official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
2:45.20
6.00
2
PHILP Trevor
1992
CAN
+0.10
6.59
3
NEF Tanguy
1996
SUI
+1.15
12.82
4
RAPOSO Charlie
1996
GBR
+1.46
14.66
5
CRAWFORD James
1997
CAN
+2.01
17.92
6
BARWOOD Adam
1992
NZL
+2.37
20.06
7
MORSE Sam
1996
USA
+2.59
21.36
8
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+2.76
22.37
9
WEISEL Kipling
1995
USA
+2.87
23.03
10
ROBERTS Hig
1991
USA
+2.98
23.68
11
SEGER Brodie
1995
CAN
+3.03
23.97
12
STEFFEY George
1997
USA
+3.11
24.45
13
WINTERS Luke
1997
USA
+3.28
25.46
14
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+3.43
26.35
15
VIETZE Sandy
1993
USA
+3.50
26.76
16
ROEISLAND Max
1994
NOR
+3.67
27.77
17
DUFFY Drew
1995
USA
+4.03
29.91
18
KOGLER Tobias
1996
AUT
+4.07
30.14
19
READ Jeffrey
1997
CAN
+4.11
30.38
20
FEASEY Willis
1992
NZL
+4.27
31.33
21
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+4.34
31.75
22
WALCH Linus
1994
AUT
+4.47
32.52
23
SZWEBEL Florian
1996
USA
+4.79
34.42
24
BELL Jeffrey
1993
CAN
+4.85
34.77
25
WERRY Tyler
1991
CAN
+5.09
36.19
26
BAKKE Morten Ungersness
1994
NOR
+6.02
41.71
27
SEGER Riley
1997
CAN
+6.49
44.50
28
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+6.53
44.74
29
TORIBIO Devon
1999
USA
+6.73
45.92
29
SEYMOUR Jett
1998
USA
+6.73
45.92
31
LEEVER Alex
1995
USA
+6.85
46.64
32
MILLER Andrew
1998
USA
+6.91
46.99
33
GAVETT Tim
1998
USA
+8.22
54.76
34
MACALUSO Matthew
1999
USA
+8.51
56.48
35
WALLACE Liam
1999
CAN
+8.58
56.90
36
CARRY Patrick
1995
CAN
+8.65
57.31
37
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
+8.90
58.80
38
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+9.40
61.76
39
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
+9.48
62.24
40
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
+9.88
64.61
41
GONEAU William
1999
CAN
+10.43
67.87
42
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
+10.46
68.05
43
KELSEY Sky
1997
USA
+10.95
70.96
Did not finish 2nd run
ALEXANDER Cameron
1997
CAN
LANE Tristan
1998
USA
KEANE Jack
1998
USA
JORDAN Asher
1999
CAN
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
WATSON Hunter
1999
CAN
MCCORMACK Declan
1999
CAN
GILE Bridger
1999
USA
KENNEY Patrick
1997
USA
THROM Benjamin
1996
USA
FOURNIER Simon
1997
CAN
CORNELIUS Cooper
1999
USA
GRAND Guillaume
1992
FRA
DRILLER Garret
1996
USA
DVORACEK Addison
1996
USA
MEGARRY Morgan
1993
CAN
RADAMUS River
1998
USA
Did not qualify for 2nd run
KURKJIAN Anthony
2001
CAN
APPLEGATH Liam
2001
CAN
MITTERTREINER Devin
2000
CAN
ERICKSON Bennett
1999
CAN
FORSYTH Jack
2000
CAN
YATES Dawson
2000
CAN
DONALD Gavin
1999
CAN
ATHANS Marcus
2000
CAN
WALL Sam
1998
CAN
HILL Dawson
1999
CAN
ANDERSON Tommy
1998
USA
PETKOVIC Konstantin
2000
CAN
KOWALCZYK Myles
2000
CAN
RITCHIE Benjamin
2000
USA
DUFF Sam
2000
CAN
VALENTIN Alexander
1999
CAN
WRIGHT Bronson
1993
USA
MEALEY Jake
1998
CAN
MILLER Max
2001
USA
HAFERMAN Eric
1994
USA
KIRSHENBLATT Max
1998
CAN
GRABINSKI Adrien
1999
CAN
FORTIN Alexandre
1997
CAN
GOWER Jack
1994
GBR
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not start 1st run