official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
JELINKOVA Adriana
1995
NED
2:22.80
6.00
2
HURT A J
2000
USA
+0.29
7.99
3
PETERSON Foreste
1993
USA
+0.82
11.63
4
LYCHE Benedicte Oseid
1994
NOR
+1.21
14.30
5
MCJAMES Megan
1987
USA
+1.23
14.44
6
ROBINSON Alice
2001
NZL
+1.72
17.80
7
MANGAN Patricia
1997
USA
+1.99
19.66
8
REMME Roni
1996
CAN
+2.36
22.20
9
KOMSIC Andrea
1996
CRO
+2.38
22.33
10
VILANOVA Marina
1999
CAN
+2.53
23.36
11
FLECKENSTEIN Stefanie
1997
CAN
+2.77
25.01
12
LAPANJA Lila
1994
USA
+2.92
26.04
12
CURRIE Stephanie
1997
CAN
+2.92
26.04
14
O BRIEN Nina
1997
USA
+3.00
26.59
15
NORBYE Tuva
1996
NOR
+3.06
27.00
16
AASBERG Kristine Fausa
1994
NOR
+3.34
28.92
17
HENSIEN Katie
1999
USA
+3.62
30.84
18
HOLE Kari Bergheim
1992
NOR
+4.13
34.34
19
DECKER Cecily
1998
USA
+4.27
35.30
20
GARTNER Stephanie
1996
CAN
+4.37
35.99
21
CASHMAN Keely
1999
USA
+4.78
38.80
22
LEBBY Stephanie
1997
USA
+5.01
40.38
23
MOORE Kelly
1994
CAN
+5.22
41.82
24
WRIGHT Isabella
1997
USA
+5.54
44.02
25
CUTLER Haley
1997
USA
+5.85
46.15
26
METZGER Camryn
1999
CAN
+6.02
47.31
27
WILLINGER Georgia
1997
NZL
+6.41
49.99
28
GRAY Cassidy
2001
CAN
+7.02
54.18
29
HENRY Mia
1996
CAN
+7.42
56.92
30
MCCARTHY Jocelyn
1996
CAN
+8.61
65.09
31
NATALENKO Kristina
1999
CAN
+8.64
65.29
32
SMITH Erin
1999
USA
+9.01
67.83
32
GRIGG Eliza
1996
NZL
+9.01
67.83
34
MACDONALD Frances
1999
CAN
+9.50
71.20
35
MELINCHUK Hannah
1996
CAN
+9.89
73.87
36
GERRARD Olivia
1998
USA
+9.94
74.22
37
COOPER Yasmin
1998
GBR
+10.71
79.50
38
TIMMERMANN Claire
2000
CAN
+11.01
81.56
39
RENZONI Ella
2000
CAN
+12.37
90.89
40
BRANDT Taylor
2000
USA
+13.45
98.30
41
HASLAU Jessica
1992
AUS
+13.56
99.06
42
PAVELICH Gretchen
2000
USA
+13.76
100.43
43
VAN SOEST Katrina
1999
CAN
+15.02
109.08
44
WOLD Tegan
2001
USA
+15.14
109.90
45
NEU Magnolia
2000
USA
+15.29
110.93
46
FLECKENSTEIN Katie
1999
CAN
+15.64
113.33
47
HOLM Anneli
2000
USA
+15.65
113.40
48
COMEAU Charlie
2001
CAN
+15.70
113.75
49
CUNNINGHAM Haley
2001
CAN
+16.42
118.69
50
BROWN Rebecca
1997
AUS
+16.64
120.20
51
HARRISON Abby
1999
CAN
+18.60
133.65
52
DENNEY Cayla
2001
CAN
+19.84
142.16
53
CLARKE Nicole
1999
CAN
+22.30
159.04
54
SALVERDA Sydney
1999
CAN
+23.06
164.25
55
RUTTER Karleen
1999
CAN
+23.60
167.96
56
GOOCH Camryn
2001
CAN
+23.91
170.09
57
SOETAERT Kjeryn
1999
CAN
+24.98
177.43
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
CARVER Isabella
2000
CAN
HILL Alyssa
2001
CAN
FAUCHER Dorothee
2000
CAN
HUME Helen
1999
CAN
CLEMENT Justine
1999
CAN
MASON Sydney
2000
CAN
VESTERSTEIN Kaitlyn
1999
USA
TOMKINSON Lily
1997
AUS
LEVER Beatrix
1998
CAN
SCARPA Allegra Carlotta
1998
ITA
DLOUHY Alexa
1996
CAN
PROFITT Stephanie
1999
CAN
UTTER Hannah
1999
USA
RESNICK Allie
2001
USA
PARKER Kathryn
1998
AUS
ENGLISH Francesca
1997
USA
MOHAGEN Julie Flo
1996
NOR
JEWETT Abi
2000
USA
STIEGLER Resi
1985
USA
WILKINSON Alix
2000
USA
SMART Amelia
1998
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run