official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MILLER Andrew
1998
USA
1:59.32
27.57
2
LINDSTOEL Joachim Jagge
1997
NOR
+0.20
29.26
3
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+0.34
30.45
4
GENTILE Crowley
1998
USA
+0.78
34.17
5
KENNEY Patrick
1997
USA
+0.80
34.34
6
WEISEL Kipling
1995
USA
+1.00
36.03
7
DUFFY Drew
1995
USA
+1.33
38.83
7
ALKIER Justin
1998
CAN
+1.33
38.83
9
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
+2.20
46.19
10
DOMONOSKE David
1997
USA
+2.24
46.53
11
SOLBAKKEN Marius
1998
NOR
+2.37
47.63
12
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+2.40
47.89
13
TEFRE Mathias
1999
NOR
+2.49
48.65
14
DESPRES Jack
1998
USA
+3.25
55.08
15
NERSNAES Peder
2000
NOR
+3.39
56.27
16
SHEILS Paul
1997
USA
+3.45
56.77
17
CAMPBELL Payton
1997
USA
+3.74
59.23
18
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
+3.75
59.31
19
YATES Cooper
1997
CAN
+4.18
62.95
20
MCCONVILLE Corey
1997
CAN
+4.26
63.63
21
GONZALEZ Ander
1997
ESP
+4.37
64.56
22
JANCO Cole
1997
USA
+4.66
67.02
23
BOUCHARD Zach
1997
USA
+4.77
67.95
24
GILLIS Joseph
1998
USA
+4.91
69.13
24
COOPER Michael
1997
USA
+4.91
69.13
26
SCHNEIDER Fredi
1999
USA
+5.12
70.91
27
BAILEY Axel
2001
USA
+5.32
72.60
28
CLERMONT Ryan
1997
USA
+5.36
72.94
29
VAN VUUREN Arie
1997
GBR
+5.56
74.63
30
WRIGHT Spencer
1999
USA
+6.04
78.70
31
SELTZER Brian
1999
USA
+7.27
89.11
32
SCHMIDT Ryan
1997
USA
+7.59
91.82
33
WILSON Calvin
1998
USA
+7.69
92.66
34
RIIBER Nikolai
2000
NOR
+7.71
92.83
35
PRICE Matthew
1999
USA
+7.77
93.34
36
MCKIM Liam
1998
USA
+7.97
95.03
37
SAMPSON Mitchell
2000
USA
+8.47
99.27
37
FISCHER Michael
1998
USA
+8.47
99.27
39
BERTRAM Christopher
1997
USA
+10.09
112.98
40
KENDIG Carter
1998
USA
+10.42
115.77
41
KENOSH Tommy
2000
USA
+11.50
124.91
42
VANDERHOEF Otto
1999
USA
+11.60
125.76
43
TABER Benjamin
2000
USA
+12.07
129.74
44
TARANTELLI Uberto
2000
GBR
+14.67
151.75
Did not finish 2nd run
CAREY Cameron
2000
USA
WINGARD Max
1999
USA
DEKKO Zachary
2000
USA
KEARING Henry
1998
USA
GALLAGHER Patrick
1998
USA
NODDINGS Max
2000
USA
HORWITZ Kai
1998
CHI
GUTSTEIN Trent
1998
USA
WILSON Cody
1996
USA
GALLAGHER Christian
1997
USA
COUGHLIN Patrick
2001
USA
STRAUCH Tucker
2000
USA
KANNEGIESER William
1997
USA
JORDAN Colby
1996
USA
WATSON Hunter
1999
CAN
ARMSTRONG Carter
1997
CAN
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
SNYDER Will
1998
USA
HORNBURG Lars
1997
USA
LAZZARI Giovanni
1999
USA
WOOLSON Ian
1999
USA
MARTIN Logan
1997
USA
FORSYTH Jack
2000
CAN
LALONDE Mathys
2000
CAN
KNORPP Griffin
1998
USA
KORNYA William
2000
CAN
TRUDEAU William
1999
USA
MORGAN Chauncey
1999
USA
POITRAS Pierre-Elliot
2001
CAN
KEANE Jack
1998
USA
LANIEL Jeremy
2001
CAN
FUCIGNA Peter
1996
USA
DERWIN Colbey
1997
NZL
LILLEY Austin Michael
1998
USA
SMITH Spencer
1998
USA
FRISK David
1997
SWE
KUUS Karl
1995
CAN
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
MACEDO Michel
1998
BRA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run