official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LAIDLAW Harry
1996
AUS
1:58.82
15.58
2
SEGER Riley
1997
CAN
+0.70
21.53
3
GRAMMEL Anton
1998
GER
+0.81
22.47
4
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+1.07
24.68
5
KENNEY Patrick
1997
USA
+1.15
25.36
6
KOGLER Tobias
1996
AUT
+1.41
27.57
7
FOREJTEK Filip
1997
CZE
+1.57
28.93
8
WALLACE Liam
1999
CAN
+1.61
29.27
9
RAPOSO Charlie
1996
GBR
+1.77
30.63
10
FOURNIER Simon
1997
CAN
+1.78
30.71
11
ALKIER Justin
1998
CAN
+1.79
30.80
12
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
+1.86
31.39
13
PUCKETT Cooper
2003
USA
+1.91
31.82
14
AX SWARTZ Fabian
2004
SWE
+1.96
32.24
14
VOELLO Gustav Rosberg
1999
NOR
+1.96
32.24
16
NELSON Isaiah
2001
USA
+2.02
32.75
17
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+2.09
33.35
18
BRUDEVOLL Bjoern
1997
NOR
+2.30
35.13
19
PARAZETTE Oliver
2002
USA
+2.60
37.68
20
MCCORMACK Declan
1999
CAN
+2.63
37.94
21
KELLEY Robby
1990
USA
+2.64
38.02
22
POULTER Jay
2003
USA
+2.65
38.11
23
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+2.72
38.70
24
BUESCHLEN Dario
1999
SUI
+2.83
39.64
25
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+2.90
40.23
26
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
+3.09
41.85
27
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
+3.47
45.08
28
HAUG Fredrik Willumsen
2001
NOR
+3.92
48.90
29
DILLING Jacob
1999
USA
+4.20
51.28
30
BOWERS Jack
2000
USA
+4.77
56.13
31
FIGUEROA Andres
1996
CHI
+4.84
56.72
32
RITCHIE Benjamin
2000
USA
+5.15
59.36
33
REMSOEY Mikkel
2002
NOR
+5.21
59.87
34
NIKIC Leon
1999
CRO
+5.25
60.21
35
BROWN Benny
2003
USA
+5.29
60.55
36
SARCHETT Ryder
2003
USA
+5.32
60.80
37
PUCKETT Cole
2000
USA
+5.37
61.23
38
BAILEY Axel
2001
USA
+5.39
61.40
39
PALCHAK Cole
2000
USA
+5.49
62.25
40
BLANDFORD Kyle
2003
CAN
+5.51
62.42
41
GRAVES Tanner
2002
USA
+5.60
63.18
42
RONNER Jan
2000
AUT
+5.65
63.61
43
PALMQUIST Camden
2003
USA
+5.77
64.63
44
HAUSSMANN Maximilian
2001
GER
+5.85
65.31
45
FRISK David
1997
SWE
+5.86
65.39
46
SEYMOUR Trey
2000
USA
+5.92
65.90
47
ROMANIN Nathan
2001
CAN
+6.11
67.52
48
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
+6.13
67.69
49
ESTEVE Axel
1994
AND
+6.23
68.54
50
LANG Charlie
2000
USA
+6.27
68.88
51
DUNN Logan
2001
CAN
+6.35
69.56
52
SAMPSON Mitchell
2000
USA
+6.83
73.64
53
VAN SLYKE Andrew
2001
USA
+7.08
75.76
54
SOLA Heming
2003
CAN
+7.54
79.67
Did not qualify for 2nd run
BIANCHI Ryan
2002
USA
KALLMAN William
2004
USA
MOLESKY Daniel
2001
CAN
DELAY Kieran
2005
USA
DEGUARDIA Dominick
2005
USA
TIMM Dylan
2002
CAN
THOMSON Ryan
2004
USA
VALADKA Aleksas
2003
CAN
LEBEAU Patrick
2002
CAN
OXLEY Nelson
2000
USA
VISNIC Drew
2003
USA
HAYDEN Sam
2000
USA
KURSH Gerrit
2003
USA
KERTESZ-KNIGHT Jesse
2003
CAN
VILLENEUVE Kobe
2001
CAN
HERRMANN Luc
2000
SUI
HOFFMAN Harry
2004
AUS
CARRUTHERS Caeden
2001
CAN
FLANAGAN Gray
2001
USA
BIGATEL Justin
2003
USA
GILLIS Daniel
2002
USA
WOOD Mackenzie
2002
CAN
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
CHAREST Pierick
2004
CAN
LAROCHE Sebastien
2005
CAN
WALLACE Ben
2003
CAN
EIGENMANN Edoardo Carlo
2004
ITA
FOGARTY Andrew
2002
USA
DETS Taras
2001
CAN
VAN SOEST Gerrit
2001
CAN
TEMERTZOGLOU Zachary
2001
CAN
MARLER Aidan
2000
CAN
KENOSH Tommy
2000
USA
STRAUCH Tucker
2000
USA
JORDAN Tait
2002
CAN
PENNINGTON Trent
2002
USA
REYNOLDS Jake
2001
USA
HOLSCHER Diego
2001
CHI
IACOBELLI Cooper
2001
USA
RIEMENSCHNEIDER Noah
2001
USA
LANE Tristan
1998
USA
STYREN Magnus Berge
2002
NOR
POITRAS Pierre-Elliot
2001
CAN
Did not start 1st run