official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
VOELLO Gustav Rosberg
1999
NOR
1:33.51
25.09
2
BRAATHEN Lucas
2000
NOR
+0.19
26.55
3
STRAND Andreas
1998
NOR
+0.53
29.17
4
KINDEM Kaspar
2000
NOR
+0.82
31.40
5
MCGRATH Atle Lie
2000
NOR
+0.87
31.79
6
TEFRE Mathias
1999
NOR
+0.88
31.87
7
NORMANNSETH Wilhelm
2000
NOR
+0.94
32.33
8
SANDERBERG Olav Engelhardt
1997
NOR
+1.18
34.18
9
BREIVIK Odin Vassbotn
1998
NOR
+1.22
34.48
10
SOLBAKKEN Mikkel
1999
NOR
+1.28
34.95
11
BRAKESTAD Marius
2000
NOR
+1.53
36.87
12
POTH Robert
1997
GBR
+1.60
37.41
13
NERSNAES Peder
2000
NOR
+2.08
41.11
14
JOESSUND Karl-Erik
2000
NOR
+2.21
42.11
15
MJELDE Joachim
1999
NOR
+2.34
43.11
16
BAKKE Jakob
1999
NOR
+2.57
44.88
17
WEMBSTAD Jesper
1998
NOR
+2.90
47.42
18
VORRE Marcus
1998
DEN
+2.96
47.88
19
FAUSA Louis Gustav
2000
NOR
+3.09
48.88
20
SOLBAKKEN Marius
1998
NOR
+3.24
50.04
21
BERG Nikolai
1999
NOR
+3.58
52.65
22
RIUS GIMENEZ Alex
1998
AND
+3.72
53.73
23
STAUTLAND Aidan
1998
NOR
+4.38
58.81
24
KVENO Eirik Ranheim
2000
NOR
+4.55
60.12
25
NILSEN Sivert Green
1998
NOR
+5.04
63.90
26
SUAREZ PEREZ Pol
1999
AND
+5.23
65.36
27
HOEL Christian Owesen
2000
NOR
+5.98
71.13
28
MILANESI Alessandro Martino
2000
ITA
+6.01
71.37
29
HANSEN Odin Mehl
1999
NOR
+6.02
71.44
30
BACHE-WIIG Andreas
2001
NOR
+6.17
72.60
31
SMITH Andreas Unhjem
2000
NOR
+6.45
74.75
32
TROYER Stockton
1997
USA
+6.46
74.83
33
WAHLQVIST Filip
2001
NOR
+6.60
75.91
34
BROENDMO Jon Gunnar
2000
NOR
+6.78
77.29
35
MATHIESEN Jens-Christian
1999
NOR
+6.84
77.76
35
GUNLEIKSRUD Halvor Hilde
2000
NOR
+6.84
77.76
37
OESTBY Vermund
2000
NOR
+7.32
81.45
38
NORDBY Eskil Thormodsen
2001
NOR
+7.44
82.38
39
LARSEN Mads
1999
NOR
+7.45
82.45
40
JOHANSEN Alexander
1998
NOR
+7.51
82.91
41
OESTHEIM Egil Markus
1999
NOR
+7.68
84.22
42
THALBERG Kristian
2000
NOR
+7.75
84.76
43
JOERGENSEN Leopold
2000
NOR
+8.20
88.23
44
FINNE Carl
2001
NOR
+8.32
89.15
45
LOPEZ DOVINA Lucas
1999
AND
+8.47
90.31
46
SOEVIK Christian Oliveira
2001
NOR
+8.71
92.15
47
AAGESEN Tinius
2001
NOR
+9.19
95.85
48
JOHNSEN Vegard
2000
NOR
+9.40
97.47
49
STENERSEN Sivert
2000
NOR
+9.66
99.47
50
WAVOLD Oskar Emil
1999
NOR
+9.67
99.55
51
NERGAARD Karl Kristian
2001
NOR
+9.82
100.70
52
ANGELINI Luca
1999
ITA
+10.00
102.09
53
HERLAND Oskar Braathen
2001
NOR
+10.07
102.63
54
OKSHOLM Thor
1999
DEN
+10.22
103.78
55
OERNES Mathias Solheim
2001
NOR
+10.33
104.63
56
FOSSEIDBRAATEN Johan
2000
NOR
+10.36
104.86
57
SLETTALOEKKEN Joergen
2001
NOR
+10.50
105.94
58
AMDAHL Andreas
2001
NOR
+10.54
106.24
59
NAESS Iver Cornelis Walday
2001
NOR
+10.66
107.17
60
ONSTAD Tidemann
2000
NOR
+11.53
113.87
61
SKYRUD Magnus
2000
NOR
+11.57
114.18
62
TAKLO Jorgen Aaroen
2001
NOR
+11.84
116.25
63
TORNO Francesco Maria
2000
ITA
+12.05
117.87
64
FITZGERALD Rory
2000
GBR
+12.83
123.88
65
GILLARD Thomas
2001
NZL
+14.76
138.74
66
RAGGAN Jeppe Holm
2001
DEN
+15.15
141.74
67
STEEN OLSEN Alexander
2001
NOR
+15.88
147.36
68
WALKER UTHEIM Harald
2001
GBR
+16.61
152.98
69
CHIOLINI Giovanni
2000
ITA
+16.93
155.45
70
OEVERAAS Martin
2001
NOR
+17.06
156.45
71
BJERKAAS Nicolai
2001
NOR
+20.30
181.39
72
JOHANSEN Sebastian
2001
NOR
+22.09
195.18
73
HARTWIG Magnus Hesjedal
2001
NOR
+43.53
360.26
Did not finish 2nd run
SEHM Kasper
2001
NOR
RESNIK Arne
2001
SLO
KIRKEBOEEN Mikkel
2001
NOR
TRSAN Tim
2001
SLO
ZIMMER Oscar
2001
NOR
SOLLI Robin
2001
NOR
HALBJOERHUS Jeger Groethe
2001
NOR
LOEDEMEL Odin
1999
NOR
ERGUIN Mikel
2000
ESP
DYRSTAD Sigurd
1999
NOR
BARMAN-JENSSEN Herman
2000
NOR
LOSS Daniels
2000
LAT
DANIELSEN Ulrik Rykhus
2000
NOR
TANGEN-PEDERSEN Magnus
1999
NOR
FELDE Reiel Daling
2000
NOR
EVJEN Haakon
1997
NOR
BREIVIK Joergen Hedenstad
2000
NOR
STAURSET Isak
1999
NOR
ESPE Martin
1999
NOR
ANTONSEN Fredrik Lolland
1999
NOR
FALKSETE Esten Riise
1997
NOR
STEINWALL Filip
1997
SWE
RUPNIK Matevz
1997
SLO
KRALJ Zan
1997
SLO
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
SILSET Christoffer Westerby
2001
NOR
LANGAARD Mons
2001
NOR
LARSEN Tellef Fladmark
2000
NOR
BERGMANN Felix
2001
NOR
SCHANKE ASK Hans Kristian
2001
NOR
HARTWIG Andreas Hesjedal
2001
NOR
ROEYNSTRAND Johan
2000
NOR
DRAGESET Jonas Henden
2000
NOR
NORNES Thomas
2000
NOR
PILVIK Haakon Aadu
2000
NOR
ALLIOD Andre
1999
ITA
FINNE Torkild
1999
NOR
AAMBAKK Sondre Rekkedal
2000
NOR
BJORDAL Kristian August
1999
NOR
RANDO Marco
1998
ESP
RIIBER Nikolai
2000
NOR
RUUD Mats
1998
NOR
GONZALEZ Ander
1997
ESP
MOELLER Fredrik
2000
NOR
FOSHEIM Sigurd
1999
NOR
NORUM Elias
1998
NOR
SPILAR Zan
1997
SLO
NILSSON Didrik
1997
SWE
BYE Ludvig Stamnes
1998
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run