official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SLATTERY Logan
1997
USA
1:40.55
34.21
2
LEBLANC Nicolas
1997
CAN
+0.03
34.43
3
MCCONVILLE Corey
1997
CAN
+0.04
34.50
4
YATES Cooper
1997
CAN
+0.55
38.20
5
MACEDO Michel
1998
BRA
+0.72
39.44
6
DERWIN Colbey
1997
NZL
+1.26
43.36
7
GENTILE Crowley
1998
USA
+1.56
45.54
8
GIARD-GAUTHIER Thomas
2002
CAN
+1.71
46.62
9
DELMAS-FRENETTE Guillaume
2000
CAN
+2.22
50.33
10
COULET Gabriel
1994
FRA
+2.34
51.20
11
SELTZER Brian
1999
USA
+2.36
51.34
12
PERRON-WOJCIK Louis
1999
CAN
+2.70
53.81
13
VALENTIN Alexander
1999
CAN
+2.75
54.18
14
FORTIN Alexandre
1997
CAN
+2.95
55.63
15
TOWNSEND Michael
1996
USA
+2.99
55.92
16
GONEAU Jacob
2002
CAN
+3.17
57.22
17
DE VARENNES Gabriel
2000
CAN
+3.24
57.73
18
BLANCHARD Felix
1998
CAN
+3.27
57.95
19
LALIBERTE Felix
1996
CAN
+3.55
59.98
20
HANCOCK Andrew
1996
USA
+4.30
65.43
21
PARADIS Olivier
1999
CAN
+4.37
65.94
22
DESPRES Jack
1998
USA
+5.45
73.78
23
TREMBLAY Raphael
2000
CAN
+6.63
82.34
24
CADARIU Sasha
1998
GER
+7.48
88.52
25
TREMBLAY-PERRON Benjamin
2000
CAN
+7.89
91.49
26
WILSON Calvin
1998
USA
+8.07
92.80
27
L ECUYER Clement
2001
CAN
+8.48
95.78
28
CORBEIL-SAVAGE Julien
1998
CAN
+11.81
119.95
29
TRUDEAU Brenden
2001
CAN
+13.53
132.44
30
BRUNET Edouard-Williams
1998
CAN
+14.36
138.46
31
DUFRESNE Thomas
1997
CAN
+16.43
153.49
32
COURY Zachary
1998
USA
+17.29
159.74
33
COTE Gabriel
1991
CAN
+17.65
162.35
34
DEMERS Emile
1996
CAN
+18.03
165.11
35
CHENEVERT Alexandre
1999
CAN
+19.65
176.87
36
COJOCARU Andrei
2000
CAN
+20.62
183.91
37
PILOTE Leo
1999
CAN
+20.80
185.22
38
VINET Julien
1997
CAN
+23.12
202.06
39
BOSTYN Florian
2000
FRA
+27.19
231.61
40
TRUDEAU Alexandre
1996
CAN
+28.92
244.17
41
KALFON Stanislas
1999
FRA
+29.56
248.82
42
MICHOT Alexis
FRA
+56.34
443.24
43
TRIAY Alejandro
1998
ESP
+1:01.23
478.74
Did not finish 2nd run
RICAUD Loic
1997
CAN
LEBLANC Charles-Etienne
2001
CAN
DORFMAN Robert
1998
GBR
MAHEUX Francois
2002
CAN
DESILETS Elie
2000
CAN
LARIVEE Justin
2000
CAN
BEYRIES Emile
2002
CAN
MCCLURE Yuri
1998
USA
NORTON Jack
1998
CAN
GONZALEZ Ander
1997
ESP
VAN VUUREN Arie
1997
GBR
ALLARD Jean-Christophe
1996
CAN
DYMOND Cameron
1998
CAN
AUSTIN Matt
1999
USA
GONEAU William
1999
CAN
MCKIM Shamus
1999
USA
QUEZEL Lambert
1996
CAN
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
DAOUST Thierry
1994
CAN
FONTAINE Thomas
2002
CAN
CHARTRAND-OBEROI Olivier
1999
CAN
CIPELLETTI Nicolas
2000
CAN
LEBLANC Emile
1998
CAN
GILMOUR Luka
2001
CAN
ARNOUK Cesar
2000
LBN
TURMEL Edouard
2002
CAN
BRIERE Sebastien
1998
CAN
GRANGER Samuel
2001
CAN
CAILLE Tristan
1999
CAN
LACHAPELLE Felix-Antoine
2000
CAN
LEBEAU Patrick
2002
CAN
EMOND Antoine
2000
CAN
BENNETT Justin
2001
CAN
COTE Thomas
1997
CAN
CHEN Gavin Llorens
1996
PHI
OSTOJIC Nicholas
2001
CAN
WEIL Anthony
2001
CAN
COURVILLE Frederic
1997
CAN
QUIRION Louis-Philippe
2001
CAN
TRUDEL Jordann
1995
CAN
ROY Simon-Olivier
2002
CAN
MATHIEU Benjamin
1999
CAN
MORIN Charles
1998
CAN
MAYNE Zachary
1999
CAN
KEARING Henry
1998
USA
LATULIPPE Louis
2002
CAN
CAMPBELL Pate
1997
USA
HARTNETT Marc
1999
FRA
GALLAGHER Patrick
1998
USA
KORNYA William
2000
CAN
KENDIG Carter
1998
USA
BAMBER Moro
2001
USA
ARMSTRONG Carter
1997
CAN
LAMHAMEDI Sami
1997
MAR
LANIEL Jeremy
2001
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run