official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ZLATKOV Kamen
1997
BUL
2:16.18
39.95
2
MATHERS Jeremy
2001
USA
+0.36
42.62
3
NARDI Tommaso
1999
ITA
+0.47
43.44
4
TAPANAINEN Jaakko
2002
FIN
+0.70
45.14
5
CANCLINI Tommaso
1999
ITA
+0.77
45.66
6
GRAVIER Tiziano
2002
ARG
+0.83
46.11
7
SZOLLOS Barnabas
1998
ISR
+0.92
46.77
8
DE ZANNA Elia
2002
ITA
+0.93
46.85
9
GARAY Aingeru
1998
ESP
+1.05
47.74
10
SZOLLOS Benjamin
1996
ISR
+1.13
48.33
11
GABRIEL GUTIERREZ Bartumeu
2000
AND
+1.20
48.85
12
KIRCHEBNER Kevin
2002
AUT
+1.22
49.00
13
MCADAM Hugh
2000
AUS
+1.41
50.41
14
WINZELY Daniel
2002
AUT
+1.46
50.78
15
SKOREPA Jan
1996
CZE
+1.53
51.30
16
POHJOLAINEN Jesper
2001
FIN
+1.68
52.41
17
COMERFORD Cormac
1996
IRL
+1.78
53.15
18
KNOLLSEISEN Tobias
1998
ITA
+1.79
53.23
19
DORN Carlo
1998
GER
+1.80
53.30
20
HACKL Noah
1999
AUT
+1.83
53.52
20
TODD-SAUNDERS Samuel
1996
GBR
+1.83
53.52
22
TRIULZI Jordi M.
2001
ESP
+2.06
55.23
23
PARAZETTE Oliver
2002
USA
+2.13
55.75
24
STOILOV Konstantin
2002
BUL
+2.14
55.82
25
VALLECILLO Juan Pablo
1999
ARG
+2.44
58.05
26
CASAGRANDE Tommaso
2000
ITA
+2.66
59.68
27
CORNELLA GUITART Xavier
2001
AND
+2.89
61.38
28
TOLA Erjon
1986
ALB
+2.91
61.53
29
URY Balint
2003
HUN
+2.92
61.61
30
ARMSTRONG Carter
1997
CAN
+3.06
62.64
31
GROSSMAN Buey
2002
USA
+3.25
64.05
32
ZLATKOV Kalin
2001
BUL
+3.29
64.35
33
AINSLIE Rowen
2001
USA
+3.97
69.39
34
SNYDER Bennett
2001
USA
+4.30
71.84
35
IACOBELLI Cooper
2001
USA
+4.65
74.44
36
BACHER Jonas
2002
ITA
+5.02
77.18
37
KLAMMER Fabian
2002
AUT
+5.35
79.63
38
PENNINGTON Trent
2002
USA
+5.39
79.93
39
BEBENEK Szymon
1998
POL
+5.41
80.07
40
DYRBYE Casper
1996
DEN
+5.51
80.82
41
SARTORI Gabriele
2001
ITA
+5.52
80.89
42
STEFANESCU Alexandru Stefan
1999
ROU
+5.75
82.60
43
QERIMI Kevin
2004
ALB
+6.05
84.82
44
HOPFGARTNER Raffael
2003
ITA
+6.38
87.27
45
OBEREGGER Matthias
2001
ITA
+6.61
88.97
46
FEASEY Willis
1992
NZL
+7.17
93.13
47
LAMP Emanuel
2004
ITA
+7.42
94.98
48
ZANDOMENI Augusto
2003
ARG
+7.47
95.35
49
STANESCU Andrei Tudor
2003
ROU
+7.57
96.09
50
DANCIU Raul
2000
ROU
+8.10
100.02
51
DICKSON SOMMERS Rodolfo Roberto
1997
MEX
+8.52
103.14
52
KALELA Akseli
1999
FIN
+8.68
104.33
53
LEONETTI Ezio
2002
ALB
+8.70
104.47
54
MUIGG Manuel
2004
AUT
+9.23
108.41
55
BLOOM Ryan
2001
GBR
+11.73
126.95
56
HOZMANN Rudolf
2004
HUN
+11.98
128.80
57
WILLE Felix
2004
AUT
+13.68
141.41
58
GATTI Matteo
2001
SMR
+14.74
149.27
59
TAMAGNINI Alberto
2002
SMR
+16.87
165.07
60
BRANCAL Ricardo
1996
POR
+18.35
176.05
Did not finish 2nd run
VANNUCCI Enrico
2004
SMR
LAUGHLAND Max
2004
GBR
BRUNNER Vincenz
2004
GER
BESZTERCZEY Kristof
2003
HUN
VALERI David
2000
HUN
OBERHAMMER Michael
2001
ITA
SARCHETT Ryder
2003
USA
CHRISTEY David
1999
GBR
BALDO Giorgio
2003
ITA
MARTIGNAGO Luca
2002
ITA
HORWITZ Kai
1998
CHI
GALLINA Simone
2000
ITA
PIZZATO Matteo
2000
ITA
LALONDE Mathys
2000
CAN
MAMMARELLA Goffredo
2001
ITA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
UPTON Jack
2004
GBR
LADSTAETTER Giacomo
2004
AUT
YUNG Hau Tsuen Adrian
2004
HKG
CASE Toby
2002
GBR
LINSE Aleix
2001
NED
PEINTNER Andrae
2002
ITA
TERZIC Dino
2000
BIH
BOECK Niklas
2003
AUT
LATULIPPE Louis
2002
CAN
MIKA-CORTOLEZIS Jonathan
2003
AUT
MINTEGUI Ander
2003
ESP
MOZEN Isaac
2001
USA
KINSELLA Kellen
2001
USA
BOWERS Jack
2000
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run