official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LAZZARI Giovanni
1999
USA
1:26.23
51.88
2
MCKIM Liam
1998
USA
+0.54
56.39
3
SHANTLER Thomas
1999
USA
+2.47
72.50
4
COTE Matthieu
2000
USA
+2.88
75.93
5
TAYLOR Carson
2001
USA
+3.26
79.10
6
UNDERHILL Robert
2000
USA
+3.29
79.35
7
FAY Crosby
2000
USA
+3.54
81.44
8
MCCLURE Yuri
1998
USA
+3.75
83.19
9
GOLDEN Christopher
2001
USA
+3.79
83.53
10
DAHL Hayden
2000
USA
+3.94
84.78
11
HABIG Alex
1998
USA
+4.01
85.36
11
PEAKE Derick
1999
USA
+4.01
85.36
13
GILLIS Robert
2000
USA
+4.02
85.45
14
TABER Benjamin
2000
USA
+4.12
86.28
15
SMITH Cameron
2001
USA
+4.86
92.46
16
GUTSTEIN Trent
1998
USA
+4.92
92.96
17
TAYLOR Quin
2000
USA
+5.99
101.90
18
GERMAN Jack
2001
CAN
+6.01
102.06
19
BLANCATO Angelo
2001
USA
+6.18
103.48
20
BOVACONTI Pasquale
2000
USA
+6.87
109.24
21
ABDOW Alex
2001
USA
+7.34
113.17
22
JACOBS Ben
2001
USA
+7.96
118.34
23
HOTERMANS Tim
2000
BEL
+8.11
119.60
24
GRAY Andrew
1999
USA
+8.20
120.35
25
MUSCARELLA Carlo
2001
USA
+9.66
132.54
26
SPEAR Simon
2001
USA
+10.03
135.63
27
VERGARA Benjamin
2001
CHI
+10.19
136.96
28
GALLAGHER Patrick
1998
USA
+10.51
139.64
29
SMITH Chesley
2001
USA
+10.90
142.89
30
CARTER T Martin
1999
USA
+11.94
151.58
31
KUBOTA Kelsey
2000
USA
+12.37
155.17
32
MARSHALL Jared
2000
USA
+12.72
158.09
33
VAN SLYKE Andrew
2001
USA
+12.92
159.76
34
KLINKENBERG Anders
2001
USA
+13.53
164.85
35
CURTIS Drew
2001
USA
+13.68
166.10
36
MATTHES-THERIAULT Renny
2001
USA
+14.61
173.87
37
HUGHES Jeremy
2000
USA
+16.70
191.32
38
KERN Riley
2001
USA
+17.55
198.42
39
SMITH Aiden
2001
USA
+17.62
199.00
40
MARSCHKE Connor
2000
USA
+21.87
234.49
41
WIACEK Lucas
2001
POL
+30.29
304.79
Did not finish 2nd run
HAMILTON Tristan
2001
USA
GALLUZZO Joshua
2001
USA
HESSINGER Max
2001
USA
LAINO Peter
2001
SUI
BLAAFALK Bastian
1998
DEN
MCDONALD Max
2000
AUS
LUCAS John
2001
USA
BEARDSLEY Ryan
2001
USA
MANAHAN Aidan
2000
USA
CASEY Richard
2001
USA
SUNSHINE Ben
2001
USA
CAREY Cameron
2000
USA
WILSON Reed
2001
USA
JOHNSON David
1999
USA
HUMPHREYS R J
1998
USA
JENKINS Jake
1998
USA
BRAUN Samuel
2000
USA
REGAN Christopher
2000
USA
RYAN Elliot
1999
USA
EMERSON Ben
2000
USA
TROYER Stockton
1997
USA
HEJNA Ethan
1998
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
FEINGOLD Sean
2001
USA
DAVENPORT Stian
2001
USA
WOLFF Kyle
2001
USA
SKAANE Nils
2001
USA
SZUBA Nicholas
2001
AUS
GOCLOWSKI Brodie
2001
USA
REYNOLDS Jake
2001
USA
WETZEL Evan
2000
USA
KAFTAN Eddie
2000
USA
MAIDEN Ethan
2001
USA
STROBECK Liam
2001
USA
AINSLIE Rowen
2001
USA
SZUBA Matt
1999
USA
D AMICO Nicholas
2000
USA
HOOPS Harrison
2000
USA
SHEA Jack
2000
USA
LASH Ben
2000
USA
MENARD Paul
1999
USA
ROMAN Zachary
2000
IRL
BIANCHI John
1999
USA
PROVANCE Carver
2000
USA
BAKER Zachary
1999
USA
TSUTSUMI Masashi
1999
JPN
RUSIS Andrew
2001
USA
MALCOLM Finnbahr
1999
USA
PRICE Matthew
1999
USA
MOONEY David
2000
USA
BENEY Jack
2000
GBR
MCKEE Donovan
2000
USA
HAYDEN Sam
2000
USA
HANLON Luke
1999
USA
MCKIM Shamus
1999
USA
MIDDLETON Fraser
1998
GBR
WIACEK Victor
1998
POL
GENTILE Crowley
1998
USA
HANUS Andrew
2000
USA
Disqualified 1st run