official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NORRIS Kieran
1995
IRL
1:21.94
46.13
2
ZULAUF Gael
2000
SUI
+1.27
57.29
3
WIGGENHAUSER Sandro
1997
SUI
+1.67
60.80
4
CUCHE Remi
2000
SUI
+2.15
65.02
5
WILLS Angus
1999
GBR
+2.17
65.20
6
WORRELL Zane
2001
USA
+2.27
66.08
7
MESOT Quentin
1998
SUI
+2.33
66.60
8
COMETTA Patrick
1996
SUI
+2.78
70.56
9
CORTHAY Emric
2001
SUI
+2.83
71.00
10
MEYER Gaetan
1999
SUI
+3.09
73.28
11
AMSTUTZ Matteo
2000
SUI
+3.32
75.30
12
MOSER Andri
2001
SUI
+3.43
76.27
13
SCHARAPAN Jules
1995
FRA
+3.50
76.88
14
KEJVAL Martin
1995
CZE
+3.53
77.15
15
BLANC Florent
2000
SUI
+3.54
77.24
16
TODD-SAUNDERS Samuel
1996
GBR
+3.63
78.03
17
GAUTHIER Romain
2000
FRA
+3.83
79.78
17
MAILLARD Arthur
1998
SUI
+3.83
79.78
19
BRISSEAU Antoine
2001
FRA
+4.10
82.16
20
CANT Callum
2001
SUI
+4.15
82.60
21
PECHOUX Tanguy
2001
FRA
+4.33
84.18
22
DOYLE Jake
2001
GBR
+4.70
87.43
23
KARAVASILI Leonidas
1999
GBR
+5.72
96.39
24
O NEILL Jack
1999
GBR
+5.98
98.68
25
CHAPMAN Lloyd
1999
GBR
+6.02
99.03
26
HEGINBOTHAM Matthew
2000
GBR
+6.06
99.38
27
MUNDAY William
2000
GBR
+8.18
118.01
28
FRACHEBOUD Bastien
1999
SUI
+10.64
139.62
29
COLLET Leo
2001
SUI
+12.36
154.74
30
BELLMAN Piers
1999
GBR
+12.72
157.90
31
OKUMA Osamu
2000
GBR
+13.22
162.29
32
LOWE Jordan
1998
FRA
+13.26
162.64
33
BRERA Roberto
2001
ITA
+14.93
177.32
34
D ARCY NESBIT Hugo
2001
GBR
+16.18
188.30
35
VIOLON Jules
2001
SUI
+16.74
193.22
36
HUMPHREYS Charles
2001
GBR
+19.83
220.37
37
VANS AGNEW Harvey
2000
GBR
+21.10
231.53
38
PRICE Joshua
2001
GBR
+24.04
257.37
39
RILEY Mitchell
2001
AUS
+25.40
269.32
40
BACHMANN Alexandre
2000
SUI
+26.86
282.15
41
FREEMAN Edward
1989
GBR
+27.02
283.55
42
HALL Mark
1964
GBR
+31.84
325.91
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
OSMOND Cosmo
2001
GBR
EVANS Harrison
2000
GBR
BATMALE Theo
2001
FRA
FLUCK Adam
2001
GBR
THOMPSON Jordan
1999
AUS
SANDRA Baptiste
2000
FRA
ROBERTSON Ewan
2001
GBR
WOOD Edmund
1999
GBR
HUDSON Tom
2001
GBR
CLARKE Callum
2001
GBR
IMSENG Severin
2001
SUI
TROUP Kieran
2000
GBR
WEEKS Oliver
2001
GBR
FREYENMUTH Nils
1998
SUI
CARSON Samuel
1999
GBR
CALCAVECCHIA Alexis
1997
FRA
CHRISTEY David
1999
GBR
FARREN Rory
1998
GBR
THUERIG Robin
1997
SUI
MONNIER Leo
2000
SUI
BLOM Morris
2000
SUI
MONNEY Alexis
2000
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
MARINO Nicolo
2000
ITA
MICHAUD Bastien
1999
FRA
GAMBA Francesco
2000
ITA
HAYWARD Euan
1999
GBR
PRESSENDO Davide
1991
ITA
MALABAILA Filippo
2000
ITA
CORAGLIA Gianluca
1999
ITA
BREESE Nathan
1999
GBR
FERRARO Luca
1998
ITA
NICOTERA Matteo
2000
ITA
HERGER Bjoern
1999
SUI
HERRMANN Luc
2000
SUI
CASALINO Gabriele
2000
ITA
BATTAGLINI Jacopo
2000
ITA
LIORE Matteo
1998
ITA