official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
1:29.44
39.62
2
KASHINTCEV Artem
1999
RUS
+0.39
42.80
3
MOSESOV Gleb
1998
RUS
+0.64
44.84
4
OVCHINNIKOV Aleksey
1997
RUS
+1.06
48.27
5
ENDZHIEVSKIY Anton
1996
RUS
+1.55
52.27
6
DRUGOV Yuriy
1995
RUS
+1.79
54.23
7
PYSHKIN Dmitrii
2000
RUS
+1.98
55.78
8
ZVERIAN Roman
2002
RUS
+2.21
57.66
9
ZHUDIN Oleg
1999
RUS
+2.27
58.15
9
OSIPOV Vladislav
1999
RUS
+2.27
58.15
11
MIKHAILOV Aleksandr
2001
RUS
+2.51
60.11
12
SIMONOV Daniil
1998
RUS
+2.56
60.51
13
KUDRIAVTCEV Aleksandr
2001
RUS
+2.57
60.60
14
LI Sergey
2002
RUS
+2.58
60.68
15
KOTLOVSKIY Vladimir
2002
RUS
+2.59
60.76
16
KAZAKOV Kirill
2000
RUS
+2.60
60.84
17
MOGILIUK Aleksandr
2001
RUS
+2.71
61.74
18
CHENTSOV Ivan
1998
RUS
+2.95
63.70
19
PONKIN Pavel
2003
RUS
+2.97
63.86
20
CHELMAKIN Semen
2003
RUS
+3.02
64.27
21
CHERNOV Nazar
2001
RUS
+3.21
65.82
22
KRAVCHENKO Grigory
2002
RUS
+3.55
68.59
23
SVITKOV Gennadiy
1997
RUS
+3.84
70.96
24
TENISHEV Danila
2001
RUS
+4.32
74.88
25
BURMISTROV Evgeny
2000
RUS
+5.11
81.33
26
MELCHAKOV Valeriy
2001
RUS
+5.23
82.31
27
CHERNYSHOV Pavel
2003
RUS
+5.66
85.82
28
SHISHKIN Vitaly
2002
RUS
+5.79
86.88
29
BUGAEV Kirill
2003
RUS
+5.86
87.45
30
DANOV Sergey
1997
KAZ
+6.08
89.24
31
SITCHIKHIN Maksim
2002
RUS
+6.29
90.96
32
DZHIOEV Kirill
1999
RUS
+6.61
93.57
33
FEDORIAN Fedor
2002
RUS
+6.62
93.65
34
MELBARD Egor
2003
RUS
+6.93
96.18
35
SEMENOV Artemij
2003
RUS
+7.46
100.51
36
KARYSHEV Lev
2002
RUS
+7.75
102.87
37
NAUMOV Sergei
1999
RUS
+8.05
105.32
38
AGAFONOV Vsevolod
2003
RUS
+8.23
106.79
39
IVANOV-POLIAKOV Evgenii
2001
RUS
+8.70
110.63
40
KORYAKOV Dmitrii
2003
RUS
+9.11
113.97
41
DOMNIN Danil
2003
RUS
+10.11
122.14
42
SIDORENKO Eduard
2003
RUS
+10.63
126.38
43
DROBYSHEV Aleksandr
2003
RUS
+10.66
126.63
44
DOLZHIKOV Dmitrii
2003
RUS
+10.87
128.34
45
STEPANOV Nikita
2003
RUS
+11.06
129.89
46
TARASOV Dmitriy
2000
RUS
+11.24
131.36
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
BOGOMOLOV Yurij
2002
RUS
KHE Artem
2003
RUS
ALIEV Emil
2003
RUS
TEREKHOV Nikita
2001
KAZ
POTEYEV Artem
2003
RUS
KOLYVANOV Andrej
2003
RUS
LETAEV Daniil
2003
RUS
VASILEV Daniil
2002
RUS
SMORODIN Vladimir
2003
RUS
SENCHENKO Andrey
2003
RUS
FEDOROV Gleb
2003
RUS
SYSSOYEV Danil
1999
KAZ
SAZONOV Egor
2000
RUS
TRYASOV Leonid
2000
RUS
Disqualified 1st run
Did not start 1st run