official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
MATT Mario
1979
AUT
1:31.08
7.27
2
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+0.56
10.84
3
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.17
14.72
4
SEER Florian
1976
AUT
+1.96
19.75
5
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+2.08
20.52
6
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
+2.31
21.98
7
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+2.38
22.43
8
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.39
22.49
9
ERTL Andreas
1975
GER
+2.50
23.19
10
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+2.54
23.44
11
REITER Hannes
1981
AUT
+2.54
23.44
12
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
+2.66
24.21
13
MARINAC Martin
1979
AUT
+2.90
25.74
14
ALSTER Christoph
1980
AUT
+3.33
28.48
15
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+3.39
28.86
16
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+3.80
31.47
17
DREIER Christoph
1981
AUT
+3.83
31.66
18
GSTATTER Manfred
1979
AUT
+4.43
35.48
19
BECHTER Patrick
1982
AUT
+4.49
35.86
20
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+4.55
36.24
21
STAMPFER Marco
1981
AUT
+4.58
36.44
22
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+4.91
38.54
23
BRAND Bjoern
1979
SUI
+5.16
40.13
24
FRANK Andreas
1982
AUT
+5.18
40.26
25
BOTTOLLIER Marc
1979
FRA
+5.35
41.34
26
MARSHALL Jesse
1980
USA
+5.61
42.99
27
SILLER Matthias
1982
AUT
+5.73
43.76
28
MARSCHNIG Claus
1982
AUT
+6.40
48.03
29
SCHWARZLMUELLER Gottfried
1981
AUT
+6.75
50.25
30
MOSER Stefan
1981
AUT
+6.98
51.72
31
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
+7.37
54.20
32
MCMILLAN Paul
1983
GBR
+7.79
56.88
33
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
+7.93
57.77
34
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+7.95
57.90
35
KAMMERLANDER Martin
1979
AUT
+7.96
57.96
36
NEUMAYER Gerhard
1980
AUT
+7.97
58.02
37
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+8.29
60.06
38
REITER Thomas
1981
GER
+8.32
60.25
39
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+8.49
61.33
40
HOLZMEISTER Martin
1982
AUT
+8.73
62.86
41
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+8.83
63.50
42
HOELLWARTH Daniel
1983
AUT
+9.03
64.77
43
KEDRIN Maxim
1982
RUS
+9.05
64.90
44
BRANDAUER Anton
1982
AUT
+9.37
66.94
45
FIEGL David
1982
AUT
+9.86
70.06
46
FROEIS Alexander
1981
AUT
+9.88
70.19
47
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+10.31
72.92
48
TROJER Thomas
1983
AUT
+10.35
73.18
49
DRAKE Peter D
1982
USA
+10.50
74.13
50
POLSTER Daniel
1983
AUT
+10.92
76.81
51
HINTERBERGER Werner
1983
AUT
+10.99
77.25
52
HEREGGER Bjoern
1982
AUT
+11.07
77.76
53
KORNBERGER Siegfried
1982
AUT
+12.12
84.45
54
SPIES Georg
1983
AUT
+12.69
88.08
55
SCHWIENBACHER Markus
1983
ITA
+13.02
90.18
56
DADIE Andrea
1981
ITA
+13.65
94.19
57
BERTHOD Marc
1983
SUI
+13.75
94.83
58
DJORDJEVIC Marko
1978
JUG
+13.81
95.21
59
RILEY IV Nelson S
1983
USA
+14.29
98.27
60
DORFMANN Andreas
1983
ITA
+14.38
98.84
61
HART Justin
1982
USA
+14.43
99.16
62
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
+15.00
102.79
63
SPERANZA Manuel
1982
ITA
+15.12
103.55
64
HOPFGARTNER Alfred
1983
AUT
+15.37
105.15
65
HANAUSEK Mario
1984
AUT
+18.20
123.17
66
BAZELL Andri
1980
SUI
+19.18
129.41
67
GINI Marc
1984
SUI
+19.36
130.56
68
CUTOVIC Stevan
1984
JUG
+20.40
137.18
69
PLAICKNER Guenther
1984
ITA
+20.68
138.96
70
SCHAFFERER Marco Johan
1984
BIH
+21.84
146.35
71
VOS Maarten
1982
NED
+21.90
146.73
72
BARBAI Aron
1980
HUN
+22.62
151.31
73
DORS Dinars
1983
LAT
+26.61
176.72
74
VUCKOVIC Marko
1984
JUG
+26.92
178.70
75
DJORDJEVIC Veljko
1984
JUG
+27.46
182.14
Did not finish 2nd run
AUDERER Wolfgang
1981
AUT
BARCOCK James
1984
GBR
EGGER Pierre
1978
AUT
EGGER Simon
1982
AUT
ENGL Kurt
1979
AUT
FASSER Sandro
1984
SUI
GRASSER Gernot
1982
AUT
GUADAGNINI Alexander
1983
ITA
HELLWEGER Martin
1982
AUT
KNIGHT Splinter
1980
USA
MARSHALL Cody B
1982
USA
REICHELT Hannes
1980
AUT
STARKAS Kostas
1976
GRE
STEHLE Johannes
1981
GER
STEINER Michael
1982
AUT
STRUGER Peter
1982
AUT
VINATZER Mark
1984
ITA
WOLF Thomas
1984
SUI
ZANGERL Thomas
1983
AUT
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ALLGAEUER Michael
1978
AUT
AMPFERER Andreas
1982
AUT
AUER Burkhard
1984
AUT
AUER Erich
1982
AUT
BOGENSPERGER Thomas
1982
AUT
DICKSON Michael
1975
AUS
GHEDINA Francesco
1982
ITA
GRAY Gordon
1981
USA
GREDIG Gian Reto
1983
SUI
GRUBER Manfred
1980
AUT
GSTREIN Marco
1983
AUT
HIRSCHTEIN Samuele
1984
ITA
KAMAUN Hanno
1983
ITA
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
KOERBLER Christian
1981
AUT
KOGLER Stefan
1981
GER
KOHLER Stefan Peter
1983
AUT
KOLL Alexander
1982
AUT
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
KRAUS Martin
1980
GER
KRAVCNENKO Dmitrij
1977
RUS
KURIYAMA Hiroki
1980
JPN
LAST Eyal
1983
ISR
MANN Bruno
1979
SUI
MENZLI Gian Marco
1983
SUI
MOESER Franz
1983
AUT
PANOVSKI Dejan
1980
MKD
POSCH Dominik
1983
AUT
SEVERSON Tucker
1983
USA
STREITBERGER Georg
1981
AUT
TATSCHL Andreas
1982
AUT
THALER Karl
1979
AUT
TRANSUE Jeremy
1983
USA
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
WHISTLER James
1981
GBR
ZIERLER Andreas
1982
AUT
FUERSTAUER Niki
1980
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run