official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
TRUDEAU William
1999
USA
1:34.09
36.63
2
MCKIM Shamus
1999
USA
+1.04
44.59
3
BENEY William
1999
GBR
+1.07
44.82
4
FERRI Paul
1999
USA
+1.39
47.27
5
TOMII Taiga
1998
JPN
+1.70
49.64
6
MIDDLETON Fraser
1998
GBR
+1.83
50.63
7
SEYMOUR Trey
2000
USA
+1.91
51.25
8
SCHNEIDER Fredi
1999
USA
+1.96
51.63
9
MORGAN Chauncey
1999
USA
+2.42
55.15
10
GALLAGHER Christian
1997
USA
+2.56
56.22
11
LESSARD Raphael
2001
CAN
+2.60
56.53
12
BAMBER Moro
2001
USA
+2.68
57.14
13
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+2.86
58.52
14
COUGHLIN Patrick
2001
USA
+4.36
69.99
15
STRAUCH Tucker
2000
USA
+4.56
71.52
16
HOLLAND Jesse
2001
CAN
+4.58
71.68
17
BATHUM Blake
2000
USA
+4.93
74.36
18
SAMPSON Mitchell
2000
USA
+5.01
74.97
19
SCHAFFNER Jack
2000
USA
+5.25
76.80
20
MARTIN Max
2000
USA
+5.47
78.49
21
RYAN Elliot
1999
USA
+5.81
81.09
22
PRICE Matthew
1999
USA
+6.36
85.30
23
TERASHIMA Kai
2001
JPN
+6.95
89.81
24
TAYLOR Carson
2001
USA
+7.46
93.72
25
CHARLESTON Ben
2001
USA
+7.52
94.17
26
GOLDEN Christopher
2001
USA
+8.03
98.08
27
RUSIS Andrew
2001
USA
+9.13
106.50
28
LENT Cameron
2000
USA
+9.59
110.02
29
HOTERMANS Tim
2000
BEL
+10.04
113.46
30
RYAN Bobby
1999
USA
+10.08
113.76
31
FUJIMOTO Ryosuke
2001
JPN
+12.41
131.59
32
MARSCHKE Connor
2000
USA
+12.47
132.05
33
PUCKETT Cole
2000
USA
+13.20
137.64
34
TATSUZUKI Riku
1998
JPN
+15.54
155.55
35
KENOSH Tommy
2000
USA
+18.94
181.56
36
WEINER Louis
2000
USA
+25.84
234.36
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
VAN ALSTINE Hayden
2001
USA
LUCAS John
2001
USA
STROBECK Liam
2001
USA
CASEY Richard
2001
USA
FLANAGAN Gray
2001
USA
SHEA Jack
2000
USA
BOGNER Julian
2001
GER
ROMAN Zachary
2000
IRL
GAGNE Joel
2000
CAN
BAILEY Axel
2001
USA
THIBODEAU Gage
2000
CAN
JOHNSON David
1999
USA
SELLERY Michael
2001
CAN
ELMGREN James
2001
CAN
TSUTSUMI Masashi
1999
JPN
BASCIANO Markus
2001
CAN
MATTHES-THERIAULT Renny
2001
USA
MALCOLM Finnbahr
1999
USA
SHEA Steve
1999
USA
JEWELL Jackson
2001
USA
O BRIEN Preston
2001
USA
GILLIS Robert
2000
USA
SEYMOUR Chase
2000
USA
MOZEN Isaac
2001
USA
MCKEE Donovan
2000
USA
FRANCIS William
2000
CAN
EMERSON Ben
2000
USA
STAHLA Jack
2000
USA
PEAKE Derick
1999
USA
HANUS Andrew
2000
USA
WIACEK Victor
1998
POL
LAZZARI Giovanni
1999
USA
LYNCH Ian
2000
USA
SHANTLER Thomas
1999
USA
LEBLANC Gus
2000
USA
BOWERS Jack
2000
USA
BRYAN Lucien
1999
USA
FANCHER Burke
2000
USA
KORNYA William
2000
CAN
NELSON Isaiah
2001
USA
KEANE Brendan
1999
USA
MOONEY Ryan
1996
USA
HOLSCHER Diego
2001
CHI
AUSTIN Matt
1999
USA
OTTLEY Patrick
1999
USA
PRETTI Winston
1999
USA
PALCHAK Cole
2000
USA
Did not start 1st run