO Eirik Ranheim
2000
NOR
+2.63
47.22
11
BRAYTON Hunter
1999
USA
+2.82
48.79
12
HAUSSMANN Maximilian
2001
GER
+2.83
48.87
13
SOLA Heming
2003
CAN
+2.97
50.03
14
ALKIER Justin
1998
CAN
+2.99
50.19
15
KENOSH Tommy
2000
USA
+3.36
53.25
15
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+3.36
53.25
17
PALCHAK Cole
2000
USA
+3.50
54.41
18
SIMON Jordan
2003
USA
+3.53
54.65
18
UNDERHILL Robert
2000
USA
+3.53
54.65
20
MCCONVILLE Corey
1997
CAN
+3.73
56.31
21
HERHUSKY Ryan
2003
USA
+3.76
56.55
22
SNYDER Bennett
2001
USA
+3.92
57.88
23
COUGHLIN Patrick
2001
USA
+4.07
59.12
24
MACEDO Michel
1998
BRA
+4.18
60.03
25
BAILEY Axel
2001
USA
+4.21
60.27
26
GENTILE Crowley
1998
USA
+4.78
64.98
27
TIMM Dylan
2002
CAN
+5.83
73.66
28
CHARLESTON Ben
2001
USA
+6.30
77.55
29
VAN VUUREN Arie
1997
GBR
+6.32
77.71
29
KORNYA William
2000
CAN
+6.32
77.71
31
GUTSTEIN Trent
1998
USA
+6.60
80.03
32
MORGAN Chauncey
1999
USA
+6.71
80.93
33
SNYDER Will
1998
USA
+6.77
81.43
34
SEGRE Sebastian
2003
USA
+6.89
82.42
35
FUMEAUX Benoit
1999
SUI
+7.04
83.66
36
BIANCHI Ryan
2002
USA
+7.30
85.81
37
SELTZER Brian
1999
USA
+7.46
87.13
38
HEJNA Ethan
1998
USA
+8.00
91.60
39
COCHRANE Kelvin
1999
CAN
+8.42
95.07
39
BOCOCK Scott
2000
USA
+8.42
95.07
41
MARLER Aidan
2000
CAN
+8.81
98.29
42
ROSENBERG Joshua
2005
USA
+9.10
100.69
43
SHANTLER Thomas
1999
USA
+9.62
104.98
44
VILANDRIE Nevin
2002
USA
+9.65
105.23
45
WEINER Louis
2000
USA
+9.91
107.38
46
LILLEY Austin Michael
1998
USA
+12.76
130.93
Did not qualify for 2nd run
MARSHALL Jared
2000
USA
HABIG Alex
1998
USA
LAZZARI Giovanni
1999
USA
GALLAGHER Christian
1997
USA
WETZEL Evan
2000
USA
SMITH Chesley
2001
USA
BENEY Jack
2000
GBR
DEKKO Zachary
2000
USA
RUSIS Andrew
2001
USA
TURNER Teagan
2003
USA
FERRI Paul
1999
USA
GOLDEN Christopher
2001
USA
THROM Benjamin
1996
USA
TRUDEAU William
1999
USA
Did not finish 2nd run
MALCOLM Finnbahr
1999
USA
WOLFF Kyle
2001
USA
KERVEN Christopher
2000
SWE
REYNOLDS Jake
2001
USA
HOTERMANS Nicolas
2002
BEL
KAGAN Kyle
2001
USA
JONES Crawford
1999
USA
FLANAGAN Gray
2001
USA
SIMMONS Zachary
2000
USA
WATSON Hunter
1999
CAN
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
MCNAMARA Liam
1999
USA
WOOD Mackenzie
2002
CAN
TEFRE Mathias
1999
NOR
Did not finish 1st run
WEST Dylan
2001
USA
CAREY Cameron
2000
USA
BEARDSLEY Ryan
2001
USA
HUSBAND Finn
2000
USA
BOWES Finn
2001
AUS
WIACEK Lucas
2001
POL
VISNIC Drew
2003
USA
GALLAGHER Patrick
1998
USA
KEARING Henry
1998
USA
JONES Lawton
2003
USA
HAYDEN Sam
2000
USA
COLLINI Filippo
2001
ITA
WRIGHT Spencer
1999
USA
REED Brooks
2002
USA
MENCACCINI Lorenzo
1998
ITA
BREIVIK Joergen Hedenstad
2000
NOR
LATULIPPE Louis
2002
CAN
KEARING Luke
2002
USA
LANG Charlie
2000
USA
STRAUCH Tucker
2000
USA
WAGNER Kalle
1997
USA
RYAN Matthew
2002
IRL
Disqualified 1st run