official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
FUCIGNA Peter
1996
USA
1:36.29
31.96
2
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+0.01
32.03
3
MORSE Sam
1996
USA
+0.17
33.23
4
KEANE Jack
1998
USA
+0.54
36.00
5
FRISK David
1997
SWE
+0.76
37.64
6
SLATTERY Logan
1997
USA
+0.82
38.09
7
WILSON Matthew
1998
USA
+0.88
38.54
8
AUSTIN Matt
1999
USA
+1.15
40.56
9
KEANE Brendan
1999
USA
+1.26
41.38
10
GILE Bridger
1999
USA
+1.43
42.65
11
BRAYTON Hunter
1999
USA
+1.84
45.72
12
DILLING Jacob
1999
USA
+1.91
46.24
13
MACALUSO Matthew
1999
USA
+1.99
46.84
14
LILLEY Austin Michael
1998
USA
+2.24
48.71
15
GILLIS Joseph
1998
USA
+2.73
52.37
16
SCHNEIDER Fredi
1999
USA
+2.89
53.57
17
OSSELAER Ian
1998
USA
+2.93
53.87
18
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+3.05
54.77
19
TORIBIO Devon
1999
USA
+3.11
55.21
20
SNYDER Will
1998
USA
+3.48
57.98
21
FERRI Paul
1999
USA
+3.51
58.21
22
GENTILE Crowley
1998
USA
+3.74
59.93
23
BERTRAM Christopher
1997
USA
+4.21
63.44
24
PRETTI Winston
1999
USA
+5.29
71.52
25
SEYMOUR Trey
2000
USA
+7.08
84.90
26
SEYMOUR Jett
1998
USA
+7.44
87.59
27
RYAN Elliot
1999
USA
+7.68
89.39
28
MARTIN Max
2000
USA
+9.05
99.63
29
STAHLA Jack
2000
USA
+9.73
104.72
30
MCKIM Liam
1998
USA
+9.76
104.94
31
BATHUM Blake
2000
USA
+10.34
109.28
32
OTTLEY Patrick
1999
USA
+10.92
113.61
33
PUCKETT Cole
2000
USA
+11.03
114.44
34
CALVIN Barrett
2000
USA
+11.57
118.47
35
HUMPHREYS R J
1998
USA
+11.66
119.15
36
BOCOCK Scott
2000
USA
+12.55
125.80
37
MCKENZIE Angus
2000
AUS
+12.70
126.92
38
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+12.81
127.75
39
MORGAN Chauncey
1999
USA
+20.67
186.52
Did not finish 2nd run
DEKKO Zachary
2000
USA
FLAHERTY Charles
2000
PUR
LANG Charlie
2000
USA
OXLEY Nelson
2000
USA
STRAUCH Tucker
2000
USA
MCCLURE Yuri
1998
USA
PALCHAK Cole
2000
USA
PRINCE-JUDD Dashiell
2000
USA
HARTNETT Marc
1999
FRA
BRYAN Lucien
1999
USA
KEARING Henry
1998
USA
GAVETT Tim
1998
USA
BENEY William
1999
USA
RITCHIE Benjamin
2000
USA
WILSON Calvin
1998
USA
ANDERSON Tommy
1998
USA
MCKIM Shamus
1999
USA
LANGE Colby
1999
USA
ARVIDSSON Erik
1996
USA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
LEBLANC Gus
2000
USA
FANCHER Burke
2000
USA
JONES Crawford
1999
USA
RYAN Bobby
1999
USA
COTE Matthieu
2000
USA
ILIES Vlad Maximilian
1999
ROU
WETZEL Tyler
1998
USA
JOHNSON David
1999
USA
ELDER Andrew
1998
USA
DESPRES Jack
1998
USA
EDELMAN Dexter
1999
USA
BLACKBURN John
1998
USA
LAZZARI Giovanni
1999
USA
COLLINI Filippo
2000
ITA
RODRICK Hunter
1998
USA
CAIN Cameron
1998
USA
KNORPP Griffin
1998
USA
DERWIN Colbey
1997
NZL
KENNEY Patrick
1997
USA
YATES Cooper
1997
CAN
ALKIER Justin
1998
CAN
MACEDO Michel
1998
BRA
YOUNG Joseph
1996
CAN
RADAMUS River
1998
USA
WINTERS Luke
1997
USA
SMITH Spencer
1998
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run